V Suchdole zatím zůstává nedůvěra i ambasáda

Přenos skončil
Zastupitelé v Suchdole rozhodovali o postoji k palestinské ambasádě.
Palestinská ambasáda.
Palestinská ambasáda. | Foto: ČTK

Praha - Starosta Suchdola Petr Hejl po mimořádném zasedání zastupitelstva uvedl, že výroky chargé d'affaires Džadalláha Sabatína nerozptýlily jeho nedůvěru, ale že ambasádu prakticky přesunout nelze a že tedy obě strany budou muset spolu dál koexistovat. Původní požadavek starosty na vystěhování ambasády ze Suchdola zastupitelé v usnesení nevznesli.

Zasedání provázela bouřlivá atmosféra; přítomní obyvatelé řešili situaci na Blízkém východě i stav chodníků.

"Odsun je nesmysl," prohlásil na zastupitelstvu jeden z místních obyvatel, který ale chápe, že lidé vyjadřují obavy. Snahy radnice o zrušení velvyslanectví v Suchdole pokládá za předvolební populismus starosty Petra Hejla. Ten se proti tomu ohradil. "Byla to naše první reakce po výbuchu, kdy byla důvěra položena absolutně na nulu," řekl starosta.

Vedení obce zasedání svolalo poté, co v budově palestinské ambasády došlo k výbuchu a starosta Suchdola vzápětí odmítl na svém území budovu velvyslanectví a požádal ministerstvo zahraničí o její přestěhování.

V objektu na Nový rok při výbuchu zahynul velvyslanec a policie tam následně našla i zbraně. "Potvrzujeme, že tyto zbraně nikdy nebyly použity," zdůraznil mluvčí velvyslanectví Nabíl Fahil. Skutečnost, že velvyslanectví zbraně neoznámilo, zdůvodnil tím, že nebyly předmětem denního zájmu.

"Chceme ujistit, že na našem velvyslanectví se už nenachází žádné zbraně," zdůraznil Fahil a pozval přítomné na den otevřených dveří, který se v budově uskuteční v sobotu 15. února.

Náměstek ministra zahraničí Karel Borůvka, který se zasedání účastní, sice vyjádřil údiv nad stanoviskem ambasády, že výbuch považuje za záhadný a nevyjasněný, zchladil však naděje na možnost zásahu jeho úřadu. 

"Ministerstvo zahraniční splnilo veškeré povinnosti, které ukládá zákon, nyní považujeme situaci za stabilizovanou. Palestinská ambasáda se omluvila, vyjádřila vůli pokračovat jako standardní ambasáda," řekl občanům Suchdola Borůvka.

Krajský policejní ředitel Martin Vondrášek na základě posledního odborného posudku potvrdil, že nalezené zbraně pocházejí ze 70. a 80. let a že s nimi na území Česka nebyl spáchán trestný čin.

Přenos skončil

Zastupitelé odhlasovali usnesení, které mimo jiné ukládá radě Suchdola požadovat od policie a ministerstva zahraničních věcí maximální omezení všech negativních dopadů vyvolaných vznikem a existencí palestinského velvyslamnectví na území městské části. Tím tříhodinové zasedání končí.

Těsně před hlasováním obyvatelka Suchdola apelovala na zastupitele, aby požadovali sankce pro palestinskou ambasádu. Ti odpověděli, že vyšetřování výbuchu dosud neskončilo.

"Dosavadní jednání nenastartovalo změnu v míře nedůvěry z naší strany. Palestinci o událostech mlží, přitom policie jasně řekla, že se tam s výbušninami manipulovalo. Bylo tu řečeno, že ambasádu přesunout nelze, protože je to palestinský majetek a městská část ho nemůže vykoupit. Budeme tu tedy muset dál koexistovat," zhodnotil vývoj starosta Hejl.

"Myslím, že bylo užitečné, že Palestinci viděli z očí do očí, že to není jednoduché, to, jak se chovali, a že ten jejich ohlas není takový, jak by si představovali," zhodnotil zasedání zastupitel Pavel Beneš. "Byl bych radši, kdyby se ambasáda přesunula jinam. Je to složité administrativně, majetkově a tak dále, ale myslím si, že čím méně pozornosti a čím méně takovýchto věcí je tady v Suchdole, tím je to lepší," dodal.

Starosta poděkoval hostům z palestinské ambasády, ministerstva i policistům.Rozloučil se s nimi a vyhlásil desetiminutovou přestávku.

Na to navázal jeden ze zastupitelů. "K umístění ambasády jsme ze začátku přistupovali bez předsudků a žadatel splnil zákonná ustanovení. Nyní je však důvěra naše, explicitně moje, porušená. Velvyslanectví se zachovalo nefér, porušilo naše zákony. Náš postoj je nyní naprosto jiný, než když nás žádali o umístění na území naší městské části."

"My máme v Suchdole jeden základní problém, a to abychom spolu vycházeli bez problémů. Tak jako se pronajímají byty, když se proviní nájemník, tak bez diskusí dané prostory opouští. Já jsem hluboce znepokojen. Je úplně jedno, jaká je to ambasáda. Já jim druhou šanci nedávám. Tato ambasáda ohrozila mě, moje děti a vnoučata," uvedl další z obyvatel.

Vondrášek znovu odmítl komentovat dotazy na druhou výbušninu, která byla nalezená v budově ambasády. "Řekl jsem vám dnes vše, co jsem s ohledem na probíhající vyšetřování říci mohl," uvedl.

Starosta Hejl se pokusil vrátit diskusi od probírání izraelsko-palestinských vztahů k otázce umístění ambasády. Zatím bez úspěchu.

Bezprostřední sousedka ambasády se zeptala zástupců velvyslanectví, zda jejich kamery snímají její prostor. Sabatín ji ujistil, že kamery jsou registrovány podle platného českého zákona a nezabírají prostor mimo plot.

 

Po řadě příspěvků obyvatel, ve kterých se řešila politická situace na Blízkém východě v současnosti i v letech dávno minulých, vyjádřil obyvatel Suchdola Martin Šíp názor, že takové diskuse na zasedání jsou "mimo mísu". "Nevyřešil to Carter, nevyřešil to Reagan, pochybuji, že se mediátorem stane městská část Praha-Suchdol. (...) Lid Palestiny nemůže za to, že vybuchla nějaká bomba," řekl a obvinil starostu z populismu za to, že po výbuchu začal hovořit o odsunutí ambasády.

"Já vám věřím a ohrožení nepředpokládám," oslovil Sabatína jeden z obyvatel Suchdolu. "Můžete ale stejným způsobem ubezpečit všechny české občany, že palestinská přítomnost v Česku nezpůsobí komplikace? Můžete zajistit, že nebude ohrožena ani bezpečnost našich evropských spoluobčanů?" tázal se. Sabatín uvedl, že diplomatické zastoupení Palestiny se v Evropě zvyšuje a že Palestina věří v dialog a jednání.

Zástupci městské policie ubezpečili obyvatele Suchdolu, že k současnému strážníkovi přibude ještě jeden.

Policejní ředitel krajského ředitelství hlavního města Prahy Martin Vondrášek uvedl, že poslední výsledky expertiz prokázaly, že se zbraněmi nalezenými na ambasádě nebyl na českém území spáchán trestný čin. Vondrášek také potvrdil, že zbraně pocházejí ze 70. a 80. let minulého století.

 

"Udivuje mě výrok ambasády, že výbuch považuje za záhadný a dosud nevyjasněný. O výbuchu už víme poměrně dost. Ministerstvo zahraniční splnilo veškeré povinnosti, které ukládá zákon, nyní považujeme situaci za stabilizovanou. Palestinská ambasáda se omluvila, vyjádřila vůli pokračovat jako standardní ambasáda," řekl náměstek ministra zahraničí Karel Borůvka.

"Je nám líto, že čeští experti bez důkazů a nepravdivě hovořili ve sdělovacích prostředcích o velkém počtu nalezených zbraní a dokonce o obchodování s nimi, což dezorientovalo část české veřejnosti," uvedl chargé d'affaires Džadalláh Sabatín ústy mluvčího palestinské ambasády Nabila al Fahi. Ujistil také, že nyní se už na ambasádě žádné zbraně nenacházejí, protože je velvyslanectví ke své práci nepotřebuje.

 

"Dvaadvacátého ledna na schůzce na ministerstvu zahraničních věcí bylo představitelům městské části sděleno, že není v kompetenci ministerstva zajistit přemístění ambasády, protože pozemek i budovy jsou majetkem palestinského státu," připomněl dosavadní vývoj starosta Suchdola Petr Hejl. Uvedl také, že petici za zrušení diplomatického zastoupení Palestiny podepsaly téměř tři tisíce lidí. "Pátého února byla budova zkolaudována," dodal.

Zájem místních o to, co bude s palestinskou ambasádou, je velký. V 18:00 je velká zasedací místnost suchdolské radnice plná. Mimořádné zasedání zastupitelstva může začít.

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
6. 2. 2014 21:33
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy