Policie: Exploze auta v Praze byla pomstou manžela, ne gangů

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2015 14:42
Muž se k činu přiznal, stíhán je za pokus vraždy, obecné ohrožení a poškození cizí věci. Dříve se pracovalo s verzí o konkurenčním boji mezi dvěma vietnamskými skupinami.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Matej Slávik\Economia

Praha - Za dubnovým výbuchem auta v Praze nestál podle policie boj konkurenčních vietnamských skupin, ale útok manžela řidičky.

Muž se k činu přiznal, stíhán je za pokus vraždy, obecné ohrožení a poškození cizí věci. V pátek to řekl vedoucí pražské mordparty Josef Mareš. Dodal, že podobný způsob vyřizování účtů mezi dvěma partnery na území hlavního města nepamatuje.

Stříbrný vůz Škoda Octavia explodoval dopoledne 22. dubna mezi panelovými domy v Milánské ulici v Měcholupech. Při výbuchu se vážně zranila čtyřicetiletá řidička. Pyrotechnici následně zjistili, že příčinou exploze nebyla technická závada, ale nástražný výbušný systém v přední části auta.

Myslelo se na konkurenční boj

Mareš uvedl, že verze o konkurenčním boji mezi dvěma vietnamskými skupinami se na začátku vyšetřování jevila nejpravděpodobnější.

Auto, které patřilo další Vietnamce, užívali vietnamští manželé, úspěšní majitelé pražských nehtových studií. "Svůj vztah zpočátku popisovali jako bezproblémový s tím, že jsou manželé 17 let a vychovávají děti," řekl.

Policie však prý postupně zjišťovala, že ve výpovědi manžela jsou mezery a nepravdy. Ženu lékaři propustili z nemocnice až 26. května, v tentýž den policisté provedli domovní prohlídku v bytě páru. Našli tam prostředky k sestrojení výbušného systému, a manžela řidičky proto zadrželi.

Muž narozený v roce 1959 nejprve jakoukoliv účast na incidentu odmítal, o den později se však přiznal. "Tvrdí, že mezi nimi byly rozpory, ale že chtěl manželku jen vystrašit, ne zavraždit," konstatoval Mareš.

Střelný prach vzal z běžné pyrotechniky

Muž si údajně od útoku sliboval to, že žena si uvědomí své chování a vrátí rodinný život do starých kolejí. Povahu rozporů Mareš blíže nespecifikoval.

Nástražný výbušný systém manžel údajně vyrobil ze střelného prachu obsaženého v běžně dostupné pyrotechnice.

"Sestrojení systému popsal takovým způsobem, že nelze pochybovat o tom, že právě on toto zařízení sestrojil sám a nikdo mu s tím nepomáhal. Říkal, že odborné znalosti, které má, získal ještě ve Vietnamu ve škole," podotkl kriminalista.

K sestrojení výbušného systému se prý muž rozhodl už týden před incidentem. Do auta údajně zařízení umístil den před výbuchem, večer pak systém inicioval tak, aby explodoval v okamžiku, kdy se jeho žena bude snažit auto nastartovat.

"Komponenty z tohoto nástražného výbušného systému nezničily pouze vozidlo, ale ohrožovaly i jeho bezprostřední okolí. Naštěstí tam nikdo nebyl, takže se nikomu nic nestalo," vysvětlil Mareš, proč muž čelí obvinění i z obecného ohrožení.

Obviněný Vietnamec je ve vazbě, za pokus o předem promyšlenou vraždu mu hrozí 12 až 20 let vězení.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Rada: Konsolidace veřejných financí si patrně vyžádá růst daní

Vláda by měla podle Národní rozpočtové rady připravit realistickou konsolidaci veřejných financí, která by měla být proti aktuálním plánům rozsáhlejší. Je patrné, že si to vyžádá významné zvýšení daní. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou ve čtvrtek Národní rozpočtová rada zveřejnila. Česku podle ní hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024. Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že na dluhovou brzdu narazí veřejné finance až o rok později.

Dluhová brzda stanoví hranici, při jejímž překročení musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Stanovena je na úrovni 55 procent hrubého domácího produktu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v únoru poslancům řekla, že veřejný dluh by měl ke konci letošního roku stoupnout na 45 procent HDP.

"Je zřejmé, že rozsah konsolidačního úsilí v letech 2022 až 2024 bude muset být vyšší než 0,5 procenta hrubého domácího produktu ročně. Zároveň je patrné, že tato konsolidace si vyžádá významné navýšení daňové zátěže, neboť dlouhodobější výpadek příjmů v rozsahu daňového balíčku není možné zcela pokrýt redukcí výdajů, pokud by tedy nemělo dojít k výrazné redukci výdajů v největších výdajových blocích, kterými jsou sociální zabezpečení, zdravotnictví a školství, což rada nepředpokládá," uvedla NRR.

Zdroj: ČTK
Další zprávy