Hanáková couvla, Národní divadlo povede Pelouch

Domácí Domácí
14. 9. 2012 12:15
Ministryně kultury se dohodla s vedením divadla, její náměstek Sankot skončí
The Plastic People of The Universe zdraví Národní divadlo!
The Plastic People of The Universe zdraví Národní divadlo! | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Národní divadlo povede dosavadní technický ředitel Václav Pelouch. Ministryně kultury Alena Hanáková se na tom dohodla s vedením první české scény.

Ekonomický náměstek ministryně Martin Sankot, který byl pověřen dočasným řízením divadla a proti kterému se zvedla vlna protestů, skončí.

Pelouch převezme řízení divadla poté, co Hanáková minulý týden odvolala ředitele Ondřeje Černého. Ten skončil prakticky z hodiny na hodinu, podle ministryně byla jedním z důvodů špatná ekonomická situace divadla.

Údajně také stagnuje proces transformace divadla, které ministerstvo počátkem roku spojilo se Státní operou Praha. Podle Hanákové Černý jako ředitel instituce fatálně selhal, protože nebyl schopen sestavit rozpočet na rok 2013.

Černý měl podle ministerstva také dvakrát porušit zákon o rozpočtových pravidlech, když uzavřel smlouvy na dodání solárních panelů pro Národní divadlo a Národní operu.

Dnes už bývalý ředitel považuje svoje odvolání za zcela bezprecedentní krok. Jde podle něj ze strany ministerstva o pouhou aroganci moci a důvody, které ministerstvo uvádí, jsou zástupné.

Se smlouvou na solární panely podle něj ministerstvo kultury souhlasilo, o rozpočtu chtěl jednat. Proti jeho odvolání protestovaly i osobnosti Národního divadla. Vedení Martina Sankota označili umělci jako nepřijatelné.

 

Právě se děje

Další zprávy