Favoritem na šéfa strážníků je Šuster, chce ho primátor

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
3. 11. 2012 18:30
Policista měl zvítězit ve zrušeném konkurzu, se strážníky má stejné plány jako primátor
O Eduardovi Šusterovi se na magistrátu hovoří jako o horkém kandidátovi na nového šéfa strážníků.
O Eduardovi Šusterovi se na magistrátu hovoří jako o horkém kandidátovi na nového šéfa strážníků. | Foto: Policie ČR

Praha - Novým ředitelem pražských strážníků se měl podle magistrátní komise stát Eduard Šuster, který v současnosti šéfuje motorizované jednotce pražské státní policie.

Podle informací deníku Aktuálně.cz jde zároveň o kandidáta, kterého chce primátor Bohuslav Svoboda (ODS) do čela městské policie dosadit i poté, co kvůli neshodám v koalici musel výběrové řízení bez vítěze zrušit.

Na Šusterově jméně se na začátku října shodlo pět ze šesti členů výběrové komise, vybrali ho ze 12 uchazečů.

Primátor ale minulý týden konkurz zastavil kvůli dlouhodobým protestům TOP 09. Zastupitelé za TOP 09 označili podmínky výběrového řízení za diskriminační a vzkázali Svobodovi, že případného vítěze nepodpoří na zastupitelstvu.

Svoboda po zrušení řízení oznámil, že do měsíce přijde na zastupitelstvo s kandidátem, kterého vybere bez konkurzu pouze po diskusi s bezpečnostním výběrem. Podle lidí blízkých primátorovi i nadále upřednostňuje Šustera. Primátor sám nechce konkrétní jména komentovat.

Policista primátora zřejmě zaujal svou koncepcí restrukturalizace městské policie, kterou při konkurzu předložil a Aktuálně.cz ji má k dispozici.

Je prakticky identická s plány, které Svoboda již dříve prezentoval v médiích - redukovat počet administrativních pracovníků ve prospěch pochůzkářů, stopnout nákupy drahé techniky a zaměřit se na činnost celoměstských útvarů.

A Šuster míří vysoko. Ředitel městské policie si podle něj vystačí jen se dvěma náměstky - pro výkon služby a pro ekonomiku. Další dva náměstci pro prevenci a celoměstské útvary jsou podle něj nadbyteční.

Zredukoval by i počet obvodů. Městská policie jich má v tuto chvíli 15 a s nimi i 15 obvodních ředitelů, jejich zástupců a dalších vedoucích. "Státní policie má v Praze 8000 zaměstnanců a k tomu jedno krajské a čtyři obvodní ředitelství. Stejným směrem by se měla vydat i městská policie," uvedl k tomu Šuster.

2 500 strážníků, kterými v současnosti městská policie disponuje, je podle něj adekvátní počet, měl by se ale zvýšit počet řadových strážníků na úkor vedoucích. Řešit by se měla i činnost celoměstských útvarů. Auditem by měl projít poříční a pohotovostní útvar nebo kynologové a oddělení hipologie.

Šuster se domnívá, že některé činnosti jsou v rozporu s primárními cíli městské policie zabezpečování veřejného pořádku. Na druhou stranu ale upozorňuje na to, že v celoměstských útvarech pracuje řada odborníků.

"Jde tedy podle mého názoru o jakési vybalancování specializace a přímého výkonu. Pokud se budou tyto složky podílet v daleko větší míře na zabezpečování základních oblastí veřejného pořádku v Praze, nevidím prozatím důvod k jejich rušení," píše ve zprávě Šuster.

Odbory nechtějí šéfa z řad MP

Městská policie v Praze je bez ředitele již téměř rok. Tehdejší šéf Vladimír Kotrouš byl obviněn kvůli úplatkářství, ve funkci ho od té doby zastupuje jeho náměstek Ludvík Klema. I ten se do konkurzu přihlásil, nemá ale bezpečnostní prověrku, kterou komise požadovala. Jde právě o tu podmínku, kterou kritizovala TOP 09.

Proti kandidatuře Klemy se postavily odbory. Podle odboráře Richarda Krbka totiž panují obavy, že pokračují podezřelé obchody spojené s Kotroušem. Právě Klema údajně spolu s dalšími zaměstnanci stál u uzavírání neprůhledných zakázek, odbory tedy požadují ředitele, který není z řad městské policie.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy