DPP platí Kmeťově firmě miliony za obrazovky v metru

Domácí Domácí
16. 1. 2012 10:20
Lidé z firmy Bitcoin inkasující poplatky figurují i v dalších kauzách okolo zakázek DPP
Foto: Michal Štůsek

Praha - Dopravní podnik (DPP) platí vysoké licenční poplatky za provoz obrazovek v metru.

Peníze jdou majiteli patentu, firmě Bitmedia. Předsedou představenstva je v ní právník Peter Kmeť, figurující i v dalších firmách uzavírajících podezřelé zakázky s DPP. V pondělí o tom informovaly Hospodářské noviny.

Firma vzniklá v roce 2007 drží patent na systém informačních obrazovek. Když se DPP rozhodl obrazovky provozovat sám, vyplatil firmě vyrovnání ve výši 1,5 milionu korun.

Bitmedia dále od DPP dostává pravidelné licenční poplatky, jejichž výši však odmítá sdělit. Pro HN to uvedla mluvčí DPP Illona Vysoudilová.

DPP platí společnosti Bitmedia také za pronájem drátěných stojanů na reklamní letáky u vstupu do stanic metra.

Akcie firmy jsou na majitele. Její personální obsazení je velmi podobné dalším firmám, uzavírajícím podezřelé zakázky se státními podniky a vyvádějícími peníze do zahraničí.

Předseda představenstva Kmeť dříve zastupoval společnost Cokeville Assets, známou kvůli kauze vyvádění sedmnácti haléřů z ceny každé jízdenky na Panenské ostrovy.

V představenstvu firmy působí i Jana Šádková z advokátní kanceláře Šachta & Partners, zastupující zahraniční akcionáře, také z Panenských ostrovů. Šádková podle HN figuruje i ve firmě zajišťující v Praze provoz SMS jízdenek.

Česká televize již dříve informovala, že další z Kmeťových společností Alseda inkasovala od DPP několik milionů za poradenství v otázce možné instalace turniketů v metru.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 8 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy