Dotace na metro A je v ohrožení, DP nesplnil podmínky

ČTK ČTK
31. 5. 2012 12:02
Podmínkou miliardové dotace je vystavění terminálu a parkoviště na Dlouhé Míli
Pražské metro.
Pražské metro. | Foto: Dopravní podnik Praha

Praha - Praze hrozí, že nedostane sedmimiliardovou dotaci na výstavbu metra A do Motola. Podmínkou totiž je postavení autobusového terminálu a záchytného parkoviště na Dlouhé Míli.

Stavbu požaduje posudek v rámci procesu EIA. Projekt Dlouhá Míle, který má být součástí modernizace železniční trati z Prahy do Kladna, je už ale delší dobu u ledu.

Dopravní podnik (DPP) podle své mluvčí Moniky Lojínové hledá náhradní řešení. "V současně době se připravuje k realizaci dopravní terminál Veleslavín, který bude kromě autobusového terminálu obsahovat i více než 100 parkovacích míst P+R.

"V rámci schvalovacího procesu žádosti o dotaci z Operačního programu Doprava je Evropská komise o způsobu řešení této záležitosti průběžně informována," dodala Lojínová.

Ještě nedávno přitom magistrát tvrdil, že se kvůli úsporám nebude stavět ani na Veleslavíně. Na Dlouhé Míli se navíc počítalo s výrazně větším parkovištěm, které mělo nabídnout několik stovek parkovacích míst.

Podle ministerstva dopravy se Evropská komise (EK) žádostí DPP o dotaci zabývá od srpna loňského roku. V prosinci byl schvalovací proces přerušen, EK měla k žádosti připomínky.

Po dopracování byla žádost v březnu letošního roku opět předložena, komise si ale vyžádala další upřesňující informace. Podle ministerstva se jedná o běžný postup.

"Zpracování těchto dodatečných informací je v odpovědnosti žadatele projektu, tj. Dopravního podniku hl. m. Prahy. V případě akceptování těchto dodatečných informací ze strany EK by následně již nic nemělo bránit dokončení schvalovacího procesu," konstatoval Roman Kluzák z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

Stavba metra bude stát podle cenové úrovně z roku 2008 zhruba 19 miliard korun. DPP by chtěl z EU získat dotaci asi 287,7 milionu eur (7,4 miliardy korun). Na část výstavby si podnik půjčí také od Evropské investiční banky (EIB). Nový úsek metra bude měřit přes šest kilometrů a měl by být zprovozněn v roce 2014.

Jeho součástí budou čtyři nové stanice Červený Vrch, Veleslavín, Petřiny a Motol. Původně Praha plánovala vybudovat metro až na letiště v Ruzyni, ale kvůli nedostatku peněz trasu zkrátila. Zastávka Dlouhá míle tak z plánu vypadla.

 

Právě se děje

Další zprávy