Emisní plakety pro vjezd do Prahy budou vydávat obecní úřady

ČTK ČTK
17. 7. 2014 14:53
Nízkoemisní zóna v Praze by měla začít platit od roku 2016, řidiči za plaketu zaplatí osmdesát korun.
Emisní plakety, ilustrační foto.
Emisní plakety, ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Motoristé, kteří budou chtít v Praze vjet do zamýšlené nízkoemisní zóny, budou muset mít na autě speciální plaketu. Z ní bude jasné, jaké emisní limity jejich vůz splňuje. Plaketu získají na obecním úřadě s rozšířenou působností, v případě Pražanů tedy na magistrátu.

Nízkoemisní zóna má v Praze začít platit od 1. ledna 2016, samotnou vyhlášku, která zónu zřídí, musí magistrát ještě vypracovat a budou ji schvalovat pražští radní a zastupitelé.

"Žadatel o emisní plaketu má několik možností, jak ji získat. Může si ji osobně zakoupit za osmdesát korun na dopravním odboru obce s rozšířenou působností, nebo si o ni zažádá písemně či elektronicky u subjektů, které tento způsob distribuce budou nabízet," uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Jana Taušová.

Podle náměstka primátora Jiřího Nouzy (TOP 09) budou plakety v Praze vydávat kromě magistrátu zřejmě i městské části. Ty budou pravděpodobně vyřizovat i přestupky.

"Ještě je moc brzy říct, jak to konkrétně bude, zóna začne platit až za dva roky. Nicméně, pravděpodobně budou přestupky řešit radnice a odvolacím orgánem bude magistrát, aby se to sladilo s novým systémem zón placeného stání, v němž to tak bude fungovat," řekl Nouza.

Platné dokumenty místo měření emisí

Jisté nyní je, že žadatel bude muset pro získání plakety předložit takzvaný velký technický průkaz. Na technickou kontrolu nebo měření emisí nebude muset jezdit, úředníkům budou stačit platné dokumenty. Emisní plaketa pak bude platit po dobu životnosti automobilu.

Hlavní město stanovilo, že v první fázi do zóny budou moci vjet vozy splňující normu euro 3, která je závazná pro dieselová auta vyrobená po roce 2001 a pro benzinová po roce 1993. Jak budou zajištěny kontroly, v tuto chvíli není jasné. "Oprávnění na to mají policisté a strážníci, konkrétně jsme s nimi ale ještě nejednali," uvedl Nouza.

Hranice zóny nebude "neprolomitelná", výjimku dostanou například rezidenti nebo záchranáři. V případě mimořádných událostí na silnicích, které tvoří hranici zóny, bude doprava dočasně vedena objížďkami bez ohledu na zónu. "Každá situace se bude řešit ad hoc. Nicméně zóna musí mít ze zákona objízdné trasy a ty má," dodal Nouza.

Plocha zóny bude zabírat zhruba deset až dvanáct procent území Prahy a pokrývat území uvnitř městského okruhu. Sahat tak bude zhruba od Holešovic na severu po Braník na jihu a od Malé Strany a Smíchova na západě do Strašnic. Náklady na zřízení zóny budou podle odhadu magistrátu mezi 642 tisíc korun a 1,1 milionu korun.

 

Právě se děje

Další zprávy