Praze hrozí zápis mezi ohrožené památky UNESCO. Kvůli slabé ochraně i mrakodrapům

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2019 14:37
Historickému centru Prahy, které je zapsané od roku 1992 na seznam UNESCO, hrozí zařazení mezi památky v ohrožení. I tento seznam spravuje stejná organizace a zahrnuje památky, kterým hrozí akutní nebezpečí zániku. Praha a stát podle komisařů UNESCO málo historické centrum chrání. Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka se dá problém vyřešit, s UNESCO se chce stát dohodnout.
V Tower a další výškové budovy v Praze na Pankráci
V Tower a další výškové budovy v Praze na Pankráci | Foto: PSJ INVEST, a.s.

O hrozbě vyškrtnutí píše Centrum světového dědictví UNESCO a centrála Mezinárodní rady pro památky a sídla ICOMOS ve zprávě, kterou jejich zástupci po jarní monitorovací návštěvě Prahy vypracovali. 

Odborníci upozorňují na stávající i plánované výškové stavby v Praze, za hrozbu pro historické centrum Prahy uvádějí i připravovaný nový stavební zákon, který nepočítá se závaznými stanovisky památkářů. Komisaři požadují také přepracování Metropolitního plánu.

Mise ocenila zlepšení stavu některých dříve zanedbaných objektů, třeba opravené Národní muzeum. Upozornila ale na převýšené novostavby a nástavby v památkové rezervaci, které narušují historickou střešní krajinu města. Třeba u budovy Drn na Národní třídě konstatuje, že je o dvě patra vyšší, než by měla být, což vytváří nebezpečný precedens pro další nežádoucí navyšování budov v historickém centru.

Praha podle radní pro kulturu Hany Třeštíkové (Praha Sobě) obdržela zprávu komise minulý týden. "Zástupci UNESCO a mezinárodní odborné organizace ICOMOS přijeli do Prahy v březnu a sami v aktuální zprávě reflektují, že postoj současné koalice je jiný než postoj té předchozí, na jehož základě si UNESCO dělalo obavy, zda se v Praze bere ochrana památek vážně," uvedla Třeštíková. Podle ní Praha a ministerstvo kultury nyní jednají o zprávě komisařů UNESCO a stanovisko by mělo být dokončené v polovině listopadu.

Drn je polyfunkční rohová budova na rohu ulic Národní a Mikulandská na Novém Městě v Praze 1, která slouží jako kanceláře, restaurace, obchody a galerie.
Drn je polyfunkční rohová budova na rohu ulic Národní a Mikulandská na Novém Městě v Praze 1, která slouží jako kanceláře, restaurace, obchody a galerie. | Foto: Filip Šlapal

Věžáky na Kavčích horách nestavějte, radí zpráva

Komisaři se zaměřili na několik oblastí, například negativní zásahy výškových budov na pankrácké pláni do panoramatu města. Zmiňují dostavbu objektu V Tower (původně pod názvem Epoque), dosahující výšky 104 metry.

"Navzdory námitkám Výboru pro světové dědictví, který po misi v roce 2008 doporučil pro nové budovy v pankráckém pentagonu horní hranici 60 až 70 metrů," uvádí zpráva a vyzývá Česko, aby zajistilo, že nebude pokračovat projekt výstavby Rezidence park Kavčí hory společnosti Central Group.

Naopak pozitivně mise vnímá projekt Smíchov City, který podle komisařů bude vhodně začleněn do stávající historické struktury města.

Podle zprávy je nyní na Praze a Česku, aby započaly s nápravou tohoto stavu. To, jak se k tomu postaví, vyhodnotí Výbor pro světové dědictví na svém 44. zasedání příští rok. Na něm bude v případě potvrzení zjištěného či potenciálního ohrožení historického centra Prahy posouzeno jeho možné zapsání na Seznam světového dědictví v ohrožení.

Na Seznamu světového dědictví v ohrožení je přes 50 položek, z evropských míst je tam Vídeň, Liverpool a byzantské chrámy v Kosovu. Několik desítek objektů bylo ze seznamu památek v ohrožení už odstraněno. Zcela bylo ze Seznamu světového dědictví vyškrtnuto Labské údolí v Drážďanech.

Praha nereaguje na obavy a doporučení, tvrdí zpráva

Komisaři UNESCO vyjádřili politování nad nečinností státní správy při ochraně historického centra Prahy. "Reaktivní monitorovací mise z roku 2019 vyjadřuje politování, že smluvní stát nereagoval na obavy, doporučení a žádosti o řadě rozsáhlých rozvojových projektů navrhovaných uvnitř nárazníkové zóny, památky a širším okolí, vyjádřené v předchozích zprávách z misí, ani na rozhodnutí Výboru požadující plán na omezení výškových budov s cílem zabránit vizuálnímu narušení historické městské krajiny v Praze," uvádí komisaři UNESCO a ICOMOS ve zprávě z mise.

Soubor opatření schválený Výborem pro světové dědictví přitom monitorovací mise vypracovala v úzké spolupráci s vnitrostátními orgány už v roce 2010. "Zprávy z misí hovoří vždy diplomatickou řečí. Pokud už takto zmiňuje a konkrétně vytýká chyby, jedná se o závažné porušení podmínek, k jejichž dodržování se Česká republika zavázala spolu se zápisem Prahy na seznam světového dědictví UNESCO," řekl ke zprávě Václav Girsa, prezident Českého národního komitétu ICOMOS.

Zaorálek: Situace se dá zvládnout, Praha neskončí jako Drážďany

Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je předčasné mluvit o tom, že by se centrum Prahy mohlo dostat na seznam ohrožených památek. Se světovou organizací se vede jednání a situace se dá zvládnout, řekl ve čtvrtek Zaorálek novinářům ve sněmovně.

"UNESCO bude teď čekat na to, jakým způsobem budeme reagovat. Záleží na tom, jak se vypořádáme s jejich výhradami, bude probíhat další hodnocení," řekl. "Celý výsledek jednání může přijít na program UNESCO někdy v příštím roce," doplnil.

Zaorálek odmítl možné srovnávání situace Prahy s vývojem v Drážďanech, které UNESCO v roce 2009 vyškrtlo ze seznamu světového dědictví kvůli stavbě mostu přes Labe.

"V tuto chvíli nejde o to, že by se tu mělo zopakovat něco podobného, jako se stalo v Drážďanech. Tam si udělali referendum, odhlasovali, že chtějí most, a UNESCO to respektovalo, že se rozhodli, že jdou jinudy. Taková v Praze situace není, my se v Praze chceme dohodnout," řekl ministr. Podotkl také, že některá města zařazená mezi světové dědictví jsou na tom v současnosti hůř než Praha.

Petra Hrušová z ministerstva kultury řekla, že ministerstvo a hlavní město Praha úzce spolupracují a společně s Institutem plánování a rozvoje Prahy, Národním památkovým ústavem a dalšími dotčenými institucemi připravují odpovědi na jednotlivé body zprávy.

"Reakce bude podrobně zpracována ve Zprávě o stavu zachování historického centra Prahy, o jejíž předložení požádal rovněž Výbor pro světové dědictví," uvedla. Některá z doporučení se podle ní budou společně s Centrem světového dědictví probírat během společného mezinárodního workshopu v Praze k tématu výškové regulace, který bude v březnu 2020.

 

Právě se děje

Další zprávy