EMS prodloužila platnost certifikátů opencard, znovu jen na týden

ČTK ČTK
21. 10. 2015 12:49
Vlastník opencard eMoneyServices znovu prodloužil bezpečnostní certifikáty karty Pražana. Praha ale může karty bez problémů vydávat jen do 28. října. Pokud mezi městem a EMS mezitím nedojde k dohodě, opět hrozí, že se vydávání zablokuje. Kvůli vypršení platnosti jednoho z certifikátů bylo v uplynulých týdnech vydávání karet zastaveno už několikrát.
Opencard (ilustrační foto).
Opencard (ilustrační foto). | Foto: Martina Křížová

Praha - Praha a vlastník opencard, firma eMoneyServices (EMS), stále nenašli shodu při řešení dlouhodobého prodloužení bezpečnostních certifikátů opencard. Ty fungují jako technické prvky ochrany práv a zabezpečení systému.

"Platnost certifikátu jsme prodloužili, další jednání budou následovat, kdy a jak, ale není jasné," řekl mluvčí EMS Martin Opatrný.

Informaci potvrdil i mluvčí magistrátu Vít Hofman. "Po 28. říjnu ovšem opět hrozí, že nebudeme moci vydávat nové karty," uvedl. "Jednáme a usilujeme o dlouhodobější řešení, které by umožňovalo nepřerušený a bezproblémový provoz systému," doplnil.

EMS chce podle mluvčího zaslat všem zastupitelům dopis, ve kterém si bude stěžovat na to, že je městská firma Operátor opencard nechce nechat zkontrolovat systém opencard - navzdory dohodě, ke které před dvěma týdny obě strany dospěly. Firma proto operátora, a tím i Prahu, obvinila z porušování autorského zákona a v úterý také z porušení zákona o ochraně osobních údajů. Praha několikrát veškerá obvinění odmítla.

Chybí smlouva

Dlouhodobé prodloužení platnosti certifikátů EMS podmiňuje kontrolou systému. Platnost certifikátu prodlužovala EMS už několikrát, vždy pouze o týden.

Praha nemá s EMS uzavřenu smlouvu na podporu systému opencard. Její vydávání v uplynulých měsících bylo několikrát přerušeno, právě kvůli platnosti certifikátů. Praha před časem obvinila z výpadku EMS, firma vinu odmítla. Naopak Prahu obvinila z porušování zákona.

Vrchní soud navíc před několika dny zamítl odvolání EMS a potvrdil platnost předběžného opatření, kterým se Praha domáhá dalšího fungování opencard. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) v pondělí tvrdila, že by se díky tomu neměly výpadky opakovat.

Vlastník karty se už s Prahou a dopravním podnikem soudí kvůli údajným nezaplaceným dluhům a penězům za použití licencí. Firma podala žaloby o celkem 60 milionů korun. Spory se táhnou řadu měsíců, verdikt soud dosud nevynesl.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy