Demisi vlády žádaly stovky lidí, pořadatel čekal tisíce

Domácí ČTK Domácí, ČTK
7. 4. 2013 17:50
Akci organizovala Holešovská výzva, demonstrovat chce i v pondělí
Symbolická poprava politika v podání Holešovské výzvy.
Symbolická poprava politika v podání Holešovské výzvy. | Foto: ČTK

Praha - Na pražském Václavském náměstí se podle odhadů policie sešlo v neděli po poledni asi 500 lidí, kteří požadovali odchod vlády a dávali najevo nespokojenost se stavem společnosti.

Akci organizovala iniciativa Holešovská výzva, která ale čekala hojnou účast tisíce tisíc lidí.

Politici, a to jak vládní, tak opoziční, ovšem akci podrobili kritice. Podle ČSSD dokonce může odpor proti vládní politice zesměšnit a zdiskreditovat.

Neúspěchem skončilo vypravení zvláštního vlaku z Ostravy, který do metropole přivezl ani ne dvacítku lidí. Pořadatelé přitom museli zaplatit za vlak statisíce.

Zástupci Holešovské výzvy se na dopravce Leo Express obrátili s žádostí o poskytnutí speciálních vlaků a za zakázku předem zaplatili, řekl šéf železniční společnosti Leoš Novotný. Cena se podle něj pohybovala stejně jako u ostatních korporátních zákazníků, kteří například potřebují přepravit zaměstnance, v řádu statisíců korun.

Dokud se nedělní akci nezačala věnovat média, dopravce údajně ani nevěděl, o jakou iniciativu jde.

Holešovská výzva na činnost podle svých zástupců dostává příspěvky od příznivců. V médiích se spekuluje například o předsedovi Věci veřejných Vítu Bártovi, který se demonstrace zúčastnil, na dotaz ČTK o příspěvku ale neodpověděl.

Demonstranti: škůdce musíme vyhubit

Nedělní akci nazvanou Soumrak kmotrů vedle Holešovské výzvy organizovaly i další spřízněné iniciativy.

"Demisi, demisi," skandovali demonstranti. Lidé stáli pod sochou sv. Václava. Na pódiu "blaničtí rytíři", které přivolal svatý Václav, popravili symbolického politika. Z davu se ozývalo volání po popravě ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a premiéra Petra Nečase (ODS).

Lidé měli české vlajky a transparenty. Na jednom byl zobrazen Kalousek ve vězeňském úboru a heslem "Soustavně zadlužuji občany ČR".

Demonstranti i organizátori byli zklamaní, že nepřišlo víc lidí. "Účast je malá. Připadá mi, že jen přetrvává věčné české kverulantství. Pořád budeme sedět u piva a říkat, že se nám to nelíbí, ale přitom s tím nedokážeme nic udělat," řekl mladý muž.

"My farmáři říkáme, že škůdci se musejí vyhubit a pak můžeme mít prosperující pole, totéž bych udělala i s touto republikou," doplnila žena středního věku.

Demonstrovat se bude i v pondělí

"Tato vláda dělá nemorální a neetické kroky, neustále lže a mate národ," řekl ke své účasti na akci Bohumír Dufek z Asociace samostatných odborů.

Na Václavské náměstí dorazil například nezávislý senátor Tomio Okamura. "Hledám tu podporu pro svoji vizi změny ústavy směrem k přímé volbě," řekl Okamura, který by rád viděl větší podíl občanské společnosti na vládnutí a odvolatelnost politiků.

Promluvil i z pódia k přítomným, kteří ho podpořili.

Představitel výzvy Slávek Popelka si vyžádal souhlas přítomných, aby byla ustavena "dočasná občanská vláda". Přítomné svolal na pondělí ráno k sídlu vlády a vyzval občany z celé ČR, aby přijeli.

Podle něj nemá vláda legitimitu, protože v ní sedí zástupci nikým nevolené strany LIDEM.

Peake: jsou to nebezpeční magoři

Předsedkyně strany LIDEM Karolina Peake se proti celé demonstraci, která byla namířena právě i proti její straně, ostře ohradila a organizátory Holešovské výzvy označila za "nebezpečné magory".

Podle svých slov se ráda setkává s občanskými sdruženími a iniciativami, které se "seriózně věnují konkrétním problémům", což se podle ní o Holešovské výzvě říci nedá.

Tak se demonstrovalo minulý rok, podívejte:

"Jejich protest nesměřuje jen proti vládě, ale hlavně proti principům demokratické společnosti. Podobný program měly v historii různé jiné nebezpečné organizace a vzniklo z toho pouze mnoho lidského neštěstí. Tudíž mne ani nepřekvapuje, že organizátorům na jejich výzvu mnoho lidi neskočilo a účast je mizivá," dodala Peake.

"Chaoticky pořádané demonstrace na podporu protichůdných a nerealistických cílů mohou totiž legitimní odpor proti vládní politice v očích veřejnosti zesměšnit a zdiskreditovat," je pro změnu přesvědčen předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něj aktivisté spojení s Holešovskou výzvou odmítají demokratický systém založený na soutěži politických stran, aniž navrhují jiný vládní systém, který by se kdekoli na světě osvědčil.

Ministr financí Miroslav Kalousek naopak označil nedělní akci za "běžný projev ve svobodné společnosti" a odmítl požadavky Holešovské výzvy komentovat.

Holešovská výzva vystupuje proti vládě dlouhodobě a požaduje demisi kabinetu, nyní navrhuje ustavení dočasné vlády. Organizovala kvůli tomu protesty po celé ČR.

Zástupci Holešovské výzvy se dříve také domluvili na spolupráci s Asociací samostatných odborů ČR.

 

Právě se děje

Další zprávy