Podvody a týrání v domově důchodců. Ředitelka je ve vazbě

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 8. 2014 16:17
Senioři prý v domě žili v mizerných hygienických podmínkách. Kriminalisté prověřují také podezřelá úmrtí.
Soud poslal obviněné do vazby (ilustrační foto).
Soud poslal obviněné do vazby (ilustrační foto). | Foto: Thinkstock

Praha - Policie obvinila muže a ženu z milionového podvodu s penězi důchodkyně v domě pro seniory Petruška v Šestajovicích u Prahy.

Jde o ředitelku domova Petru Brožovou a jejího bývalého přítele Jiřího Kunčara, na jehož účet byly údajně převáděny i některé důchody. Senioři prý v domě žili v mizerných hygienických podmínkách. Kriminalisté prověřují také podezřelá úmrtí.

Soud poslal obviněné do vazby, řekla kriminalistka Martina Mrňáková.

Na případ upozornil kamarád čtyřiaosmdesátileté seniorky trpící lehkou demencí, který za ní pravidelně docházel a zjistil, že dostává upomínky, protože jí z účtu neodcházely platby. Poté přišel na to, že její účet se zhruba milionem korun byl zrušený.

Milion korun se nepodařilo dohledat

Po trestním oznámení policie zjistila, že sedmatřicetiletá ředitelka domova odvezla seniorku krátce po jejím příchodu do zařízení do banky a nechala peníze převést na účet svého bývalého přítele.

Policisté ředitelku, která je podle policie organizátorka trestné činnosti, a jejího expřítele jako spolupachatele zadrželi koncem června a v srpnu. Oba pak poslal soud do vazby. Milion korun se nepodařilo dohledat, peníze byly odčerpané převážně platební kartou.

Policie vyzývá příbuzné případných obětí dvojice obviněných z domova Petruška, aby se přihlásili.
Policie vyzývá příbuzné případných obětí dvojice obviněných z domova Petruška, aby se přihlásili. | Foto: Aktuálně.cz

"Domov se navenek tvářil jako domov důchodců, ve skutečnosti byl provozován na základě oprávnění k provozu ubytovacích služeb," dodala vyšetřovatelka. Je to podle ní "rodinný podnik", protože tam pracují převážně příbuzní ředitelky, kteří zajišťují provoz i nadále.

Obec podle starosty Šestajovic Romana Hrdlice zaznamenala na chod domova řadu stížností a posílala úřadům podněty k prošetření. V budově se například netopilo nebo netekla voda, protože za to provozovatelé přestali platit. "Po několikáté výzvě jsme zavřeli vodu, a oni přišli až po třech dnech. Takže voda tam tři dny netekla. Ti lidé byli jako rukojmí," řekl Hrdlic.

Podobné to podle něj bylo s vytápěním. "Tam se třeba netopilo čtyři dny. Volala mi nějaká paní a říkala mi, že tam má sestru, která jí brečí do telefonu," dodal. Podle místostarosty Tomáše Dvořáka si lidé stěžovali i na to, jak personál se seniory zachází.

"Občas byly stížnosti od sousedů, že se k těm lidem nechovají hezky, ale to nebylo nijak podložené," podotkl. Potíž je podle něj v tom, že jde o soukromé ubytovací zařízení, které nefunguje jako poskytovatel sociálních služeb. "Tím jsou v podstatě dobře kryti," dodal Dvořák.

Senioři byli zavření bez jakékoliv aktivity

Policie má podezření, že na mužův účet chodily důchody některých seniorů. Zatím ale prý nelze prokázat, zda byly součástí trestné činnosti, protože mohly sloužit na provoz.

Krajská policie podle Mrňákové prověřuje také podezřelé úmrtí v domově. Další vyšetřovali již v minulosti, neprokázalo se ale cizí zavinění.

Kontrola Kanceláře veřejného ochránce práv zjistila, že se v domově s klienty špatně zachází, zasahuje se do jejich práv a jsou tam zavření bez jakékoliv aktivity. V domově jsou také špatné hygienické podmínky. Někteří pracovníci mají pouze základní vzdělání, přitom ale bez patřičné kvalifikace běžně manipulovali s léky.

Policisté také zjistili, že ředitelka byla za podvod na seniorech už dříve trestaná. Společně s její sestrou ji odsoudil v letech 2011 a 2012 soud v Kolíně. "Vydávaly se za zaměstnankyně energetické společnosti a pod záminkou nedoplatku odcizily v nestřežený okamžik důvěřivým seniorům životní úspory z bytu," uvedla mluvčí policie Jana Rösslerová.

Kriminalisté mají u ženy další podezření a nevylučují rozšíření trestního stíhání. Za podvody je v podmínce do roku 2017. Její expřítel záznam v rejstříku trestů nemá.

Policie hledá příbuzné seniorů

Policie případ dále vyšetřuje a hledá příbuzné seniorů, kteří se mohli stát obětí podvodu. Podle Rösslerové je zřejmé, že se nepodaří sehnat všechny záznamy klientů, v písemnostech je prý značný nepořádek. Detektivové žádají veřejnost o pomoc a po dohodě se státním zástupcem zveřejnili na webu fotky obviněné dvojice, které hrozí za podvody až osmileté vězení.

Protože domov není registrovanou sociální službou, kontrolu u údajných sociálních služeb by měl provádět živnostenský úřad a úřad práce kvůli kontrole využívání příspěvku na péči. Středočeský krajský úřad může kontrolovat registrované sociální služby, ale 12. srpna na podnět policie provedl kraj na místě šetření.

Zástupci domova sdělili, že se jedná o ubytovnu a senioři mají možnost dovážení jídla. Zástupci kraje měli vedení domova doporučit požádání o registraci a na místě údajně neshledali žádné porušování osobních práv ubytovaných. Dokumenty pro případnou registraci nechali zástupci kraje v Šestajovicích. V případě registrace by pak mohli dohlížet na poskytované služby.

 

Právě se děje

Další zprávy