Dopravní podnik vydělal na stávce v Praze tři miliony

Radek Nohl Radek Nohl
23. 6. 2011 12:09
Uspořil především tím, že se poprvé v historii na celý den zastavilo metro
Metro zůstalo během stávky zavřené.
Metro zůstalo během stávky zavřené. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Na celodenní stávce, při níž odboráři před týdnem ochromili městskou dopravu, vydělal pražský dopravní podnik podle svých výpočtů zhruba tři miliony korun.

Podle údajů, které má Aktuálně.cz k dispozici, uspořil především tím, že se poprvé v historii na celý den zastavilo metro a nevyjel takový počet autobusů a tramvají jako v běžný pracovní den.

Ředitel dopravního podniku Martin Dvořák odmítá, že by úspory při stávce chápal v konečných důsledcích jako vítězství. "Považuji to spíš za velké minus než za velké plus. My jsme povinni zajistit dopravu," komentoval Dvořák první zveřejněná čísla.

Stávkující přišli o zhruba 1300 korun

Největší částku dopravní podnik ušetřil na mzdách. "Pokud někdo stávkoval celou osmihodinovou pracovní dobu, přišel asi o 1300 korun," řekl Aktuálně.cz jeden z odborářských předáků Oldřich Schneider.

Účet za stávku v pražské MHD
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Účet za stávku v pražské MHD

Úspory:

  • nevyplacené mzdy odborářům - až 4,267 milionu korun
  • provoz metra (úspory za energii) - 1,152 milionu korun
  • provoz tramvají - 1,04 milionu korun
  • provoz autobusů - 2,043 milionu korun.

O co DPP přišel:

  • tržby z jízdného - 4,871 milionu korun
  • kolik revizoři vyberou na pokutách - denně asi 600 tisíc korun
  • zaplacení náhradních autobusů - zatím nevyčísleno

Sečteno:

  • pražský dopravní podnik podle prvních odhadů na stávce vydělal 3,031 milionu korun

Podle mluvčí DPP Ilony Vysoudilové ve čtvrtek stávkovalo 3283 pracovníků. Dopravní podnik tak nebude muset stávkujícím vyplatit na mzdách až zhruba 4,3 milionu korun.

"Ale rozhodně to nejde brát tak, že jsme na stávce vydělali. Lidi byli naštvaní, že si je odboráři vzali jako rukojmí," prohlásil pro Aktuálně.cz Dvořák.

Odborový předák Bohumír Dufek taková slova odmítá. Přiznává však, že největším úspěchem čtvrteční stávky bylo stojící metro.

"Ale pokud si získáme na svou stranu Pražany třeba za to, že mohli do města vyrazit na kole, pak i to je dobré," podotkl Dufek. Připomněl tak, že do práce jelo osmkrát více cyklistů než v jiný pracovní den.  

Ztráty za jízdné? Téměř pět milionů

Právě kvůli tomu, že lidé cestovali po hlavním městě radši na kolech než hromadnou dopravou, přišel dopravní podnik asi o 4,8 milionu korun.

"Propad na časovém jízdném není žádný, vzhledem k tomu, že jízdné se nevrací a cestující mají kupóny zakoupeny," dodala mluvčí Vysoudilová. 

O další peníze ale podle ní přišel dopravní podnik tím, že revizoři nekontrolovali cestující. V běžných dnech si díky nim přijde asi na 600 tisíc korun.

Dopravní podnik v současné době už čeká pouze na to, kolik zaplatí za náhradní autobusy společnost Ropid, která MHD v Praze organizuje. Poté bude účet za čtvrteční stávku kompletní.

"Vyčíslené to zatím nemáme a předem to odhadovat nebudeme," uvedl mluvčí Ropid Filip Drápal. 

Vyčistila se voda, říkají odboráři

Dopravní podnik neřeší po stávce jenom ekonomické ztráty.

V některých vozovnách totiž zaznamenal slovní potyčky mezi stávkujícími a těmi, kteří se rozhodli pracovat.

Cestující jeli do práce raději na kole. DPP tím přišel o 4,8 milionu korun.
Cestující jeli do práce raději na kole. DPP tím přišel o 4,8 milionu korun. | Foto: Ondřej Besperát

"Někteří byli vulgárně napadáni, mnoho z nich si raději vzalo dovolenou, než by prošli uličkou hanby. To je totální selhání vnitřních vztahů v dopravním podniku. To jsou věci, které se mezi slušnými lidmi nedělají," poznamenal Dvořák.

Uvedl, že při úterním jednání s odbory nechal dát management do usnesení, že odbory porušily dohodu, kterou s vedením dopravního podniku podepsaly. Podle ředitele DPP se tím nyní budou zabývat další orgány společnosti.

Odboráři slova o porušení dohody popírají. První ji prý porušilo vedení dopravního podniku, které na řidiče těsně před stávkou naléhalo, aby se k protestu nepřidali.

"Jsou na nás pořád naštvaní. Od minulého týdne ale došlo k výraznému posunu, vyčistila se voda a mezi zaměstnanci je větší soudružnost," prohlásil odborářský předák Schneider.

 

Právě se děje

Další zprávy