DPP platí Kmeťově firmě miliony za obrazovky v metru

Domácí Domácí
16. 1. 2012 10:20
Lidé z firmy Bitcoin inkasující poplatky figurují i v dalších kauzách okolo zakázek DPP
Foto: Michal Štůsek

Praha - Dopravní podnik (DPP) platí vysoké licenční poplatky za provoz obrazovek v metru.

Peníze jdou majiteli patentu, firmě Bitmedia. Předsedou představenstva je v ní právník Peter Kmeť, figurující i v dalších firmách uzavírajících podezřelé zakázky s DPP. V pondělí o tom informovaly Hospodářské noviny.

Firma vzniklá v roce 2007 drží patent na systém informačních obrazovek. Když se DPP rozhodl obrazovky provozovat sám, vyplatil firmě vyrovnání ve výši 1,5 milionu korun.

Bitmedia dále od DPP dostává pravidelné licenční poplatky, jejichž výši však odmítá sdělit. Pro HN to uvedla mluvčí DPP Illona Vysoudilová.

DPP platí společnosti Bitmedia také za pronájem drátěných stojanů na reklamní letáky u vstupu do stanic metra.

Akcie firmy jsou na majitele. Její personální obsazení je velmi podobné dalším firmám, uzavírajícím podezřelé zakázky se státními podniky a vyvádějícími peníze do zahraničí.

Předseda představenstva Kmeť dříve zastupoval společnost Cokeville Assets, známou kvůli kauze vyvádění sedmnácti haléřů z ceny každé jízdenky na Panenské ostrovy.

V představenstvu firmy působí i Jana Šádková z advokátní kanceláře Šachta & Partners, zastupující zahraniční akcionáře, také z Panenských ostrovů. Šádková podle HN figuruje i ve firmě zajišťující v Praze provoz SMS jízdenek.

Česká televize již dříve informovala, že další z Kmeťových společností Alseda inkasovala od DPP několik milionů za poradenství v otázce možné instalace turniketů v metru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy