Další obrat: Besser chce v Praze celou epopej

Domácí Domácí
5. 2. 2011 7:32
Moravský Krumlov si má opravit zámek a doufat, že mu Praha plátna ještě půjčí
Podle ministra kultury jsou výstavní prostory na moravskokrumlovském zámku pro epopej nevyhovující a musí se opravit
Podle ministra kultury jsou výstavní prostory na moravskokrumlovském zámku pro epopej nevyhovující a musí se opravit | Foto: Reuters

Praha - Po sérii jednání a osobní návštěvě Moravského Krumlova navrhuje ministr kultury Jiří Besser kompromisní scénář, jak podle slov ministerstva "zabezpečit důstojnou budoucnost kulturní památky - Slovanské epopeje".

Minulý týden navštívil Besser region a jednal s novým krumlovským starostou Tomášem Třetinou, s hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem a s vlastníkem moravskokrumlovského zámku generálním ředitelem společnosti Incheba Alexandrem Rozinem.

V tomto týdnu se mimo jiné sešel s ředitelem Národní galerie Milanem Knížákem, v pátek ráno pak přijal pražského primátora Bohuslava Svobodu.

Po kolotoči schůzek přichází ministr kultury s možným rozuzlením vlekoucího se sporu: "Navrhuji všem zúčastněným kompromisní řešení, které by mohlo být pro všechny přijatelné. Alespoň doufám."

5 smotaných pláten se už může chystat na cestu

Slovanskou epopej tvoří patnáct pláten vyvěšených a pět smotaných. "Těch pět smotaných pláten bude bezpochyby převezeno do Prahy. Je potřeba je rozbalit a usušit v prostoru, který je klimatizován, má stálé vnitřní prostředí, to je naprosto nutné," říká pražský primátor Bohuslav Svoboda

Podle ministra Bessera nabízí pro tyto účely ideální prostor Národní galerie v Malé dvoraně. "Zde mohou být plátna ošetřena, případně restaurována a samozřejmě také vystavena."

Po skončení letošního Pražského Quadriennále  šéf kultury navrhuje převézt i zbývajících patnáct pláten Slovanské epopeje, ošetřit je a vystavit ve Velké dvoraně Veletržního paláce na dobu dvou až tří let.

Monumentální dílo by mělo být vystaveno v pražské Národní galerii
Monumentální dílo by mělo být vystaveno v pražské Národní galerii | Foto: Reuters

Majiteli moravskokrumlovského zámku radí, aby za podpory Moravského Krumlova, Jihomoravského kraje a státu opravil a rozšířil výstavní prostory tak, "aby návrat Slovanské epopeje do Moravského Krumlova byl návratem do kvalitních expozičních prostor".

Ministr kultury nabádá i metropoli:  "Praha se zachová jako skutečná Matka měst a uzavře s Moravským Krumlovem novou smlouvu o zapůjčení Slovanské epopeje Alfonse Muchy do Moravského Krumlova, třeba až do doby než postaví pro Slovanskou epopej vlastní prostory v Praze."

Krumlovské uklidňuje tím, že i kdyby se s Prahou na dalším zapůjčení nedohodli, budou mít alespoň opravené výstavní prostory zámku. Do nich by se prý našlo dost exponátů v muzejních a galerijních depozitářích. "Takže o turistický ruch v Moravském Krumlově bych neměl do budoucna strach," dodává ministr.

Po stopách celé anabáze

Napětí kolem Slovanské epopeje začalo v polovině loňského roku, kdy zástupci Prahy, tedy vlastníka souboru dvaceti pláten, ohlásili záměr přestěhovat epopej do hlavního města. V té době totiž končila smlouva, na jejímž základě Moravský Krumlov dílo vystavoval v prostorách místního zámku. I technický stav budovy moravskokrumlovského zámku byl jedním z důvodů, proč měla být plátna přestěhována.

Prostřednictví Galerie hlavního města Prahy měly být obrazy převezeny do Velké dvorany Veletržního paláce, který je ve správě Národní galerie.

"Fakt, že současný stav výstavních prostor na zámku v Moravském Krumlově není pro vystavování pláten vyhovující, se podle mě nedá zpochybnit. Musím říci, že s veškerým pochopením pro zájmy města i regionu, vnímám z dnešního pohledu a s dnešní znalostí všech dostupných faktů tehdejší postup vedení města Moravského Krumlova za nestandardní," komentuje říjnové dění kolem Slovanské epopeje ministr.

Mistr Alfons Mucha by zřejmě žasnul, jaké politikum se stalo z jeho umění
Mistr Alfons Mucha by zřejmě žasnul, jaké politikum se stalo z jeho umění | Foto: Repro: Wikipedia

V pondělí 11. října 2010 totiž nechalo vedení Moravského Krumlova výstavní prostory na zámku exekučně zapečetit a Praze jako majiteli pláten tak znemožnilo přístup k vlastnímu majetku. "Toto vlastnictví přitom dlouhé desítky let, kdy se v Moravském Krumlově starali o Slovanskou epopej, nikdo nezpochybnil, a ani nikdo z členů Muchovy rodiny," uvádí Besser na stránkách ministerstva kultury.

To o měsíc později prohlásilo soubor dvaceti Muchových pláten za kulturní památku.

"Určitě to nebylo motivováno snahou zasahovat do vlastnických práv nebo do sporu mezi Prahou a Moravským Krumlovem. Stát představovaný ministerstvem kultury se rozhodl ochránit toto mimořádné dílo zejména proto, aby nikdo bez kontroly státu nemohl plátna zapůjčovat, vyvážet nebo dokonce prodat," vysvětluje ministr Besser.
 
Patovou situaci prolomilo až rozhodnutí nového vedení Moravského Krumlova. 28. ledna byly prostory se Slovanskou epopejí za účasti představitelů Moravského Krumlova, hejtmana Jihomoravského kraje, ministra kultury i vlastníka zámku odpečetěny. Patnáct vyvěšených pláten a pět smotaných pláten tak může být po více než čtvrtroce zkontrolováno a rozhodne se, co dál.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy