Foto: Obří medvědi v centru Prahy jsou ostuda, říká starosta. Vyhnat je zatím neumí

Jak vypadá regulace reklamy v centru Prahy v praxi? Posuďte sami v galerii.
"Každé firemní označení nebo reklamní a informační zařízení by mělo být provedeno tak, aby se stalo pouze nerušivým doplňkem fasády, respektive veřejného interiéru města," píše manuál pražských památkářů z loňského roku o umístění reklamy v historickém centru Prahy.
Praha před pěti a znovu před dvěma roky novelizovala vyhlášku o regulaci reklamy v historickém centru města, která mimo jiné zakazuje reklamní převleky, nejrůznější přelepy a plachty, ale také rozdávání reklamních letáků. Změna se projevila úbytkem nejkřiklavějších reklam, zejména na lampách. Jen loni pražští úředníci pokutovali stovky porušení předpisů.
V centru Prahy je mimo jiné zakázáno šíření reklamy "realizované dopravními prostředky tak, že automobily, přívěsy apod. jsou umístěné na veřejně přístupném místě právě za účelem šíření reklamy nebo jejich hlavním účelem jízdy je šíření reklamy". (Prašná brána)
"Smyslem zařazení dopravních prostředků mezi reklamní média je postihnout trvale či dlouhodobě zaparkovaná vozidla, která nesou reklamní sdělení, neslouží původnímu účelu a zabírají parkovací místa," píše magistrát ve zdůvodnění. (Václavské náměstí)
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
7. 2. 2019 11:44
Pražský magistrát zakazuje vyhláškou v památkových zónách různé druhy reklamy - od přelepů a plachet přes rozdávání letáků až po reklamní převleky. Ještě přísnější je manuál památkářů. Přebujelou a rušivou reklamu v historickém centru hlavního města kritizuje i nový starosta Prahy 1, podle něhož jsou některé reklamy v centru Prahy ostudné, vymýtit je však prakticky nejde.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy