Favoritem na šéfa strážníků je Šuster, chce ho primátor

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
3. 11. 2012 18:30
Policista měl zvítězit ve zrušeném konkurzu, se strážníky má stejné plány jako primátor
O Eduardovi Šusterovi se na magistrátu hovoří jako o horkém kandidátovi na nového šéfa strážníků.
O Eduardovi Šusterovi se na magistrátu hovoří jako o horkém kandidátovi na nového šéfa strážníků. | Foto: Policie ČR

Praha - Novým ředitelem pražských strážníků se měl podle magistrátní komise stát Eduard Šuster, který v současnosti šéfuje motorizované jednotce pražské státní policie.

Podle informací deníku Aktuálně.cz jde zároveň o kandidáta, kterého chce primátor Bohuslav Svoboda (ODS) do čela městské policie dosadit i poté, co kvůli neshodám v koalici musel výběrové řízení bez vítěze zrušit.

Na Šusterově jméně se na začátku října shodlo pět ze šesti členů výběrové komise, vybrali ho ze 12 uchazečů.

Primátor ale minulý týden konkurz zastavil kvůli dlouhodobým protestům TOP 09. Zastupitelé za TOP 09 označili podmínky výběrového řízení za diskriminační a vzkázali Svobodovi, že případného vítěze nepodpoří na zastupitelstvu.

Svoboda po zrušení řízení oznámil, že do měsíce přijde na zastupitelstvo s kandidátem, kterého vybere bez konkurzu pouze po diskusi s bezpečnostním výběrem. Podle lidí blízkých primátorovi i nadále upřednostňuje Šustera. Primátor sám nechce konkrétní jména komentovat.

Policista primátora zřejmě zaujal svou koncepcí restrukturalizace městské policie, kterou při konkurzu předložil a Aktuálně.cz ji má k dispozici.

Je prakticky identická s plány, které Svoboda již dříve prezentoval v médiích - redukovat počet administrativních pracovníků ve prospěch pochůzkářů, stopnout nákupy drahé techniky a zaměřit se na činnost celoměstských útvarů.

A Šuster míří vysoko. Ředitel městské policie si podle něj vystačí jen se dvěma náměstky - pro výkon služby a pro ekonomiku. Další dva náměstci pro prevenci a celoměstské útvary jsou podle něj nadbyteční.

Zredukoval by i počet obvodů. Městská policie jich má v tuto chvíli 15 a s nimi i 15 obvodních ředitelů, jejich zástupců a dalších vedoucích. "Státní policie má v Praze 8000 zaměstnanců a k tomu jedno krajské a čtyři obvodní ředitelství. Stejným směrem by se měla vydat i městská policie," uvedl k tomu Šuster.

2 500 strážníků, kterými v současnosti městská policie disponuje, je podle něj adekvátní počet, měl by se ale zvýšit počet řadových strážníků na úkor vedoucích. Řešit by se měla i činnost celoměstských útvarů. Auditem by měl projít poříční a pohotovostní útvar nebo kynologové a oddělení hipologie.

Šuster se domnívá, že některé činnosti jsou v rozporu s primárními cíli městské policie zabezpečování veřejného pořádku. Na druhou stranu ale upozorňuje na to, že v celoměstských útvarech pracuje řada odborníků.

"Jde tedy podle mého názoru o jakési vybalancování specializace a přímého výkonu. Pokud se budou tyto složky podílet v daleko větší míře na zabezpečování základních oblastí veřejného pořádku v Praze, nevidím prozatím důvod k jejich rušení," píše ve zprávě Šuster.

Odbory nechtějí šéfa z řad MP

Městská policie v Praze je bez ředitele již téměř rok. Tehdejší šéf Vladimír Kotrouš byl obviněn kvůli úplatkářství, ve funkci ho od té doby zastupuje jeho náměstek Ludvík Klema. I ten se do konkurzu přihlásil, nemá ale bezpečnostní prověrku, kterou komise požadovala. Jde právě o tu podmínku, kterou kritizovala TOP 09.

Proti kandidatuře Klemy se postavily odbory. Podle odboráře Richarda Krbka totiž panují obavy, že pokračují podezřelé obchody spojené s Kotroušem. Právě Klema údajně spolu s dalšími zaměstnanci stál u uzavírání neprůhledných zakázek, odbory tedy požadují ředitele, který není z řad městské policie.

 

Právě se děje

Další zprávy