Dopravní podnik musí zaplatit majiteli opencard, řekl soud

Eliška Nová
Aktualizováno 12. 3. 2015 15:36
Firma eMoneyServices má podle soudu dostat od DPP 42,7 milionu korun a náklady za soudní výlohy. Dopravní podnik ale částku odmítá a bude se proti rozhodnutí bránit.
Foto: René Volfík

Praha - Soud nařídil pražskému dopravnímu podniku zaplatit firmě eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem práv k opencard, 42,7 milionu korun a 2,2 milionu za soudní výlohy. Rozhodnutí soudu redakci potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 9 Petra Volková.

Dopravní podnik ale částku odmítá a bude se proti rozhodnutí bránit. "DPP podá proti platebnímu rozkazu řádně a včas odpor. V tuhle chvíli nemáme povinnost společnosti EMS tuto částku platit," řekl mluvčí DPP Jiří Štábl. Spor tak bude pokračovat.

EMS se soudí s pražským magistrátem i dopravním podnikem o dluhy za období 2011 – 2012, kdy opencard běžela bez smlouvy. Dopravní podnik má firmě zaplatit za podporu systému, kterou EMS v té době zajišťovala. Společnost nárokuje dohromady 170 milionů korun. Praha i městská společnost dluhy společnosti nezpochybňují, ale nezdá se jim jejich výše.

Soud teď rozhodl, že dopravní podnik má zaplatit přesně tolik, kolik po něm společnost chtěla. EMS navíc bude po DPP požadovat další peníze. Systém totiž znovu běží od loňského června bez smlouvy a minimálně do konce letošního ledna společnost podporu systému poskytovala.

Nejasná budoucnost

Město si s opencard dlouhodobě neví rady. Bývalá rada Tomáše Hudečka (nestraník, v klubu TOP 09) chtěla od firmy EMS celý projekt odkoupit. Hudeček ale odmítl, že by za něj Praha měla zaplatit bezmála půl miliardy korun.

Co bude s projektem dál, neřekla ani současná rada vedená primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Řešení slibovala primátorka do Vánoc. Jasné rozhodnutí stále nepadlo, Krnáčová ale naznačuje, že město se chystá s opencard skončit. Praha proto teď vyjednává o možné alternativě. Tou by mohla být elektronická tramvajenka, která by fungovala přes mobilní telefony. Město chce ale službu spustit na základě dodatku ke smlouvě s firmou Erika, kterou kvůli podezřelým smlouvám na SMS jízdenky vyšetřuje policie.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy