Vyhodili ho za podivné účty. Teď se do Obecního domu vrátil

Eliška Nová, Jakub Kalenský
10. 3. 2015 11:00
Jan Tlapa znovu sedí ve vedení pražské městské akciovky Obecní dům. Před třemi lety přitom musel odejít kvůli mnohamilionové ztrátě v hospodaření a údajně ztraceným věcem za 30 milionů.
Obecní dům
Obecní dům | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Do představenstva pražského Obecního domu, akciovky stoprocentně vlastněné městem, se vrací Jan Tlapa. Manažer, který firmu musel před třemi lety opustit kvůli mnohamilionové ztrátě v hospodaření a podivnostem v účetnictví.

Vše přitom nasvědčuje tomu, že své předchozí působení v Obecním domě odpovědným lidem zatajil v životopise. Aktuálně.cz jej má k dispozici a Tlapa se o angažmá v městské firmě v dokumentu nezmiňuje.

Tlapa ovšem tvrdí, že to nebyl záměr. "V životopise neuvádím svá členství v představenstvech. Vypisuji tam jen činnosti, které mám na stálý pracovní poměr," argumentuje.

Jan Tlapa byl místopředsedou představenstva Obecního domu v době, kdy ho vedl Radovan Šteiner (ODS) – bývalý radní pro dopravu z doby primátora Pavla Béma (ODS). Tehdy, v roce 2011, byl Obecní dům ve ztrátě bezmála 25 milionů korun.

V roce 2012 vystřídal Šteinera v čele představenstva Vlastimil Ježek a Tlapa odešel. Audit navíc ukázal, že nelze dohledat majetek pořízený za více než 30 milionů korun.

"Je podivné, že když se nakoupí poměrně drahá elektronika a neuplyne ani rok a zmizí. To se pak ptáte lidí a oni říkají, že ji tu nikdy neviděli," řekl Ježek v srpnu 2012 serveru Lidovky.cz.

Ježek, který dnes nechce jmenování staronového člena představenstva komentovat, chtěl kvůli výsledkům auditu podat trestní oznámení právě na bývalé vedení firmy – Šteinera a Tlapu. Nakonec ale mířilo na neznámého pachatele a policie ho odložila.

Tlapa veškerá podezření odmítá. "Je to nesmysl," tvrdí.

My nic, ptejte se ČSSD

Do představenstva Tlapu poslali členové nově složené dozorčí rady. Radu v únoru obměnila pražská koalice ANO, Trojkoalice a ČSSD vedená primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO).

Nová členka dozorčí rady - náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO), která má na pražském magistrátu na starosti finance, se od Tlapy distancuje. Uvedla jen, že nejde o nominaci ANO, ale ČSSD.

"Doporučuji se proto obrátit přímo na ČSSD," odpověděla Kislingerová na dotaz, proč dozorčí rada jmenovala do představenstva právě Tlapu, za jehož působení byla městská akciovka v mnohamilionovém minusu.

Předseda klubu sociální demokracie Karel Březina vzkázal, že Jan Tlapa je zkušeným odborníkem. "Byl nominován do představenstva Obecního domu na základě jeho dlouholetých zkušeností ve vedení podniku," uvedl Březina.

Odmítl, že by se za Tlapova působení ztrácel v Obecním domě majetek a že firma byla v hospodářském propadu. "V době jeho působení došlo ke zlepšení výsledků hospodaření," napsal Březina v SMS zprávě.

Firemní výsledovky ale hovoří jinak. V roce 2010 byl Obecní dům ve ztrátě téměř 21 milionů a po Tlapově příchodu v roce 2011 se výsledek hospodaření ještě o čtyři miliony zhoršil.

Teprve za současného šéfa Vlastimila Ježka se firma postupně dostala do černých čísel a loni vydělala podle předběžných odhadů 26 milionů.

Spolu s Kislingerovou odsouhlasili Tlapu i další členové nově sestavené dozorčí rady. Za ANO v ní sedí i někdejší šéf Českého volejbalového svazu Antonín Lébl, který byl z vedení svazu odvolán v roce 2010 kvůli neprůhlednému hospodaření a dodnes se musí u soudu bránit žalobě pro nezákonné obohacování.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Česká pošta nestojí před krizí, kontroly nezjistily žádná pochybení, uvedl Hamáček

Česká pošta podle ministra vnitra Jana Hamáčka nestojí před krizí, hrozbu stávky označil za bezdůvodnou. Desítky kontrol ve firmě podle něj nezjistily žádná pochybení. Hamáček také bude chtít jednat o kompenzacích pro Českou poštu za ztráty během koronavirové krize. Ztráty podniku vyčíslil zhruba na 780 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

před 1 hodinou

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy