Praha 7 bude mít novou radnici. Místo původní 1,6 miliardy nebude stát víc než 250 milionů

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
23. 11. 2015 23:29
Zastupitelé městské části Prahy 7 v pondělí večer odsouhlasili novou radnici. Koupí za 90 milionů korun administrativní budovu U průhonu 38, kterou následně za 100 milionů zrekonstruují. Už v pátek o tom předběžně rozhodla komise. „Jsem v tom odhadu opatrný, ale rozhodně se vejdeme do 250 milionů,“ říká starosta Prahy 7 Jan Čižinský, který se do vedení městské části dostal před rokem díky úspěšnému referendu za nepředraženou radnici. V roce 2011 chtěli zastupitelé podepsat projekt skupiny PPF za 1,6 miliardy korun.
Starosta Prahy 7 Jan Čižinský
Starosta Prahy 7 Jan Čižinský | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Po pěti letech rozhodování a debatách o nové radnici odkleplo v pondělí večer zastupitelstvo městské části Prahy 7 definitivně koupi a rekonstrukci nového sídla.

Stávající smlouva dovoluje radnici zůstat na nábřeží Kapitána Jaroše až do roku 2019. Podle starosty Prahy 7 Jana Čižinského (KDU-ČSL) se ale do nové radnice, která bude sídlit v administrativní budově U průhonu 38, chtějí přestěhovat do dvou let.

Čtvrt miliardy

Budovu v Holešovicích koupí městská část za 90 milionů a její následná rekonstrukce spolkne dalších 100 milionů. Už v pátek o tom předběžně rozhodla komise. "Jsem v tom odhadu opatrný, ale rozhodně se vejdeme do 250 milionů," říká starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

"Rychlý postup nám zajistil, že se do výběrového řízení přihlásil majitel s touto nabídkou. Majitel měl s budovou jiné záměry. Má projekt pro přestavbu na byty, ale protože jsme schopní to celé rychle zprocesovat, plán přehodnotil a je ochoten to prodat," říká Čižinský.

Ministerstvo financí, které vlastní budovu Generálního finančního ředitelství, kde nyní radnice Prahy 7 sídlí, navíc žádá, aby se přestěhovali co nejrychleji. "Tento požadavek hodláme splnit. Nemá cenu platit nájem 8,6 milionu, když můžeme být už ve vlastním," vysvětluje starosta Čižinský.

Radnice za 1,6 miliardy. Sídlo jako v Londýně

Ten v lednu roku 2013 přišel jako jeden z hlavních organizátorů s referendem za nepředraženou radnici, díky kterému se po mnoha neúspěšných volbách konečně dostal do politiky. Výsledek referenda navíc nařídil představitelům městské části neutratit za novou radnici více jak 500 milionů korun. Tím také zabránil tehdejším plánům.

V roce 2010 zastupitelé plánovali radnici z projektu PPF Argentinská hvězda, která měla stát 1,6 miliardy (skoro čtyřnásobek rozpočtu městské části) a jejíž prostory byly navíc několikanásobně větší, než radnice Prahy 7 potřebuje.

Argentinská hvězda byl projekt, jehož cena byla srovnatelná s londýnskou radnicí City Hall, kterou otevřeli v roce 2002 a která stála 43 milionů liber (1,5 miliardy korun při současném kurzu).

Palác Stromovka nebo Bubenská

Z podpisu nakonec sešlo, protože na jednání zastupitelstva nečekaně tenkrát dorazila další nabídka, kterou se rozhodli zastupitelé posoudit. Radnice dostala nabídku od společnosti Neocity Group na koupi Parkhotelu ve Veletržní ulici. V představách o nové radnici byla také budova Mercury Tower, která měla stát jednu miliardu korun.

Jan Čižinský se také snažil vyjednat přesun radnice na Bubenskou ulici 1, do jedné z nejvýznamnějších pražských staveb funkcionalistického stylu nebo do nákupního střediska Palác Stromovka, který se ale ještě ani nezačal stavět.

"Do voleb jsme šli s tím, abychom za radnici ušetřili půl miliardy. Nyní to vypadá, že ušetříme ještě víc," uzavírá Čižinský.

 

Právě se děje

Další zprávy