Foto: Opuštěné a prázdné domy v centru Prahy. Budete překvapeni, možná kolem nich denně chodíte

Jeden z nejkřiklavějších příkladů nevyužitého a prázdného domu je rozlehlá budova bývalého sídla IPB vprostřed Senovážného náměstí. Ta už měla dávno fungovat jako hotel. Jenže pořád nic.
Prázdné nemovitosti v centru Prahy jsme našli podle mapy projektu Prázdnédomy.cz, který vytváří jejich celorepublikovou databázi. Začneme jen pár stovek metrů severně od Václavského náměstí, a sice na jiném náměstí, Náměstí míru č. p. 1356. V přízemí je prodejna potravin, nahoře prázdno. Vlastníkem je společnost Tulip s.r.o.
Přímo nad rušnou zastávkou I. P. Pavlova stojí další opuštěný dům, opět pouze s obchodem v přízemí. Dřevo místo tabulek se sklem ve vrchních patrech budovy dává tušit, že zde už dlouho nikdo nebydlí. Budova je v soukromém vlastnictví.
Místo skonu umučeného faráře Josefa Toufara a studenta Jana Palacha. Velmi známý dům, vlastně jen za rohem od minulé stavby, v ulici Legerova.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
Aktualizováno 26. 12. 2016 15:25
Že je potřeba stavět v metropoli nové a nové byty a kanceláře? A co využít stávající, často architektonicky cenné a chráněné? Přímo v centru Prahy v bezprostředním okolí Václavského náměstí je několik činžovních domů, které i přes svou polohu, velikost a často i památkovou ochranu jen pustnou a zejí prázdnotou. Nemovitosti v centru jsme vybrali pomocí projektu Prázdnédomy.cz, který mapuje dlouhodobě prázdné nemovitosti na území Česka. Domy jsou obvykle obětí finančních problémů svých majitelů, neprůhledných vztahů mezi firmami nebo patří státu, který se jich neumí či nechce zbavit. Prohlédněte si tyto domy ve fotogalerii, kterou čtenářům ke konci roku nabízíme v repríze.
 

Právě se děje

před 44 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 1 hodinou

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy