Fajt odvolal tři z pěti ředitelů sbírek Národní galerie

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 12. 2014 23:15
Podle šéfa NG Jiřího Fajta galerie začala proměnu v otevřenější a atraktivnější instituci.
Ředitel Národní galerie Jiří Fajt.
Ředitel Národní galerie Jiří Fajt. | Foto: ČTK

Praha - Ředitel Národní galerie (NG) v Praze Jiří Fajt odvolal z funkce tři z pěti ředitelů sbírek NG. Personální obměnu nejvyššího vedení Národní galerie Fajt avizoval od svého nástupu letos v červenci.

Odvolaní šéfové nejvýznamnějších sbírek - Sbírky starého umění, Sbírky umění 19. století a Sbírky moderního a současného umění Vít Vlnas, Šárka Leubnerová a Helena Musilová, se ale brání, že je v tuto chvíli jejich odvolání bezdůvodné a děje se uprostřed úspěšných výstav a bez toho, že by měl za ně Fajt adekvátní náhradu.

Fajt sdělil, že s Vlnasem se na odchodu z NG ke konci roku dohodl už v červenci. Domluvili se podle něj na spolupráci na některých krátkodobých projektech. Na výměně Musilové se shodl s novým ředitelem sbírek a výstav Adamem Budakem, který v NG působí od září. Fajt tvrdí, že před rozhodnutím posuzoval výstavní a publikační činnost sbírky moderního umění, návštěvnost krátkodobých výstav i koncepci a výstavní dramaturgii.

Podle Fajta galerie začala proměnu v otevřenější a atraktivnější instituci. "To se však neobejde bez vytvoření silného, koncepčně orientovaného týmu spolupracovníků," dodal. Na neobsazené pozice budou v nejbližší době vypsána výběrová řízení. V mezinárodním konkurzu chce Fajt obsadit i místa kurátorů, jejichž počet má být proti současnosti zhruba poloviční. Místo kurátorky nabídl i Leubnerové, která ho ale nepřijala, uvedl.

V galerii od září působí na pozici ředitele sbírek a výstav Adam Budak. O sbírky pak má pečovat přibližně poloviční počet kurátorů, než kolik jich v organizaci působí momentálně. Jejich místa chce Fajt obsadit v mezinárodním konkurzu.

"Respektujeme, že si generální ředitel chce vybrat svůj nejbližší tým. Na pozice ředitelů sbírek významných galerií bývají obvykle vypisována výběrová řízení. Žádné takové řízení vypsáno není, proto nerozumíme, proč jsme odvoláváni nyní, bez důvodu, dva týdny před Vánoci, uprostřed běžících úspěšných výstav a projektů," uvedli ve společném stanovisku odvolaní ředitelé.

Současně byla podle nich vedením NG požádána odborová organizace, aby projednala návrh, kterým bez náhrady ruší všechny neobsazené odborné pozice kurátorů Národní galerie. Odborová organizace návrh v úterý neschválila, doplnili.

Bývalým ředitelům vadí, že jejich odvolání Fajt nekonzultoval s vědeckou radou NG a odbornou veřejností. "Informováno nebylo ani ministerstvo kultury jako zřizovatel, jak tomu bývá obvyklé," říkají.

Dva ze tří ředitelů byli prý důrazně požádáni o úplný odchod z galerie. "Z tohoto pohledu se záměr vedení Národní galerie zrušit všechna volná místa na pozicích kurátorů jeví jako účelový. A z pohledu odvolaných ředitelů, kteří by mohli pokračovat ve své kurátorské, vědecké a publikační činnosti, jako odborně likvidační," míní odvolaní.

Připomínají, že Musilová je garantem mezinárodního projektu František Kupka 2017 a Vlnas hlavním autorem nedávno zahájené výstavy o umění benediktinského řádu a všichni tři jsou garanty několika grantových projektů, kterých je Národní galerie v letošním a dalších letech řešitelem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy