reklama
 
 

Exekuce uvalena i na Karlův most. Kvůli pár tisícům

6. 2. 2012 18:46
Praha už dluh uhradila, nemůže však nakládat ani se Staroměstským náměstím či Obecním domem

Praha - Katastrální úřad znovu omezil Praze kvůli exekuci nakládání s majetkem. Vyplývá to z internetového výpisu z katastru nemovitostí. Poznámka o nařízené exekuci se v pondělí odpoledne objevila například u Staroměstské radnice, Karlova mostu či Obecního domu.

Praha přitom dluh ve výši přes 13 000 korun, kvůli kterému byla exekuce nařízena, uhradila už minulý týden. Podle pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) exekutorská komora Prahu záměrně poškozuje. ´

Exekuce na Prahu byla nařízena naposledy před dvěma týdny, metropole tehdy nemohla nakládat s majetkem.

Magistrát: Exekutorská komora lže a záměrně nás poškozuje

Pražský magistrát se ohradil, že velká část tvrzení uvedených v tiskovém prohlášení Exekutorské komory se nezakládají na pravdě a že se hlavní město nedopustilo stejného pochybení jako v případě exekučního nařízení před dvěma týdny.

Pražské vedení zároveň přiznává, že v prvním případě skutečně byla chyba na straně Magistrátu, protože konkrétní úřednice nezaplatila dlužnou částku, která se následně stala předmětem exekučního řízení. S úřednicí byl s okamžitou platností rozvázán pracovní poměr.

Exekutorská komora ČR v neděli oznámila, že na Prahu byla opět uvalena exekuce. Podle exekutorů magistrát uhradil dlužnou částku až v den, kdy soud vydal nařízení o exekuci. Soudní exekutor ale už poslal usnesení katastru nemovitostí. Podle mluvčí exekutorské komory Petry Báčové je dnešní zápis v katastru způsoben administrativním zpožděním.

"Věc už je vyřízena. Soudní exekutor už dlužnou částku obdržel a vydal pokyn, aby byla poznámka z katastru nemovitostí vymazána," zmírňuje kroky Exekutorské komory Báčová.

Podle primátora Svobody exekutorská komora Prahu záměrně poškozuje. Proti nařízenému exekučnímu řízení se prý Praha odvolala, o odvolání ale nebylo doposud rozhodnuto.

Mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská v neděli uvedla, že původní dluh, který činil asi 6600 korun byl zaplacen už v srpnu. "Vedl se spor pouze o poplatky advokátovi, ale vše už bylo uhrazeno," řekla mluvčí.

Dlužíte desetikorunu a zabaví vám dům

Primátor se domnívá, že exekutoři při vymáhání dluhů nepostupují přiměřeně a znemožňují nakládat s mnohonásobně vyšším majetkem, než kolik je dlužná částka. Primátor se chce proto obrátit na ministra spravedlnosti a podpořit ho ve snaze o změnu exekučního zákona.

"Exekutoři by měli při vymáhání dluhů postupovat přiměřeně, zjednodušeně řečeno nemělo by se stávat, že pokud dlužíte desetikorunu, tak Vám exekutor bude chtít zabavit dům a osobní automobil," uvádí v tiskobém prohlášení primátor.

Ten zároveň upozorňuje, že neexistuje kontrolní mechanismus, který by účinně trestal excesy exekutorů.

Pochybení úřednice mělo fatální následky

S nařízením exekuce na majetek se magistrát kvůli jiné kauze potýkal už na konci ledna. Město nesmělo nakládat se svým majetkem. Důvodem bylo pochybení magistrátní úřednice, která zapomněla uhradit dluh. Dlužná částka činila 163 306 korun, s připočtením dalších nákladů a poplatků za exekuci se dluh vyšplhal na 205 942 korun.

Dluh vznikl proto, že hlavní město prodalo v roce 2002 Bytovému družstvu U Šárky byty s tím, že družstvo převezme i veškeré dluhy včetně dluhů za neplatiče. Družstvo se proti dohodě ohradilo a obrátilo se na soudy, které rozhodly v jeho prospěch.

autoři: Domácí, ČTK | 6. 2. 2012 18:46

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama