ČSSD manipuluje s volební kandidátkou, tvrdí v žalobě členka

Sabine Kejlová Lucie Stuchlíková Sabine Kejlová, Lucie Stuchlíková
30. 7. 2014 18:00
Stranické buňce sociální demokracie na Praze 12 hrozí, že se nebude moci zúčastnit podzimních komunálních voleb.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha ČSSD hrozí soudní zákaz kandidování v komunálních volbách na Praze 12. Jedna ze členek strany se obrátila na soud kvůli údajným machinacím s kandidátní listinou, z jejíhož návrhu byl vyřazen Vladimír Vaněk. Vaňka podle žalobkyně vyškrtl lídr kandidátky Jan Marhoul, aniž by rozhodnutí prošlo řádným hlasováním.

Advokát a bývalý člen ČSSD Pavel Němec Aktuálně.cz řekl, že pokud se problémy s kandidátkou neurovnají do 5. srpna, nebude ČSSD na Praze 12 pravděpodobně moci kandidovat. Později by už soud nestihl rozhodnout.

Autorka žaloby si podle advokáta přeje kvůli rozjitřené atmosféře na Praze 12 zůstat anonymní. V žalobě tvrdí, že je Marhoulův postup netransparentní a že sestavování kandidátky proběhlo kvůli obavám z vnitrostranické konkurence za zavřenými dveřmi. Žalobou se bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 1.

S tím ale nesouhlasí Marhoul. Podle něho ČSSD postupovala v souladu se stanovami. "Sestavení kandidátky proběhlo zcela standardně," řekl deníku Aktuálně.cz. O návrhu na předběžné opatření o zákazu kandidatury prý nevěděl. "Musíme si nejdřív zjistit podrobnosti a poté uvidíme, jak situaci řešit," řekl Marhoul.

Marhoul Aktuálně.cz dále řekl, že Vaňka vyřadil z návrhu kandidátky, protože si ho nikdo nepřál. "Jde o člověka, kterého na kandidátce téměř nikdo nechce. Kdyby měl dostatečnou podporu, tak by na kandidátce byl. Tímto způsobem si to jen snaží vynutit za každou cenu," uvedl. Podle lídra kandidátky Vaněk požadoval některé z předních míst na seznamu, jinak by kandidoval za jinou stranu.

Marhoulovi oponenti ale tvrdí, že stranická buňka ČSSD na Praze 12 o kandidátech ani o jejich pořadí na kandidátce pořádně nediskutovala.

Advokát: Mají mezi sebou konkurenční střet

"Tihle dva pánové mezi sebou mají nějaký konkurenční střet. Oba usilovali o místo lídra kandidátky, Marhoul nakonec s malým rozdílem vyhrál, Vaněk se o pozici už pak podruhé neucházel. Vaněk se ale sám nenavrhl, důvěru má. Není to žádný outsider," řekl advokát Němec.

Ten si od žaloby slibuje, že se do diskuse konečně zapojí i vedení strany. Problémy, které má Praha 12, prý nejsou mezi stranickými buňkami výjimkou. Největší problém ale vidí v tom, že dal kandidátku dohromady jediný člověk.

Vedení mlčí

"Při sestavení pořadí má být zohledněna dosavadní práce kandidátů, jejich odbornost, potřeba pokrytí funkcí v zastupitelstvu, územní zastoupení. Zvláště pak má být kladen důraz na zastoupení žen a mladých členů ČSSD na konečném pořadí stranické kandidátky. Tento postup nebyl dodržen, pořadí kandidátů vytvořil sám Jan Marhoul," uvedl Němec.

Vyřazený Vaněk podal proti porušení vnitrostranických stanov stížnost, nikdo z vedení ČSSD na ni ale podle Němce nereagoval.

"V současné době je u soudu podána celá řada žalob, protože problémy v ČSSD jsou nejen se sestavováním kandidátek. V ČSSD se hromadně vylučují členové, ruší se stranické buňky se stoletou tradicí, porušují se práva členů. Pokud si někdo dovolí říci nahlas a třeba veřejně svůj názor, je za to vyloučen ze strany," dodává advokát. Žalobou chce zajistit opravu kandidátky, bez ohledu na umístění kandidátů.

 

Právě se děje

Další zprávy