Dům, kde se upálil Zajíc, je znovu na prodej. Za 262 milionů

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
12. 3. 2014 19:15
Městská část Praha 1 chtěla dům prodat již vloni za 153 milionů. Magistrát jí to ale zatrhl, podle něj je hodnota domu skoro dvojnásobná.
Václavské náměstí
Václavské náměstí | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Dům na Václavském náměstí číslo 39, v jehož průchodu se 25. února 1969 upálil osmnáctiletý student Jan Zajíc, bude opět na prodej. Zastupitelé Prahy 1 se na tom shodli na úterním jednání.

Podle tiskové mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové město prodává celý svůj podíl, tedy sedm osmin. "Dům byl ohodnocen na 300 milionů, takže podíl Prahy 1 se bude prodávat za 262 milionů korun. Případný zájemce musí složit kauci ve výši jednoho procenta této sumy," řekla Blažková.

Předkupní právo má přitom spolumajitel budovy, společnost Václavské náměstí 39, s. r. o., jejímž stoprocentním majitelem je developerská firma registrovaná na Kypru.

Víc než stoletý dům na Václavském náměstí půjde na realitní trh během jednoho roku už po druhé. Městská část se ho totiž pokusila prodat za 153 milionů korun loni v září v rámci scelování majetku v bytových domech. Předkupní právo přitom měl i tenkrát spolumajitel, který na nabídku kývl, a smlouva se měla podepsat do konce loňského roku.

Záměr Prahy 1 ale vyvolal odpor části opozičních zastupitelů Prahy 1, obyvatel domu i zastupitelů hlavního města. Právě oni v lednu prodej domu za 153 milionů nedoporučili. Magistrát si totiž nechal vypracovat nový znalecký posudek, který cenu domu ohodnotil na 300 milionů.

Podle jednatele spoluvlastníka objektu Františka Überalla je ale taková cena přemrštěná.

Obyvatelé domu již v minulosti tvrdili, že společnost, která chce dům koupit, měla ještě před nedávnem majetkové propojení s lobbistou Ivo Rittigem. Überall ale odmítl, že by Rittig měl se společností něco společného.

Secesní dům byl na Václavském náměstí postaven v roce 1906 a je v něm 40 bytů. Nachází se v památkově chráněném území, sám ale památkou není, a mohl by ho tak čekat podobný osud jako dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice, kterému stále hrozí demolice.

Peníze z prodeje chtěla Praha 1 původně použít na stavbu jiného domu s malometrážními byty pro strážníky, zdravotníky a seniory v Petrské čtvrti za 180 milionů.

 

Právě se děje

Další zprávy