Do nejdelšího autobusu se při testu vměstnalo 220 studentů. Na letiště by mohl jezdit na jaře

Tomáš Maca Tomáš Maca
5. 9. 2017 17:24
Nejdelší autobus v Česku pojme až 220 lidí. V Praze při úterní zkoušce dvou konkurenčních strojů lépe obstál pětadvacet metrů dlouhý VanHool. Dopravce by nadstandardně dlouhé autobusy chtěl nasadit na linku z Veleslavína na Letiště Václava Havla, na které současné modely nezvládají nápor cestujících. Pražský dopravní podnik teď ve výběrovém řízení posoudí další kvality dvou konkurenčních vozů. Do běžného provozu by se měl autobus dostat ideálně už na jaře.
Jeden z testovaných autobusů VanHool
Jeden z testovaných autobusů VanHool | Foto: Dopravní podnik hlavního města Praha

Praha - Dva nejdelší autobusy v Česku se v úterý v Praze utkaly v nezvyklém souboji. Společnost Ropid, která organizuje pražskou hromadnou dopravu, s pomocí studentů Střední průmyslové školy dopravní otestovala, kolik lidí se vejde do kloubových autobusů značek Mercedes a VanHool. Ty by v budoucnu mohly jezdit z Veleslavína na pražské Letiště Václava Havla. Běžné kloubové autobusy na této trase často jezdí přeplněné.

Z hlediska kapacity vyšel z testu lépe pětadvacetimetrový tříčlánkový model VanHool AGG 300, do kterého se při zkoušce vešlo 220 studentů. Jednadvacet metrů dlouhý jednokloubový Mercedes-Benz CapaCity L jich oproti tomu zvládl jen 195. "Z VanHoolu jsme přitom některé sedačky vyndali, aby jeho podoba lépe odpovídala stavu, kdy na palubě budou i zavazadla. Pasažéři se zatím do vozů zkusili vtěsnat bez nich," popsal pro Aktuálně.cz Filip Drápal, mluvčí společnosti Ropid, která veřejnou dopravu hlavního města organizuje.

Vůz, pro který se Praha nakonec rozhodne, by mohl pomoci vyřešit dlouhodobě nevyhovující situaci na lince 119. Běžné, devatenáct metrů dlouhé autobusy často nezvládají nápor cestujících mířících ze stanice metra Nádraží Veleslavín na letiště. Současné modely pojmou totiž maximálně 140 lidí.

"Výsledky testu obsaditelnosti teď poslouží výběrovému řízení pražského dopravního podniku. Kromě kapacity se bude posuzovat i cena a provozní náklady, takže o vítězi zatím není rozhodnuto," doplnil Drápal. V ideálním případě by měl nový autobus do běžného provozu vyjet na jaře 2018, aby zabezpečil dopravu v době turistické sezony.

Kapacitní autobusy by mohly problém vyřešit aspoň do té doby, než Praha na trase vybuduje železniční spojení. Možnost prodloužení metra A až na letiště v Ruzyni nechala primátorka Adriana Krnáčová posoudit v květnu 2016. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) naopak plánuje spojit centrum města a letiště rychlodráhou, která by vedla už od Kladna.

Autobus značky Mercedes-Benz pražský dopravní podnik poprvé na lince z Veleslavína na letiště otestoval v únoru 2016. Jeho konkurent VanHool se na stejné lince ve zkušebním provozu objevil v listopadu téhož roku.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Uzdravený Harden pomohl v NBA Brooklynu k výhře nad San Antoniem

Basketbalista James Harden se po dlouhé pauze vítězně vrátil do sestavy Brooklynu. K výhře 128:116 nad San Antoniem pomohl 18 body, sedmi doskoky a 11 asistencemi.

Harden kvůli zranění vynechal osmnáct zápasů a proti Nets začal jako náhradník, což se mu v NBA stalo poprvé od roku 2012. Na palubovce strávil necelých 26 minut. Nejlepším střelcem Brooklynu byl Landry Shamet, který trefil pět trojek a nasbíral 21 bodů.

Brooklyn nakonec dokráčel k pohodlné výhře, přičemž spolehnout se mohl hlavně na úspěšnost střelby. Téměř 61 procent z pole a 43 procent za tři body.

Nets táhlo osm dvouciferných střelců a v průběhu zápasu měli náskok až 19 bodů. S Hardenem, jenž vynechal 20 z posledních 21 utkání, dosáhli bilance 28-7 a na první Philadelphii ztrácí na východě jen 1,5 zápasu. "Jsme rádi, že je zpět. Dnes jsme ho taky řádně přivítali," těšilo Shameta.

Aktualizováno před 1 hodinou

Varovné sirény poprvé zazněly také na severu Izraele, Tel Aviv odklání lety

V noci na čtvrtek zazněly poplašné sirény varující před dopadem raket poprvé také na severu Izraele. Dosud ostřelování z Pásma Gazy, ovládaného palestinskou skupinou Hamás, dosáhlo jen do jižní a střední části Izraele, informovala AFP. Podle reportéra agentury DPA byla slyšet nejméně jedna exploze také ve městě Tel Aviv. Izraelské letectvo celou noc pokračovalo v bombardování cílů v Pásmu Gazy, zničilo také místní velitelství Hamásu, píše list The Jerusalem Post (TJP).

Boje začaly po nepokojích v Jeruzalému v pondělí večer raketovou palbou z Pásma Gazy na Izrael, který pak zahájil masívní vojenskou operaci proti skupinám Hamás a Islámský džihád. O život přišlo podle zatím poslední bilance přes 70 lidí a stovky utrpěly zranění. Po celém Izraeli pokračují potyčky a násilnosti mezi místními Židy a Araby. Policie kvůli nim zadržela téměř 400 lidí. Většina obětí je na palestinské straně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy