EMS prodloužila platnost certifikátů opencard, znovu jen na týden

ČTK ČTK
21. 10. 2015 12:49
Vlastník opencard eMoneyServices znovu prodloužil bezpečnostní certifikáty karty Pražana. Praha ale může karty bez problémů vydávat jen do 28. října. Pokud mezi městem a EMS mezitím nedojde k dohodě, opět hrozí, že se vydávání zablokuje. Kvůli vypršení platnosti jednoho z certifikátů bylo v uplynulých týdnech vydávání karet zastaveno už několikrát.
Opencard (ilustrační foto).
Opencard (ilustrační foto). | Foto: Martina Křížová

Praha - Praha a vlastník opencard, firma eMoneyServices (EMS), stále nenašli shodu při řešení dlouhodobého prodloužení bezpečnostních certifikátů opencard. Ty fungují jako technické prvky ochrany práv a zabezpečení systému.

"Platnost certifikátu jsme prodloužili, další jednání budou následovat, kdy a jak, ale není jasné," řekl mluvčí EMS Martin Opatrný.

Informaci potvrdil i mluvčí magistrátu Vít Hofman. "Po 28. říjnu ovšem opět hrozí, že nebudeme moci vydávat nové karty," uvedl. "Jednáme a usilujeme o dlouhodobější řešení, které by umožňovalo nepřerušený a bezproblémový provoz systému," doplnil.

EMS chce podle mluvčího zaslat všem zastupitelům dopis, ve kterém si bude stěžovat na to, že je městská firma Operátor opencard nechce nechat zkontrolovat systém opencard - navzdory dohodě, ke které před dvěma týdny obě strany dospěly. Firma proto operátora, a tím i Prahu, obvinila z porušování autorského zákona a v úterý také z porušení zákona o ochraně osobních údajů. Praha několikrát veškerá obvinění odmítla.

Chybí smlouva

Dlouhodobé prodloužení platnosti certifikátů EMS podmiňuje kontrolou systému. Platnost certifikátu prodlužovala EMS už několikrát, vždy pouze o týden.

Praha nemá s EMS uzavřenu smlouvu na podporu systému opencard. Její vydávání v uplynulých měsících bylo několikrát přerušeno, právě kvůli platnosti certifikátů. Praha před časem obvinila z výpadku EMS, firma vinu odmítla. Naopak Prahu obvinila z porušování zákona.

Vrchní soud navíc před několika dny zamítl odvolání EMS a potvrdil platnost předběžného opatření, kterým se Praha domáhá dalšího fungování opencard. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) v pondělí tvrdila, že by se díky tomu neměly výpadky opakovat.

Vlastník karty se už s Prahou a dopravním podnikem soudí kvůli údajným nezaplaceným dluhům a penězům za použití licencí. Firma podala žaloby o celkem 60 milionů korun. Spory se táhnou řadu měsíců, verdikt soud dosud nevynesl.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šahový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy