Dopravní podnik musí zaplatit majiteli opencard, řekl soud

Eliška Nová
Aktualizováno 12. 3. 2015 15:36
Firma eMoneyServices má podle soudu dostat od DPP 42,7 milionu korun a náklady za soudní výlohy. Dopravní podnik ale částku odmítá a bude se proti rozhodnutí bránit.
Foto: René Volfík

Praha - Soud nařídil pražskému dopravnímu podniku zaplatit firmě eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem práv k opencard, 42,7 milionu korun a 2,2 milionu za soudní výlohy. Rozhodnutí soudu redakci potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 9 Petra Volková.

Dopravní podnik ale částku odmítá a bude se proti rozhodnutí bránit. "DPP podá proti platebnímu rozkazu řádně a včas odpor. V tuhle chvíli nemáme povinnost společnosti EMS tuto částku platit," řekl mluvčí DPP Jiří Štábl. Spor tak bude pokračovat.

EMS se soudí s pražským magistrátem i dopravním podnikem o dluhy za období 2011 – 2012, kdy opencard běžela bez smlouvy. Dopravní podnik má firmě zaplatit za podporu systému, kterou EMS v té době zajišťovala. Společnost nárokuje dohromady 170 milionů korun. Praha i městská společnost dluhy společnosti nezpochybňují, ale nezdá se jim jejich výše.

Soud teď rozhodl, že dopravní podnik má zaplatit přesně tolik, kolik po něm společnost chtěla. EMS navíc bude po DPP požadovat další peníze. Systém totiž znovu běží od loňského června bez smlouvy a minimálně do konce letošního ledna společnost podporu systému poskytovala.

Nejasná budoucnost

Město si s opencard dlouhodobě neví rady. Bývalá rada Tomáše Hudečka (nestraník, v klubu TOP 09) chtěla od firmy EMS celý projekt odkoupit. Hudeček ale odmítl, že by za něj Praha měla zaplatit bezmála půl miliardy korun.

Co bude s projektem dál, neřekla ani současná rada vedená primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Řešení slibovala primátorka do Vánoc. Jasné rozhodnutí stále nepadlo, Krnáčová ale naznačuje, že město se chystá s opencard skončit. Praha proto teď vyjednává o možné alternativě. Tou by mohla být elektronická tramvajenka, která by fungovala přes mobilní telefony. Město chce ale službu spustit na základě dodatku ke smlouvě s firmou Erika, kterou kvůli podezřelým smlouvám na SMS jízdenky vyšetřuje policie.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Slovenští poslanci drželi minutu ticha za Jaroslava Kuberu

Slovenští poslanci v úterý minutou ticha uctili památku šéfa českého Senátu Jaroslava Kubery, který zemřel v pondělí ve věku 72 let. Učinili tak na úvod své schůze slovenské sněmovny a z podnětu jejího předsedy Andreje Danka.

"S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o úmrtí významného českého státníka, přítele Slovenska, politika, předsedy českého Senátu, pana Jaroslava Kubery. Prosím, abychom minutou ticha uctili významného člověka, který neskutečně miloval Slovenskou republiku," řekl Danko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy