Firma zaplatí pět milionů za černou skládku v Praze

ČTK ČTK
16. 7. 2013 17:25
Už v roce 2010 dostala společnost pokutu 1,5 milionu korun za stejný prohřešek
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Pokutu pět milionů korun uložila Česká inspekce životního prostředí Agentuře City Logistika.

Firma provozovala v pražských Lahovicích rozsáhlou černou skládku, kde byly nejméně desítky tisíc tun stavebního odpadu, oznámila mluvčí inspekce Simona Cigánková.

Už v roce 2010 dostala firma pokutu 1,5 milionu korun za stejný prohřešek. Inspekce navíc nyní podala na společnost trestní oznámení.

Podle inspekce firma načerno uložila v okrajové části Prahy velké množství betonu, výkopové zeminy a dalšího odpadu ze staveb a demolicí.

"Agentura City Logistika v letech 2011, 2012 a v části roku 2013 nakládala s velkým množstvím stavebních odpadů a odpadní výkopové zeminy na pozemcích v katastru Lahovic, které k tomu nebyly určeny. Porušila tím zákon o odpadech," uvedla Cigánková.

V Lahovicích, kde do Vltavy vtéká Berounka, mohla navíc velká skládka způsobit problémy při povodních. "K nakládání s tak velkým množstvím odpadů docházelo na pozemcích nacházejících se v záplavovém území. Mohlo tak dojít ke zhoršení průtokového profilu rozvodněného toku," míní mluvčí inspekce.

"Výše pokuty v tomto případě je mimořádná," řekla Cigánková. "Při jejím stanovení inspekce vzala v úvahu zejména fakt, že za stejné porušení zákona o odpadech uložila této právnické osobě již v roce 2010 pokutu ve výši 1,5 milionu korun. Agentura City Logistika ovšem svoji nelegální činnost neukončila," dodala.

Pokuta již nabyla právní moci. Sankce až do výše deseti milionů korun ovšem podle inspekce hrozí i těm, kteří agentuře odpad předali.

 

Právě se děje

před 20 minutami

FBI nevedla vůči Trumpovi politicky motivované vyšetřování, uvedl inspektor

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nevedl proti volební kampani nynějšího republikánského prezidenta Donalda Trumpa politicky motivované vyšetřování, ačkoli se několika chyb dopustil. K tomuto závěru dospěl v pondělí ve zveřejněné zprávě generální inspektor ministerstva spravedlnosti USA Michael Horowitz. Inspektor prověřoval pochybnosti o počátcích vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby a také to, zda FBI v případu dodržoval zákony.

 

před 47 minutami

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy