Fanoušci Sparty dostali za rvačku s baníkovci podmínku

ČTK ČTK
14. 11. 2013 15:48
Soud udělil podmínky do jednoho roku šesti mužům, dostali ji za loňskou rvačku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Obvodní soud pro Prahu 10 ve středu uložil šesti fanouškům fotbalové Sparty za loňskou rvačku s příznivci Baníku Ostrava podmíněné tresty od čtyř měsíců do jednoho roku. Verdikt je zatím nepravomocný.

"Všichni byli odsouzeni za přečin rvačky k podmíněným trestům v rozpětí čtyř měsíců do jednoho roku," uvedl soudce Ondřej Lázna.

Obžalobě z trestného činu výtržnictví čelili Jakub Procházka, Martin Stajsko, Martin Franta, Tomáš Kučera, Michal Bořecký a Martin Ryška, soud však čin nakonec překvalifikoval. Všichni obvinění již dříve odmítli.

Státní zástupce vinil celkem 16 fanoušků Sparty z toho, že loni 8. října u jednoho z barů v Praze 10 napadli příznivce ostravského klubu.

Před soudem jich stanulo nakonec pouze šest, případy zbylých obžalovaných byly buď vyloučeny k samostatnému projednání, nebo byli obžalovaní potrestáni bez nařízení hlavního líčení podmíněnými tresty.

Policie tehdy zadržela přes 60 lidí, obvinila následně zhruba tři desítky z nich. Oba tábory prý plánovaly před začátkem fotbalového utkání klubů rozsáhlou rvačku.

Tu ale policisté překazili, nikdo nebyl vážněji zraněn. Podle dřívějšího vyjádření žalobce policie obvinila kromě sparťanů i zhruba stejně početnou skupinu příznivců Baníku, nicméně u nich bylo stíhání zastaveno a postoupeno úřadu městské části s podezřením, zda nešlo o přestupek.

Policii se podařilo útočníky ztotožnit díky pořízeným kamerovým záznamům. Na záběrech, které se v soudní síni promítaly, bylo patrné, že šlo o hromadnou bitku. Vzduchem létaly stoly i lavičky z baru, účastníci také měli na pažích barevné pásky, zřejmě aby se od sebe tábory odlišily.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy