Dánové obavy nenaplňují, policie řeší běžné přestupky

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
11. 2. 2014 16:40
Na řádění mladistvých Dánů v Praze se připravovali policisté, magistrát i ambasáda
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie Moravskoslezského kraje

Praha - Mnoho povyku pro málo. Tak by se zatím dala shrnout reakce české strany na příjezd dánských studentů do Prahy. Skupinky teenagerů přijíždějí do hlavního města na jarní prázdniny od neděle s jediným plánem - opít se. A policie je po loňských zkušenostech v pohotovosti.

Pražští policisté proto provádějí preventivní kontroly v restauračních zařízeních v centru města, během dvou dnů odhalili skoro padesát podnapilých studentů, kteří ještě nebyli plnoletí. Pět z nich skončilo na záchytce. K vážnějším incidentům ale nedošlo.

Výsledky kontrol se tak blíží běžným policejním akcím, kdy v Praze strážníci prověřují noční podniky.

"Vzhledem k událostem z loňského roku, kdy během několika dnů policisté zasahovali u desítek rvaček a projevů vandalismu, byl zvýšen počet preventivních kontrol podnapilé mládeže v restauračních zařízeních," uvedl pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan. 

Zatímco vloni muselo být do pohotovosti povoláno kolem stovky policejních příslušníků a také speciální pořádková jednotka, během letošních radovánek mladých Dánů jsou ve střehu desítky policistů, včetně čtyř z Dánska.

Podle mluvčího policie zatím nebylo potřeba povolávat posily. "Opatření nestála ani korunu navíc, kontrolám podávání alkoholu mladistvým se věnujeme dlouhodobě, nejde tedy o nic mimořádného," řekl.

Kontrola jako prevence proti výtržnostem

Příjezdu zhruba osmi tisíc mladých Dánů předcházela bezpečnostní porada magistrátu hlavního města, na které zaznělo, že by v barech měly probíhat přísnější kontroly. "Kontroly na místě jsou prevencí proti výtržnostem a nalévání alkoholu mladistvým. Pražská policie je zároveň připravena zasáhnout, kdyby došlo k ničení majetku a výtržnostem," poznamenal primátor Tomáš Hudeček. Studenti navíc dostali od policie pásky, podle kterých v barech poznají, jestli je dotyčný plnoletý, a může tedy pít legálně alkohol.

Z neděle na pondělí prověřilo na sedmdesát policistů přes dvě stě nezletilých. U osmnácti z nich byl test na alkohol pozitivní. Opilí Dánové byli předáni zástupcům cestovní kanceláře, se kterou na jarní prázdniny v Praze vyrazili.

Další sankce pak záleží na cestovní kanceláři. Podle Hulana jsou totiž vinni ti, kteří mladistvým alkohol nalévají. "Zatím prošetřujeme jeden případ, kdy byl porušen paragraf 204 trestního zákoníku - podávání alkoholu dítěti. Viníkovi hrozí až jeden rok vězení," dodal. 

Jak často budou kontroly probíhat a kolik policistů při nich bude nasazeno, nechtěl mluvčí specifikovat. "Kontroly jsou více medializovány kvůli loňským událostem, tyto preventivní akce provádíme běžně," uzavřel Hulan. Běžných každotýdenních kontrol se účastní zhruba třicítka policistů z různých oddělení.

Dánští studenti budou do Prahy přijíždět během celého února, kdy mají jarní prázdniny. Během těch loňských jich do metropole přijelo na deset tisíc a v mnohých ubytovacích zařízeních po sobě zanechali spoušť. V jednom z hotelů se poprali mezi sebou na nože, v hotelu Slavia na Praze 10 zase poničili vybavení zhruba třiceti pokojů a několik toalet.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy