Hlavní město chce provozovat Nemocnici Na Františku, finální rozhodnutí ale zůstává Praze 1

ČTK ČTK
25. 1. 2018 17:04
Nemocnice Na Františku patří právě Praze 1, která loni vypsala koncesní řízení na nového provozovatele zařízení. Kvůli záměru byla kritizována.
Nemocnice Na Františku
Nemocnice Na Františku | Foto: ČTK

Praha - Praha by se mohla stát provozovatelem Nemocnice Na Františku. Pražští zastupitelé schválili záměr spravovat a provozovat ji. Teď bude záležet na rozhodnutí Prahy 1, jejíž zastupitelé by o nemocnici měli jednat příští týden.

Nemocnice patří právě Praze 1, která loni vypsala koncesní řízení na nového provozovatele zařízení. Kvůli záměru byla kritizována. V tendru jí přišly dvě nabídky, žádnou dosud nevybrala.

"Koncesní řízení vidím jako mrtvou záležitost, ale pouvoir (pozn. red: pravomoc) je na Praze 1," řekl radní Radek Lacko (ANO), který materiál zastupitelům předložil.

V usnesení pak zastupitelé odsouhlasili záměr nabídnout radnici převzetí nemocnice. Také uložili radním, aby vyjednali memorandum magistrátu s Prahou 1 a zároveň doporučili jednat s městskou částí o navýšení dotace pět milionů korun, kterou radnici město každoročně dává.

Zda bude koncesní řízení ukončeno, nebo nemocnici převezme Praha, není rozhodnuto. Podle radního Prahy 1 a hlavního města Daniela Hodka (ČSSD) bude příští týden o budoucnosti nemocnice jednat rada i zastupitelstvo městské části.

Radnici Prahy 1 na dnešním jednání kritizovali někteří pražští zastupitelé i obyvatelé. Vytýkali jí například to, že přistoupila k tendru a neoslovila primárně magistrát. Opoziční zastupitel Adam Zábranský (Piráti) navrhl, aby magistrát vyzval radnici ke zrušení koncesního řízení. Zastupitelé jeho návrh nepodpořili.

Kdo nemocnici zachraňuje?

Zastupitelé v dlouhé diskusi řešili například to, zda má být nemocnice Praze 1 takzvaně odsvěřena, tedy odebrána ze správy. Starosta Prahy 7 Jan Čižinský, který Prahu 1 za tendr kritizoval, řekl, že to město dělat nemusí. "Je třeba nemocnici ale rozvíjet," řekl.

Hodek následně v debatě uvedl, že odsvěřit nemocnici nelze. "To jde pouze v případě nemovitého majetku, nikoliv u příspěvkové organizace, ta se musí převést. Nepamatuji si, že by tady takový případ kdy byl," řekl.

Zastupitelé se také dlouze dohadovali, kdo nemocnici zachraňuje. Zda to jsou aktivisté, kteří uspořádali i protestní akci proti tendru, nebo politici. Vzájemně se pak osočovali z aktivismu.

Celková hodnota plánované koncese na 35 let je odhadována na 10,5 miliardy korun. Praha 1 stanovila nájemné půl milionu měsíčně, zároveň však podmínky koncese navrhují kompenzaci ze strany radnice řádově 50 až 60 milionů korun ročně.

Nemocnice Na Františku je jedinou nemocnicí, kterou v Praze provozuje městská část. Vlastní nemocnici nemá ani magistrát, pouze Městskou polikliniku.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy