Dvořák končí v čele dopravního podniku, rezignuje sám

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
1. 12. 2011 15:22
Martin Dvořák se na svém odchodu dohodl s primátorem Bohuslavem Svobodou
Martin Dvořák
Martin Dvořák | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ředitel pražského dopravního podniku (DPP) Martin Dvořák podá rezignaci.

Dohodl se na tom na schůzce s primátorem Bohuslav Svobodou. Šéf DPP by měl rezignovat příští pondělí.

Dvořák primátorovi svůj odchod zdůvodnil tím, že se po téměř pěti letech na postu ředitele cítil unaven neustálým zpochybňováním své pozice.

"Neustálé spekulace na téma, zda mám zůstat v čele firmy či ne, jsou velmi vyčerpávající. Bez politické podpory takový podnik řídit nelze," uvedl Dvořák.

Tlaky na to, aby z čela firmy odešel, prý zaznamenával celou dobu působení ve funkci. Od loňského listopadu je Dvořák pod palbou kritiky zejména z řad TOP 09, která se nyní dostala do vedení magistrátu.

Dvořák ale popřel, že by na něj v tuto chvíli tlačily konkrétní strany nebo politici. "S rezignací jsem přišel sám. I ta diskuse s panem primátorem byla naprosto věcná," dodal Dvořák.

Primátor: DPP potřebuje čerstvou krev

Svoboda rezignaci uvítal. Přestože dopravní podnik má nyní nejlepší provozní hospodářské výsledky za poslední léta, bude podle primátora potřebovat novou koncepci.

"Řešení zadluženosti bude vyžadovat inovativní přístup a něco, čemu my říkáme čerstvá krev," řekl Svoboda. Kdo Dvořáka ve funkci nahradí, zatím není jasné.

Podle náměstka pro oblast dopravy Josefa Noska (ODS) bude někdo z vedení podniku pověřen dočasným řízením a bude vypsáno standardní výběrové řízení.

Odchod ředitele prý fungování DPP neohrozí. "Taková firma není závislá na jednom člověku, ale na desítkách dalších lidí," vysvětlil Dvořák. Šéf dopravního podniku odstoupí i z funkce předsedy představenstva, zůstane v něm ale jako člen.

Čistka v dozorčí radě DPP

Odchod Dvořáka není první změnou, která v dopravním podniku nastala po vzniku nové koalice. V úterý noví radní převolili část dozorčí rady DPP.

"Můj odchod s tím částečně souvisí. S podobnými politickými tahy vždy přichází i znevěrohodňování manažerských pozic," dodal Dvořák.

Z rady byl odvolán Milan Richter, Dalibor Mlejnský, Marek Ječmének (všichni z ODS) a Antonín Weinert (ČSSD). Novými členy dozorčí rady DPP byli zvoleni zastupitelé Jiří Nouza (TOP09) a Michal Štěpán (TOP09) a Karel Hanzlík (ODS).

Změna v dozorčí radě souvisí také spory mezi dvěma křídly ODS. Odvolaní občanští demokraté jsou spojování se skupinou kolem Borise Šťastného, nově zvolení politici jsou loajální primátorovi.

Dvořák není kritizován poprvé

Dvořák v dopravním podniku působí od dubna 2007. O jeho budoucnosti ve firmě se spekulovalo už loni na jaře, kdy byl odvolán z pozice místopředsedy představenstva. Vedení Prahy složené pouze ze zástupců ODS ho kritizovalo kvůli některým kontraktům.

Sám Dvořák to tehdy komentoval jako politické rozhodnutí. Do představenstva se ale vrátil již loni v srpnu a letos v květnu zasedl do křesla předsedy představenstva.

DPP je největší městskou firmou, ročně dostává z rozpočtu hlavního města více než deset miliard korun. Podle rozpočtu, který letos schválili radní, dostane v příštím roce na provoz o 617 milionů korun méně.

 

Právě se děje

Další zprávy