Dánské prázdniny v Praze: Město přežilo bez újmy

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
20. 2. 2014 14:25
Policie shrnula návštěvu dánských studentů, pochvaluji se spolupráci s kolegy ze zahraničí.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Návštěva dánských studentů v Praze proběhla bez větších komplikací. S oznámením přišel ve čtvrtek ředitel pražského krajského ředitelství policie Martin Vondrášek.

Bezpečnostně preventivní akce, na kterou se pražská policie připravovala ve spolupráci s dánským velvyslanectvím a magistrátem hlavního města od začátku února, tak splnila svůj účel - zabránit tomu, aby se opakovaly výtržnosti Dánů z loňského roku.

Na dodržování pořádku dohlíželi kromě státních a městských policistů také čtyři příslušníci dánské policie. Vondrášek si spolupráci s kolegy se zahraničí pochvaloval: "Spolupráce splnila nadmíru naše očekávání a také dánští studenti jej respektovali," uvedl. 

Podobně se vyjádřil také dánský velvyslanec v Česku, Christian Hope, který poznamenal, že přítomnost dánských policistů v barech a klubech napomohla klidnému průběhu kontrol mladistvých.

Dvanáct kontrol odhalilo přes dvě stovky opilých mladistvých

Policisté provedli v uplynulých dnech celkem dvanáct preventivních kontrol v restauracích v centru města.

Týmy po třiceti policistech během nich vypátraly přes dvě stovky opilých mladistvých. Sedm z nich odvezli na záchytku, zbytek předali agenturám, které zájezd do Prahy pořádaly.

Minulý týden pražští policisté řešili také krádež dvou mobilů. Devatenáctiletou dívku a chlapce údajně okradli jejich krajané. Policisté chytili dvojici zlodějů o hodinu později, proti jednomu z nich zahájili trestní řízení.

V noci na pondělí hořelo v hotelu na Revoluční ulici, příčinou požáru pokoje, ve které byli ubytovaní tři dánští studenti, byl zřejmě nedopalek cigarety. Během požáru nebyl nikdo zraněn. Policisté odhadli škodu na jeden milion korun a nehodu dále vyšetřují.

Tutéž noc vyjížděli k otužilým Dánům, kteří přeskočili Most legií a plavali ve Vltavě až ke Střeleckému ostrovu. Recese se obešla bez sankce. Jeden ze studentů však byl odveden ke kontrole na policejní stanici, neboť u sebe neměl doklady. Po ověření totožnosti byl propuštěn.

Kromě výše uvedených událostí a několika kapesních krádeží, kterých se na mladých dánských turistech dopustili místní zloději, se však nic závažnějšího neudálo.

Dánové si tak napravili reputaci z loňského roku, kdy po jejich dvoutýdenním pobytu v metropoli zůstala spoušť v hotelích na Vladivostocké a Milevské ulici. Policie tehdy vyjížděla také k několika pouličním potyčkám.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy