Exekutor je podezřelý ze zpronevěry 80 milionů korun

ČTK ČTK
20. 3. 2012 20:52
Ministerstvo spravedlnosti na muže podalo trestní oznámení
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Exekutor z exekutorského úřadu Prahy-západ Jozef Višvader je podezřelý ze zpronevěry více než 80 milionů korun.

Peníze složila loni v prosinci na Višvaderův účet společnost Geosan Group v rámci exekučního řízení. Ministerstvo spravedlnosti a Exekutorská komora kvůli tomu podaly trestní oznámení.

ČTK to řekly vrchní ředitelka kabinetu ministra spravedlnosti Veronika Ludvíková a mluvčí exekutorské komory Petra Báčová.

Višvader byl v jiném případu odsouzen a měl by nastoupit do vězení.

Společnost složila u exekutora peníze jako takzvanou jistotu, tedy zálohu ve výši údajného dluhu. Geosan Group se podle Báčové obrátil na exekutorskou komoru minulou středu s tím, že není jisté, zda Višvader s uloženými penězi nenakládá nezákonným způsobem. Není prý totiž známo, kde se v současnosti Višvader nachází.

"Mgr. Višvader podle sdělení zástupce společnosti Geosan již delší dobu nekomunikuje a zdržuje se na neznámém místě," uvedla Ludvíková. Podle Báčové nyní místa, kde by mohl exekutor být, prověřuje policie.

"Exekuci na Geosan nařídil Okresní soud v Kolíně loni na podzim kvůli pohledávce 74,6 milionu korun liberecké firmy Baltom. Ta zajišťovala většinu prací na likvidaci lagun bývalé ostravské chemičky Ostramo. Likvidaci lagun má na starosti právě Geosan.

Jistota se při exekuci skládá proto, aby exekutor nebo exekuční soud odložil provedení exekuce do pravomocného rozhodnutí o návrhu na její zastavení podaného dlužníkem. Výsledkem pak například je, že dlužník nemá zablokovaný majetek. Pokud není exekuce zastavená, použije se jistota na úhradu vymáhané částky a souvisejících nákladů.

 

 

Právě se děje

Další zprávy