Firma chtěla Praze přivézt delfíny, teď je v insolvenci

ČTK Domácí ČTK, Domácí
6. 11. 2013 17:19
Majitel slíbil, že na konci října začne vracet vstupné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Simona Holecová

Praha - Společnost, která chtěla letos Pražanům představit delfíní show, je v insolvenci.

Řízení proti firmě Československé cirkusy a varieté a.s. bylo zahájeno kvůli dluhům vůči zaměstnancům, řekla Jana Hajduchová z iniciativy Delfín patří do moře, firma již také figuruje v insolvenčním rejstříku.

Majitele společnosti Artura Kaisera se ČTK nepodařilo kontaktovat. Proti delfíní show se již loni postavili zástupci zoologických zahrad, nepodpořila ji ani Praha.

Kritizovaná akce Delfíni v Praze se měla původně konat v dubnu na Rohanském nábřeží. Kvůli komplikacím se zajištěním části pozemku ale museli organizátoři najít jiné místo, stan s vodní arénou postavili na soukromých parcelách v Libuši a posunuli termín.

Lidé si museli na zakoupené vstupenky změnit rezervaci. Show se ale neuskutečnila ani v dalším termínu, ministerstvo životního prostředí totiž firmě zakázal dovoz delfínů.

Organizátoři slibovali, že akci přesto uspořádají, v opačném případě chtěli lidem do konce října vrátit vstupné.

"Přesně 31. října, tedy v den, kdy mělo dle Kaiserova slibu začít plošné vracení lístků, byl na společnost Československé cirkusy a varieté, a.s. podán návrh na insolvenční řízení. Podle soudních dokumentů dluží Artur Kaiser svým bývalým zaměstnancům kolem 232 000 korun," poznamenala Hajduchová.

Lidé se spojují do hromadné žaloby

Podle Hajduchové majitel společnosti Artur Kaiser s lidmi, kteří si již zakoupili vstupenky, nekomunikuje. "Jediný oficiální e-mail, který pořadatelé rozeslali, informoval o tom, že si noví zájemci o delfíní show připlatí, každá vstupenka bude o 300 Kč dražší," vysvětluje Hajduchová.

Pořadatel podle ní již dříve tvrdil, že na show prodal desítky tisíc lístků. Na internetu se nyní téměř 500 lidí spojilo v projektu Hromadné žaloby, který jim umožní zastoupení právníkem při vymáhání peněz.

Hajduchová také připomněla, že pořadatel dosud nepožádal o územní souhlas, který potřebuje k dokončení mobilního delfinária, a že také platí zamítavé stanovisko ministerstva životního prostředí k dovozu delfínů.

"Otázkou zůstává, zda se cirkus uskuteční. Zatím tomu nic nenasvědčuje," dodává.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Krize v letectví trvá, letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj, uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy