reklama
 
 

Dal vítězům voleb sto tisíc. Teď má být tajemníkem radnice

13. 2. 2015 16:25
Navenek to vypadá jako protislužba. Přitom šéfové Prahy 7 jsou známí jako bojovníci za otevřenost vůči veřejnosti. Proto přemýšlejí, jak dokázat, že jednají čistě. A že se u nich funkce nedá koupit.

PrahaRadní Prahy 7 řeší nečekaný problém: vyvracejí spekulace, že se na jejich úřadu dají koupit vedoucí funkce.

Do podezření se vedení radnice dostalo kvůli soutěži na nového tajemníka. Výběrová komise totiž minulý týden jednomyslně ukázala na hlavního sponzora vítěze loňských voleb, hnutí Praha 7 sobě - dvaašedesátiletého Miroslava Vacka, bývalého úspěšného manažera ve zdravotnictví, který jako krizový manažer například zachránil před krachem nemocnici v České Lípě.

Jeho vítězství ve výběrovém řízení, které ještě musí formálně schválit pražský magistrát, tak teď navenek vypadá jako jasná protislužba. Navíc v sedmé městské části, kde od loňského podzimu vládne protikorupční bijec a velký propagátor otevřenosti a transparentnosti Jan Čižinský. Právě jeho hnutí Praha 7 sobě získalo loni před volbami od Vacka sto tisíc korun, zhruba čtvrtinu všech peněz na kampaň. 

Bylo to čisté, naprosto vyčníval

Starosta Čižinský jakékoliv spojení předvolební kampaně a nynějšího výběrového řízení odmítá. Stejně jako Miroslav Vacek.

Předchozí šéfové radnice byli podle Vacka zkorumpovaní a tak chtěl změnu. Proto Čižinského podpořil. "Protože pracuji v různých manažerských funkcích a mám peníze, podpořil jsem je," říká Vacek. Loni prý ještě netušil nejen to, že Čižinský volby vyhraje a stane se starostou, ale ani to, že by se on sám kdy hlásil o post na radnici. Až poté, co se před Vánocemi vyhlásilo výběrové řízení, napadlo ho zkusit pomoci svými manažerskými zkušenostmi.

Že je Vackova volba v pořádku, potvrzují i v opozici. "Tohle koupené nebylo," vyvrací pochybnosti člen výběrové komise a opoziční zastupitel za ANO Jan Svoboda.

Výběrové řízení, do něhož se přihlásilo 22 uchazečů, vyhrál Vacek s přehledem. V komisi seděli zástupci jak radniční koalice, tak opozice a dva úředníci. "Jednohlasně jsme se na něm shodli. Osobnostně i odborně naprosto vyčníval," dodal Svoboda.

Úřad je podle něj v takovém stavu, že potřebuje do čela silnou osobnost, aby ho zvládla řídit. "Pan Vacek tyto zkušenosti prokázal," poukazuje Svoboda na předchozí působení Vacka ve vrcholných manažerských funkcích, kdy například jako náměstek rozjížděl v devadesátých letech moderní část motolské nemocnice.

Svoboda navíc zdůraznil, že tajemník nerozhoduje o penězích a dohlíží jen na chod úřadu a jeho zaměstnance.

Sám Vacek vytušil, že by jeho sponzorský dar mohl v nových souvislostech způsobit poprask. Nabídl proto, že funkci nepřijme.

A starosta Čižinský přiznal, že zprvu přemýšlel o tom, že Vackova kroku využije. Ale pak to zavrhl. "Kam bychom se dostali, kdybychom řekli: vy jste nejlepší, ale aby nás nepomlouvali, tak to radši vzdejte," říká starosta.

Ta transparentnost...

Současné potíže přitom Čižinskému a spol. způsobila jejich vlastní snaha o co největší otevřenost, díky níž loni suverénně vyhráli volby.

Na dar by se totiž možná ani nepřišlo – nebýt transparentní politiky hnutí Praha 7 sobě, které si před volbami zřídilo transparentní, a tedy veřejně přístupný bankovní účet. Právě tam lze mezi sponzorskými dary snadno dohledat Vackův příspěvek, který mezi ostatními vyčnívá.

I proto se ještě dřív, než radnice Prahy 7 o volbě nového tajemníka oficiálně informovala, objevila na jejím facebookovém účtu jedovatá poznámka: "Chcete se stát tajemníkem na úřadě Prahy 7?? Stačí zaslat 100 000 Kč na transparentní účet strany Praha 7 sobě :)".  

Autorem statusu je člověk pojmenovaný jako Josef Nový, který si svůj účet na Facebooku založil pouhou půlhodinu předtím, než své vyjádření zveřejnil.

Starosta Čižinský dál svůj úřad brání. Kdyby si prý něco takového s Vackem domluvil dopředu, těžko by prohnal jeho příspěvek přes transparentní účet, aby ho každý viděl.

"Jeden náš příznivec například přišel, že nám zaplatí tisk referendových novin. My to stejně uvedli ve vyúčtování, že nám to vytiskli a že hodnota daru je 48 tisíc korun," říká Čižinský.

A smiřuje se s tím, že "kauza Vacek" může případné dárce odradit. "Teď se budou bát poslat třeba padesát korun, aby pak někdo nepoukazoval na to, že jejich dítě dostalo přednostně místo ve školce. To je holt daň za transparentnost," říká starosta.

V transparentnosti chce i přes nepříjemné vedlejší efekty pokračovat. "Protože to je náš recept na kampaň. Ve chvíli, kdy nebudeme transparentní, příští volby nevyhrajeme," dodává.

autor: Marek Pokorný | 13. 2. 2015 16:25

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama