Policie: Exploze auta v Praze byla pomstou manžela, ne gangů

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2015 14:42
Muž se k činu přiznal, stíhán je za pokus vraždy, obecné ohrožení a poškození cizí věci. Dříve se pracovalo s verzí o konkurenčním boji mezi dvěma vietnamskými skupinami.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Matej Slávik\Economia

Praha - Za dubnovým výbuchem auta v Praze nestál podle policie boj konkurenčních vietnamských skupin, ale útok manžela řidičky.

Muž se k činu přiznal, stíhán je za pokus vraždy, obecné ohrožení a poškození cizí věci. V pátek to řekl vedoucí pražské mordparty Josef Mareš. Dodal, že podobný způsob vyřizování účtů mezi dvěma partnery na území hlavního města nepamatuje.

Stříbrný vůz Škoda Octavia explodoval dopoledne 22. dubna mezi panelovými domy v Milánské ulici v Měcholupech. Při výbuchu se vážně zranila čtyřicetiletá řidička. Pyrotechnici následně zjistili, že příčinou exploze nebyla technická závada, ale nástražný výbušný systém v přední části auta.

Myslelo se na konkurenční boj

Mareš uvedl, že verze o konkurenčním boji mezi dvěma vietnamskými skupinami se na začátku vyšetřování jevila nejpravděpodobnější.

Auto, které patřilo další Vietnamce, užívali vietnamští manželé, úspěšní majitelé pražských nehtových studií. "Svůj vztah zpočátku popisovali jako bezproblémový s tím, že jsou manželé 17 let a vychovávají děti," řekl.

Policie však prý postupně zjišťovala, že ve výpovědi manžela jsou mezery a nepravdy. Ženu lékaři propustili z nemocnice až 26. května, v tentýž den policisté provedli domovní prohlídku v bytě páru. Našli tam prostředky k sestrojení výbušného systému, a manžela řidičky proto zadrželi.

Muž narozený v roce 1959 nejprve jakoukoliv účast na incidentu odmítal, o den později se však přiznal. "Tvrdí, že mezi nimi byly rozpory, ale že chtěl manželku jen vystrašit, ne zavraždit," konstatoval Mareš.

Střelný prach vzal z běžné pyrotechniky

Muž si údajně od útoku sliboval to, že žena si uvědomí své chování a vrátí rodinný život do starých kolejí. Povahu rozporů Mareš blíže nespecifikoval.

Nástražný výbušný systém manžel údajně vyrobil ze střelného prachu obsaženého v běžně dostupné pyrotechnice.

"Sestrojení systému popsal takovým způsobem, že nelze pochybovat o tom, že právě on toto zařízení sestrojil sám a nikdo mu s tím nepomáhal. Říkal, že odborné znalosti, které má, získal ještě ve Vietnamu ve škole," podotkl kriminalista.

K sestrojení výbušného systému se prý muž rozhodl už týden před incidentem. Do auta údajně zařízení umístil den před výbuchem, večer pak systém inicioval tak, aby explodoval v okamžiku, kdy se jeho žena bude snažit auto nastartovat.

"Komponenty z tohoto nástražného výbušného systému nezničily pouze vozidlo, ale ohrožovaly i jeho bezprostřední okolí. Naštěstí tam nikdo nebyl, takže se nikomu nic nestalo," vysvětlil Mareš, proč muž čelí obvinění i z obecného ohrožení.

Obviněný Vietnamec je ve vazbě, za pokus o předem promyšlenou vraždu mu hrozí 12 až 20 let vězení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy