Su Ťij přijede v září do Prahy, navštíví i Zemana

ČTK Domácí ČTK, Domácí
15. 8. 2013 17:40
Vůdkyně barmské opozice a nositelka Nobelovy ceny se zúčastní konference Forum 2000.
Foto: Reuters

Praha - Prezident Miloš Zeman se sejde s vůdkyní barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij. Stane se tak v září, kdy nositelka Nobelovy ceny za mír přijede do Prahy na konferenci Forum 2000.

"Prezident republiky Miloš Zeman se sejde s vůdkyní barmské opozice paní Sun Ťij na její žádost během její návštěvy ČR," sdělila Aktuálně.cz mluvčí Hradu Hana Burianová.

Na konferenci přijede také dalajlama, schůzku s ním ale Miloš Zeman neplánuje. "Nejsem náboženský vůdce, jinak bych se s dalajlamou s potěšením setkal," zlehčoval Zeman situaci při debatě k prezidentským volbám. Podle všeho ale spíše nechce ohrozit obchodní styky s Čínou.

Su Ťij byla na konferenci zvána pravidelně, ale nemohla přijet kvůli věznění. Nadace Forum 2000 uvedla, že letošní 17. ročník konference se bude věnovat společnostem v přerodu.

Téma podle nadace vychází z odkazu zakladatele Fora 2000 a bývalého prezidenta Václava Havla, který zasvětil svůj život boji za svobodu a lidskou důstojnost tváří v tvář represivnímu režimu. Na konferenci se očekává například také tibetský duchovní vůdce dalajlama.

Podle mluvčí Hradu Hany Burianové prezident Zeman ještě nad možným setkáním s disidentkou neuvažoval. Co se týče dalajlamy, dal ale prezident už v minulosti opakovaně na jevo, že se s Tibeťanem nesejde.

"Nejsem náboženský vůdce, jinak bych se s dalajlamou s potěšením setkal," zlehčoval Zeman situaci při debatě k prezidentským volbám. Podle všeho ale spíše nechce ohrozit obchodní styky s Čínou.

Od loňského října je Su Ťij členkou mezinárodního poradního výboru Nadace Forum 2000.

"Su Ťij jsme na Forum 2000 zvali každoročně, i když nám bylo jasné, že v době jejího domácího vězení šlo o pozvání veskrze symbolické. Ale právě proto jsme ji chtěli aspoň touto cestou podpořit v jejím boji za demokracii a dodržování lidských práv v Barmě. Václav Havel, který ji v roce 1991 navrhl na Nobelovu cenu míru, by měl z její návštěvy jistě velkou radost," uvedl výkonný ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal.

Podle něj je nadace nejen hostitelem barmské poslankyně, ale i hlavním koordinátorem její druhé evropské cesty po opuštění domácího vězení. Kromě České republiky navštíví ještě Polsko a Maďarsko.

Su Ťij strávila během vojenské vlády téměř dvacet let v domácím vězení. V loňském roce byla zvolena do parlamentu. Letos oznámila, že ve volbách, které se budou konat za dva roky, hodlá kandidovat na prezidentku země.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy