Exekuce uvalena i na Karlův most. Kvůli pár tisícům

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 2. 2012 18:46
Praha už dluh uhradila, nemůže však nakládat ani se Staroměstským náměstím či Obecním domem
Exekuce na Karlův most. Kvůli několika tisícům, navíc splaceným, zlobí se Praha.
Exekuce na Karlův most. Kvůli několika tisícům, navíc splaceným, zlobí se Praha. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Katastrální úřad znovu omezil Praze kvůli exekuci nakládání s majetkem. Vyplývá to z internetového výpisu z katastru nemovitostí. Poznámka o nařízené exekuci se v pondělí odpoledne objevila například u Staroměstské radnice, Karlova mostu či Obecního domu.

Praha přitom dluh ve výši přes 13 000 korun, kvůli kterému byla exekuce nařízena, uhradila už minulý týden. Podle pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) exekutorská komora Prahu záměrně poškozuje. ´

Exekuce na Prahu byla nařízena naposledy před dvěma týdny, metropole tehdy nemohla nakládat s majetkem.

Magistrát: Exekutorská komora lže a záměrně nás poškozuje

Pražský magistrát se ohradil, že velká část tvrzení uvedených v tiskovém prohlášení Exekutorské komory se nezakládají na pravdě a že se hlavní město nedopustilo stejného pochybení jako v případě exekučního nařízení před dvěma týdny.

Pražské vedení zároveň přiznává, že v prvním případě skutečně byla chyba na straně Magistrátu, protože konkrétní úřednice nezaplatila dlužnou částku, která se následně stala předmětem exekučního řízení. S úřednicí byl s okamžitou platností rozvázán pracovní poměr.

Exekutorská komora ČR v neděli oznámila, že na Prahu byla opět uvalena exekuce. Podle exekutorů magistrát uhradil dlužnou částku až v den, kdy soud vydal nařízení o exekuci. Soudní exekutor ale už poslal usnesení katastru nemovitostí. Podle mluvčí exekutorské komory Petry Báčové je dnešní zápis v katastru způsoben administrativním zpožděním.

"Věc už je vyřízena. Soudní exekutor už dlužnou částku obdržel a vydal pokyn, aby byla poznámka z katastru nemovitostí vymazána," zmírňuje kroky Exekutorské komory Báčová.

Podle primátora Svobody exekutorská komora Prahu záměrně poškozuje. Proti nařízenému exekučnímu řízení se prý Praha odvolala, o odvolání ale nebylo doposud rozhodnuto.

Mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská v neděli uvedla, že původní dluh, který činil asi 6600 korun byl zaplacen už v srpnu. "Vedl se spor pouze o poplatky advokátovi, ale vše už bylo uhrazeno," řekla mluvčí.

Dlužíte desetikorunu a zabaví vám dům

Primátor se domnívá, že exekutoři při vymáhání dluhů nepostupují přiměřeně a znemožňují nakládat s mnohonásobně vyšším majetkem, než kolik je dlužná částka. Primátor se chce proto obrátit na ministra spravedlnosti a podpořit ho ve snaze o změnu exekučního zákona.

"Exekutoři by měli při vymáhání dluhů postupovat přiměřeně, zjednodušeně řečeno nemělo by se stávat, že pokud dlužíte desetikorunu, tak Vám exekutor bude chtít zabavit dům a osobní automobil," uvádí v tiskobém prohlášení primátor.

Ten zároveň upozorňuje, že neexistuje kontrolní mechanismus, který by účinně trestal excesy exekutorů.

Pochybení úřednice mělo fatální následky

S nařízením exekuce na majetek se magistrát kvůli jiné kauze potýkal už na konci ledna. Město nesmělo nakládat se svým majetkem. Důvodem bylo pochybení magistrátní úřednice, která zapomněla uhradit dluh. Dlužná částka činila 163 306 korun, s připočtením dalších nákladů a poplatků za exekuci se dluh vyšplhal na 205 942 korun.

Dluh vznikl proto, že hlavní město prodalo v roce 2002 Bytovému družstvu U Šárky byty s tím, že družstvo převezme i veškeré dluhy včetně dluhů za neplatiče. Družstvo se proti dohodě ohradilo a obrátilo se na soudy, které rozhodly v jeho prospěch.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy