Dopravní novinky v Praze: v tramvajích zaplatíte kartou, řidiče čeká nová uzavírka

Jakub Heller ČTK Jakub Heller, ČTK
23. 1. 2019 15:30
Hlavní město má v současnosti v dopravní infrastruktuře deficit přes třicet miliard korun, tvrdí nový radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě). Letos chce Praha na dopravních investicích utratit miliardy čtyři. Začnou opravy Libeňského mostu, výstavba Trojské lávky, první výkopy pro metro D či oprava Štěrboholské radiály. Scheinherr ale třeba také slibuje, že ve všech tramvajích půjde od dubna koupit lístek kartou nebo že zruší připravovaný zákaz kamionů svého předchůdce.
Foto: Google

Největší kolony budou na Štěrboholské spojce

Asi největšího trápení si pražští řidiči užijí mezi březnem a říjnem, kdy se bude opravovat Štěrboholská radiála, která propojuje vnitřní a vnější okruh na východě metropole. "Půjde o velmi nemilé omezení při rekonstrukci povrchu zdejší vozovky, který je z roku 1997," říká náměstek Scheinherr. 

Po dobu oprav zde doprava bude fungovat v režimu dva plus jeden pruh. Při běžném provozu jsou zde dva pruhy v každém směru. Už dnes jde navíc o velmi vytížené místo a lze tak předpokládat, že zde budou vznikat dlouhé kolony.

Radiála měla podle Scheinherra projít rekonstrukcí už před čtyřmi lety za bývalého náměstka pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD).  "Mému předchůdci se do toho nechtělo. Proto do toho musíme teď jít my," tvrdí současný radní pro dopravu.

Opravy letos čekají také Českobrodskou, Proseckou, Strakonickou, Poděbradskou či Kutnohorskou ulici. Rovněž budou vytvořena protihluková opatření na ulicích 5. května (březen až říjen) a Spořilovská (červenec až prosinec).

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy