Dopravní podnik musí zaplatit majiteli opencard, řekl soud

Eliška Nová
Aktualizováno 12. 3. 2015 15:36
Firma eMoneyServices má podle soudu dostat od DPP 42,7 milionu korun a náklady za soudní výlohy. Dopravní podnik ale částku odmítá a bude se proti rozhodnutí bránit.
Foto: René Volfík

Praha - Soud nařídil pražskému dopravnímu podniku zaplatit firmě eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem práv k opencard, 42,7 milionu korun a 2,2 milionu za soudní výlohy. Rozhodnutí soudu redakci potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 9 Petra Volková.

Dopravní podnik ale částku odmítá a bude se proti rozhodnutí bránit. "DPP podá proti platebnímu rozkazu řádně a včas odpor. V tuhle chvíli nemáme povinnost společnosti EMS tuto částku platit," řekl mluvčí DPP Jiří Štábl. Spor tak bude pokračovat.

EMS se soudí s pražským magistrátem i dopravním podnikem o dluhy za období 2011 – 2012, kdy opencard běžela bez smlouvy. Dopravní podnik má firmě zaplatit za podporu systému, kterou EMS v té době zajišťovala. Společnost nárokuje dohromady 170 milionů korun. Praha i městská společnost dluhy společnosti nezpochybňují, ale nezdá se jim jejich výše.

Soud teď rozhodl, že dopravní podnik má zaplatit přesně tolik, kolik po něm společnost chtěla. EMS navíc bude po DPP požadovat další peníze. Systém totiž znovu běží od loňského června bez smlouvy a minimálně do konce letošního ledna společnost podporu systému poskytovala.

Nejasná budoucnost

Město si s opencard dlouhodobě neví rady. Bývalá rada Tomáše Hudečka (nestraník, v klubu TOP 09) chtěla od firmy EMS celý projekt odkoupit. Hudeček ale odmítl, že by za něj Praha měla zaplatit bezmála půl miliardy korun.

Co bude s projektem dál, neřekla ani současná rada vedená primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Řešení slibovala primátorka do Vánoc. Jasné rozhodnutí stále nepadlo, Krnáčová ale naznačuje, že město se chystá s opencard skončit. Praha proto teď vyjednává o možné alternativě. Tou by mohla být elektronická tramvajenka, která by fungovala přes mobilní telefony. Město chce ale službu spustit na základě dodatku ke smlouvě s firmou Erika, kterou kvůli podezřelým smlouvám na SMS jízdenky vyšetřuje policie.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů, uvedl iRozhlas.cz. Zásah podle serveru souvisí s kauzou nemocničních zakázek.

před 25 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 33 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy