Cítíte plyn? V Praze začala obří akce, hledají se díry

Domácí ČTK Domácí, ČTK
12. 5. 2013 18:50
Kontrola se zapáchající látkou potrvá od neděle do úterka

Praha - Pražská plynárenská začala v neděli v podvečer kontrolovat plynové potrubí na celém území Prahy.

Jde o reakci na nedávný výbuch plynu v Divadelní ulici v centru metropole.

Společnost oznámila, že do potrubí pošle větší množství zápachové látky, pomocí které chce zjistí, zda a kde uniká plyn.

Kontrola začala v neděli v 18 hodin a skončí v úterý 14. května ve stejnou hodinu.

"Zemní plyn bude v těchto dnech nasycen dvojnásobným množstvím látky s intenzivním a charakteristickým zápachem - odorantem, což umožní snadnou identifikaci i zcela nepatrných, jinak těžko postřehnutelných, úniků zemního plynu, zejména pak v rámci domovních a bytových rozvodů," uvedl mluvčí plynáren Miroslav Vránek.

Každý z Pražanů, kdo by pak měl podezření, že zaznamenal únik plynu, by se měl obrátit na telefonickou linku 1239 a únik nahlásit.

"Je třeba zajistit větrání prostor, vyvarovat se použití otevřeného ohně, elektrických spotřebičů, rozsvěcování světel a vyčkat příjezdu pohotovostní služby," uvedl pro takové případy Vránek.

Plyn vybouchl v Divadelní ulici v Praze 1 na konci letošního dubna.

Nehoda, která měla za následek 43 zraněných a celkem 230 evakuovaných osob, na několik hodin zastavila provoz v okolí Smetanova nábřeží a Národní třídy.

Policejní vyšetřovatel následně potvrdil, že příčinou výbuchu byl ucházející plyn z potrubí, které vedlo pod chodníkem v ulici Divadelní.

Celková škoda byla předběžně vyčíslena na 100 milionů korun. Všem poškozeným vyjma škol se Praha rozhodla poskytnout jednorázovou finanční pomoc v rozmezí 20 až 50 tisíc korun. Školám by mělo vzniklé škody uhradit pojistné.

Záběr z výbuchu, který následně zveřejnila pražská policie:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

Další zprávy