Dozorčí rada dopravního podniku si chce výrazně zvýšit odměny. Zaslouží si to, říká radní Dolínek

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
11. 8. 2016 19:35
Členové dozorčí rady pražského dopravního podniku si nejspíš přijdou na štědré odměny. Předseda rady a náměstek primátorky Petr Dolínek potvrdil, že se částka navýší více než dvojnásobně. Nesou prý velkou zodpovědnost. Hlavní město dopravní podnik dotuje 11 miliardami korun ročně.
Předseda dozorčí rady a náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek.
Předseda dozorčí rady a náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Pražský dopravní podnik (DPP), který hlavní město každoročně dotuje 11 miliardami korun, se rozhodl, že zvýší odměny všem členům své dozorčí rady o více jak sto procent.

Informaci Aktuálně.cz potvrdili předseda dozorčí rady a náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) a člen dozorčí rady DPP a odborář Jiří Obitko, který je v radě jako zástupce zaměstnanců.

"Tato firma má rozpočet notně přes 16 miliard ročně a členové dozorčí rady jsou lidé, kteří plně nesou zodpovědnost za hospodaření této firmy. Proto dozorčí rada navrhuje, aby došlo ke zvýšení odměn," vysvětlil redakci náměstek pro dopravu Petr Dolínek.

Členové dozorčí rady DDP, který je největší městskou firmou v Česku a zaměstnává zhruba 10 tisíc lidí, v současné době berou něco málo přes osm tisíc měsíčně. Nově by měli řadoví členové brát dvacet tisíc, místopředsedové dvacet tři tisíc a předseda dozorčí rady dvacet pět tisíc.

"Je to pro všechny členy rady. Rozlišované to je pouze zákonem, když někdo vykonává funkci radního na magistrátu, tak nepobírá odměnu za členství v radě. Jinak všichni ostatní na odměnu mají nárok," řekl Jiří Obitko. Odměny se tedy netýkají právě například předsedy Dolínka nebo radní Petry Kolínské (v Trojkoalici za zelené).

O zvýšení odměn bude nyní rozhodovat akcionář, tedy pražský magistrát. "Doufám, že to bude co nejdříve," dodává Petr Dolínek, který navýšení odměn odůvodňuje tím, že práce dozorčí rady se změnila a je nyní efektivnější.

"Kolegové připravují zprávy do dozorčí rady, uplatňují nahlížecí práva, což nebývalo úplně běžné. Ta práce není formální, je na pracovní bázi. Proto zvýšení odměn dozorčí rada navrhla, já ho akceptuji a předložím v této podobě akcionářům," uzavřel Dolínek.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy