Exnáměstek kultury podal žalobu kvůli Státní opeře

ČTK ČTK
12. 6. 2012 15:32
Radku Zdráhalovi vadí hospodaření Státní opery Praha v letech 1998 až 2010
Radek Zdráhal.
Radek Zdráhal. | Foto: Nejlepsiceskaskola.cz

Praha - Bývalý náměstek ministryně kultury Radek Zdráhal podal trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s hospodařením Státní opery Praha (SOP) v letech 1998 až 2010.

Podle mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Ireny Válové bylo oznámení kvůli příslušnosti postoupeno městskému státnímu zastupitelství.

"V oznámení je řada smluv týkajících se Státní opery," uvedla Válová.

V letech 1998 až 2010 byl šéfem tehdejší Státní opery Praha, která se od 1. ledna sloučila s Národním divadlem, Jaroslav Vocelka.

Bývalý ministr kultury Václav Riedlbauch od 30. června 2010 na jeho místo dosadil Olivera Dohnányiho.

"Potvrzuji, že jsem trestní oznámení podal, ale o jeho konkrétních bodech hovořit nemohu. Je tam celá řada věcí, které napovídají o nehospodárném nakládání s veřejnými prostředky," řekl v úterý Zdráhal, který přišel na ministerstvo s jeho minulým šéfem Jiřím Besserem (STAN).

Materiály sbíral již při práci

Podle mluvčí ministerstva Markéty Ševčíkové Zdráhal z ministerstva letos v květnu odešel z organizačních důvodů a kvůli snižování počtu zaměstnanců. Měl na starosti oblast umění, knihoven a dotace pro živé umění.

Materiály o hospodaření příspěvkové organizace Státní opera začal Zdráhal shromažďovat již během svého působení na ministerstvu. Trestní oznámení prý tehdy nepodal, protože nestačil do doby své rezignace shromáždit všechny potřebné dokumenty.

Také Besser pro server Česká pozice uvedl, že se v té době nepokusil záležitost předat orgánům činným v trestním řízení, protože neměl k dispozici dost důkazů.

Současná ministryně kultury Alena Hanáková (STAN) prý byla Zdráhalem, jemuž na ministerstvu v současné době plyne výpovědní lhůta, o jeho aktivitě informována.

Ministerstvo situaci prošetřuje 

"Kroky a motivace bývalého náměstka Zdráhala nebude ministerstvo kultury komentovat," sdělila mluvčí ministerstva.

Státní opera Praha.
Státní opera Praha. | Foto: Aktuálně.cz

Ministerstvo podle mluvčí neutěšenou ekonomickou situaci ve Státní opeře v minulých letech prošetřovalo a prošetřuje a má řadu indicií, že ze strany bývalého vedení opery se stala řada přinejmenším nestandardních a podivných kroků, jež byly v rozporu se zájmy Státní opery i zájmy ministerstva coby jejího zřizovatele.

"Na ně, spíše v obecné rovině, poukazoval i bývalý náměstek Zdráhal, který o činnosti bývalého vedení Státní opery dle svých slov shromažďoval důkazy. Tyto konkrétní důkazy ale nikdy vedení ministerstva kultury nepředložil. Ministerstvo nevylučuje, že po přezkoumání veškerých důkazních materiálů a jejich vyhodnocení přistoupí k razantním opatřením, včetně možného podání trestních oznámení," dodala Ševčíková.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Státní opera Praha.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy