Dánové obavy nenaplňují, policie řeší běžné přestupky

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
11. 2. 2014 16:40
Na řádění mladistvých Dánů v Praze se připravovali policisté, magistrát i ambasáda
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie Moravskoslezského kraje

Praha - Mnoho povyku pro málo. Tak by se zatím dala shrnout reakce české strany na příjezd dánských studentů do Prahy. Skupinky teenagerů přijíždějí do hlavního města na jarní prázdniny od neděle s jediným plánem - opít se. A policie je po loňských zkušenostech v pohotovosti.

Pražští policisté proto provádějí preventivní kontroly v restauračních zařízeních v centru města, během dvou dnů odhalili skoro padesát podnapilých studentů, kteří ještě nebyli plnoletí. Pět z nich skončilo na záchytce. K vážnějším incidentům ale nedošlo.

Výsledky kontrol se tak blíží běžným policejním akcím, kdy v Praze strážníci prověřují noční podniky.

"Vzhledem k událostem z loňského roku, kdy během několika dnů policisté zasahovali u desítek rvaček a projevů vandalismu, byl zvýšen počet preventivních kontrol podnapilé mládeže v restauračních zařízeních," uvedl pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan. 

Zatímco vloni muselo být do pohotovosti povoláno kolem stovky policejních příslušníků a také speciální pořádková jednotka, během letošních radovánek mladých Dánů jsou ve střehu desítky policistů, včetně čtyř z Dánska.

Podle mluvčího policie zatím nebylo potřeba povolávat posily. "Opatření nestála ani korunu navíc, kontrolám podávání alkoholu mladistvým se věnujeme dlouhodobě, nejde tedy o nic mimořádného," řekl.

Kontrola jako prevence proti výtržnostem

Příjezdu zhruba osmi tisíc mladých Dánů předcházela bezpečnostní porada magistrátu hlavního města, na které zaznělo, že by v barech měly probíhat přísnější kontroly. "Kontroly na místě jsou prevencí proti výtržnostem a nalévání alkoholu mladistvým. Pražská policie je zároveň připravena zasáhnout, kdyby došlo k ničení majetku a výtržnostem," poznamenal primátor Tomáš Hudeček. Studenti navíc dostali od policie pásky, podle kterých v barech poznají, jestli je dotyčný plnoletý, a může tedy pít legálně alkohol.

Z neděle na pondělí prověřilo na sedmdesát policistů přes dvě stě nezletilých. U osmnácti z nich byl test na alkohol pozitivní. Opilí Dánové byli předáni zástupcům cestovní kanceláře, se kterou na jarní prázdniny v Praze vyrazili.

Další sankce pak záleží na cestovní kanceláři. Podle Hulana jsou totiž vinni ti, kteří mladistvým alkohol nalévají. "Zatím prošetřujeme jeden případ, kdy byl porušen paragraf 204 trestního zákoníku - podávání alkoholu dítěti. Viníkovi hrozí až jeden rok vězení," dodal. 

Jak často budou kontroly probíhat a kolik policistů při nich bude nasazeno, nechtěl mluvčí specifikovat. "Kontroly jsou více medializovány kvůli loňským událostem, tyto preventivní akce provádíme běžně," uzavřel Hulan. Běžných každotýdenních kontrol se účastní zhruba třicítka policistů z různých oddělení.

Dánští studenti budou do Prahy přijíždět během celého února, kdy mají jarní prázdniny. Během těch loňských jich do metropole přijelo na deset tisíc a v mnohých ubytovacích zařízeních po sobě zanechali spoušť. V jednom z hotelů se poprali mezi sebou na nože, v hotelu Slavia na Praze 10 zase poničili vybavení zhruba třiceti pokojů a několik toalet.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy