Foto: Opuštěné a prázdné domy v centru Prahy. Budete překvapeni, možná kolem nich denně chodíte

Jeden z nejkřiklavějších příkladů nevyužitého a prázdného domu je rozlehlá budova bývalého sídla IPB vprostřed Senovážného náměstí. Ta už měla dávno fungovat jako hotel. Jenže pořád nic.
Prázdné nemovitosti v centru Prahy jsme našli podle mapy projektu Prázdnédomy.cz, který vytváří jejich celorepublikovou databázi. Začneme jen pár stovek metrů severně od Václavského náměstí, a sice na jiném náměstí, Náměstí míru č. p. 1356. V přízemí je prodejna potravin, nahoře prázdno. Vlastníkem je společnost Tulip s.r.o.
Přímo nad rušnou zastávkou I. P. Pavlova stojí další opuštěný dům, opět pouze s obchodem v přízemí. Dřevo místo tabulek se sklem ve vrchních patrech budovy dává tušit, že zde už dlouho nikdo nebydlí. Budova je v soukromém vlastnictví.
Místo skonu umučeného faráře Josefa Toufara a studenta Jana Palacha. Velmi známý dům, vlastně jen za rohem od minulé stavby, v ulici Legerova.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
Aktualizováno 26. 12. 2016 15:25
Že je potřeba stavět v metropoli nové a nové byty a kanceláře? A co využít stávající, často architektonicky cenné a chráněné? Přímo v centru Prahy v bezprostředním okolí Václavského náměstí je několik činžovních domů, které i přes svou polohu, velikost a často i památkovou ochranu jen pustnou a zejí prázdnotou. Nemovitosti v centru jsme vybrali pomocí projektu Prázdnédomy.cz, který mapuje dlouhodobě prázdné nemovitosti na území Česka. Domy jsou obvykle obětí finančních problémů svých majitelů, neprůhledných vztahů mezi firmami nebo patří státu, který se jich neumí či nechce zbavit. Prohlédněte si tyto domy ve fotogalerii, kterou čtenářům ke konci roku nabízíme v repríze.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy