Čistka začíná, na magistrátu skončí dva vlivní úředníci

ČTK ČTK
14. 12. 2010 16:19
O Tomanovi a Ďuricovi se hovořilo jako o nejmocnějších mužích pražské radnice
Pražský primátor Bohuslav Svoboda
Pražský primátor Bohuslav Svoboda | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na pražském magistrátu skončí vlivní úředníci Peter Ďurica a Bořek Votava.

Na odchodu se s nimi domluvil primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Zatímco konec Votavy je již jasný, s Ďuricou se Svoboda "dohodl předběžně".

Primátor o odchodu jedná také s ředitelem odboru městského investora Jiřím Tomanem.

Tito ředitelé byli spojeni s některými kauzami minulého vedení města. Rezignaci už minulý týden podal šéf odboru informatiky Ladislav Kočí.

"Jsme dohodnuti s panem ředitelem Votavou, že vyhovíme jeho žádosti o uvolnění z funkce," řekl Svoboda. Z magistrátu by měl odejít na konci února.

"Stejná dohoda je předběžně uzavřena s ředitelem Ďuricou," dodal. Před jeho koncem by se ještě na odboru měl uskutečnit audit.

Zejména o Tomanovi a Ďuricovi se už dříve mluvilo jako o nejmocnějších mužích pražské radnice.

Toman šéfuje odboru, který rozhoduje o největších městských zakázkách. Stará se například o výstavbu tunelového komplexu Blanka.

Ďurica spravoval nemovitosti, které patří hlavnímu městu. Kontrolovali tak tok peněz v řádu desítek miliard korun.

Votava měl zase na starosti územní plán. Podle některých kritiků v některých rozhodnutích podléhal tlaku developerů a podnikatelů.

Toman i Ďurica měli skončit už dřív

Svoboda chtěl působení Tomana i Ďurici na magistrátu ukončit již minulý týden. Ačkoli na jejich osudu má být koaliční shoda, podle informací ČTK se oba odvolání brání.

Primátor má totiž omezené možnosti, jak je k odchodu donutit. Magistrát je může odvolat pouze při naplnění zákonných podmínek, například pokud poruší zákon nebo své povinnosti. Proti výpovědi by se mohli soudně bránit.

Vedení města se s nimi proto raději snaží domluvit na dobrovolném odchodu. Tomu se má ale Toman bránit.

"S panem ředitelem Tomanem je dohoda zatím předběžná, budeme ještě hovořit o podrobnostech," řekl primátor.

Muži spjatí s érou Pavla Béma

Jméno Tomana i Ďurici bylo v minulosti spojováno se špatnou pověstí pražského magistrátu. Podle médií měli údajně například přístup ke švýcarskému kontu podnikatele Romana Janouška, který je blízkým přítelem bývalého primátora Pavla Béma (ODS).

Švýcarská policie Janouška kvůli jeho kontu vyšetřovala pro podezření z praní špinavých peněz. Toman a Ďurica ale tuto informaci popřeli.

Nové vedení města chce postupně vypsat výběrová řízení na "všechna významná pracoviště magistrátu".

Podle Svobody ale někteří svá místa určitě obhájí. Dnes bylo vyvěšeno výběrové řízení na ředitele odboru ochrany prostředí, informatiky a školství, mládeže a tělovýchovy, vypsány také byly konkurzy na šéfa kanceláře primátora a odboru public relations.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Zeman vetuje daňový balíček, vadí mu zvýšení slevy na poplatníka

Prezident Miloš Zeman bude vetovat daňový balíček, který mimo jiné ruší superhrubou mzdu. Důvodem je především zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zemanovi vadí také to, že navzdory dohodě není v zákoně o dani z příjmu explicitně uvedena doba platnosti tohoto zákona. Na Twitteru o tom informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Zdroj: Ekonomika , ČTK
před 33 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy