Policie: Exploze auta v Praze byla pomstou manžela, ne gangů

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2015 14:42
Muž se k činu přiznal, stíhán je za pokus vraždy, obecné ohrožení a poškození cizí věci. Dříve se pracovalo s verzí o konkurenčním boji mezi dvěma vietnamskými skupinami.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Matej Slávik\Economia

Praha - Za dubnovým výbuchem auta v Praze nestál podle policie boj konkurenčních vietnamských skupin, ale útok manžela řidičky.

Muž se k činu přiznal, stíhán je za pokus vraždy, obecné ohrožení a poškození cizí věci. V pátek to řekl vedoucí pražské mordparty Josef Mareš. Dodal, že podobný způsob vyřizování účtů mezi dvěma partnery na území hlavního města nepamatuje.

Stříbrný vůz Škoda Octavia explodoval dopoledne 22. dubna mezi panelovými domy v Milánské ulici v Měcholupech. Při výbuchu se vážně zranila čtyřicetiletá řidička. Pyrotechnici následně zjistili, že příčinou exploze nebyla technická závada, ale nástražný výbušný systém v přední části auta.

Myslelo se na konkurenční boj

Mareš uvedl, že verze o konkurenčním boji mezi dvěma vietnamskými skupinami se na začátku vyšetřování jevila nejpravděpodobnější.

Auto, které patřilo další Vietnamce, užívali vietnamští manželé, úspěšní majitelé pražských nehtových studií. "Svůj vztah zpočátku popisovali jako bezproblémový s tím, že jsou manželé 17 let a vychovávají děti," řekl.

Policie však prý postupně zjišťovala, že ve výpovědi manžela jsou mezery a nepravdy. Ženu lékaři propustili z nemocnice až 26. května, v tentýž den policisté provedli domovní prohlídku v bytě páru. Našli tam prostředky k sestrojení výbušného systému, a manžela řidičky proto zadrželi.

Muž narozený v roce 1959 nejprve jakoukoliv účast na incidentu odmítal, o den později se však přiznal. "Tvrdí, že mezi nimi byly rozpory, ale že chtěl manželku jen vystrašit, ne zavraždit," konstatoval Mareš.

Střelný prach vzal z běžné pyrotechniky

Muž si údajně od útoku sliboval to, že žena si uvědomí své chování a vrátí rodinný život do starých kolejí. Povahu rozporů Mareš blíže nespecifikoval.

Nástražný výbušný systém manžel údajně vyrobil ze střelného prachu obsaženého v běžně dostupné pyrotechnice.

"Sestrojení systému popsal takovým způsobem, že nelze pochybovat o tom, že právě on toto zařízení sestrojil sám a nikdo mu s tím nepomáhal. Říkal, že odborné znalosti, které má, získal ještě ve Vietnamu ve škole," podotkl kriminalista.

K sestrojení výbušného systému se prý muž rozhodl už týden před incidentem. Do auta údajně zařízení umístil den před výbuchem, večer pak systém inicioval tak, aby explodoval v okamžiku, kdy se jeho žena bude snažit auto nastartovat.

"Komponenty z tohoto nástražného výbušného systému nezničily pouze vozidlo, ale ohrožovaly i jeho bezprostřední okolí. Naštěstí tam nikdo nebyl, takže se nikomu nic nestalo," vysvětlil Mareš, proč muž čelí obvinění i z obecného ohrožení.

Obviněný Vietnamec je ve vazbě, za pokus o předem promyšlenou vraždu mu hrozí 12 až 20 let vězení.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy