Chtěli ušetřit za teplo, ale platí ještě víc. Vedení Prahy 7 žaluje své předchůdce

Marek Pokorný Marek Pokorný
2. 12. 2017 19:10
Tepelná čerpadla měla škole ušetřit výdaje. Jenže ve skutečnosti pak náklady na vytápění nejen stouply, ale radnice navíc musela zaplatit pokutu 7,5 milionu korun za nesplnění podmínek dotace. "Nesouhlasíme s tím, aby konečné účty za podvody politiků hradili občané," říká současný místostarosta Prahy 7 Pavel Vyhnánek.
Škola T. G. Masaryka na Ortenově náměstí v Praze 7.
Škola T. G. Masaryka na Ortenově náměstí v Praze 7. | Foto: www.praha7.cz

Praha - Statisíce korun na vytápění měla ušetřit tepelná čerpadla, které nechala z evropských dotací v základní škole na Ortenově náměstí vybudovat Praha 7. Jenže ve skutečnosti pak náklady na vytápění nejen stouply, ale radnice navíc musela zaplatit pokutu 7,5 milionu korun za nesplnění podmínek dotace.

Vedení Prahy 7 nyní chce uvedeno sumu proplatit po svých předchůdcích, kteří podle něj za situaci můžou.

"Nesouhlasíme s tím, aby konečné účty za podvody politiků hradili občané. Po pečlivé přípravě jsme proto jménem Prahy 7 podali žalobu na bývalého starostu Marka Ječménka, bývalého místostarostu Tomáše Kaštovského, bývalého vedoucího odboru školství Filipa Kuchaře (všichni ODS) a společnost ISPD," říká místostarosta Pavel Vyhnánek (hnutí Praha 7 sobě).

Případ podrobně popsal online deník Aktuálně.cz již letos v únoru. Radnice dostala dotaci 20 milionů korun na instalaci tepelných čerpadel, které sníží náklady na teplo nejméně o třicet procent.

"Výsledkem bylo, že tady máme věc za dvacet milionů, která způsobuje, že platíme za teplo a elektřinu víc než kdy předtím," poukázal tehdy Vyhnánek. Elektřina na pohánění tepelných čerpadel totiž stála mnohem víc, než kolik čerpadla ušetřily energie.

Projekt za 900 tisíc vznikl během jednoho dne

Celý projekt pro radnici měla na starosti firma ISPD, která vznikla jen pouhých několik týdnů před tím, než městská část vypsala výběrové řízení. A není jasné, proč ji radnice vybrala jako jednu z tří firem, které osloví.

Podivností v případu bylo víc. Hlavní je především rychlost, s níž radnice i projekční firma postupovaly. Soutěž na projektovou dokumentaci vypsala 9. února a oslovila kromě ISPD ještě další dvě firmy. Těm ponechala na podání nabídek pouhých deset dní. Všechny tři své nabídky také podaly. "A to přesto, že výzva neobsahuje žádnou další informaci, co mají projektanti projektovat a co mají nabídnout," uvedl Vyhnánek.

Jako nejvýhodnější byla vybrána firma firma ISPD s nabídkou 900 tisíc korun a místostarosta Tomáš Kaštovský s ní v pátek 27. února podepsal smlouvu. ISPD pak projektovou dokumentaci dodává hned v pondělí 2. března a radnice ji předává k vyjádření odborům a hygienikům.

Jak je možné, že firma zvládla projektovou dokumentaci vytvořit za jediný pracovní den, nedokázal nikdo z aktérů tehdejšího dění vysvětlit. Podle Vyhnánka ale vysvětlení spočívá v tom, že soutěž byla jen naoko a vše bylo domluveno dopředu. "Ty projekty vznikaly předtím, než byly vyhlášeny veřejné zakázky. Ty byly zmanipulované," tvrdí Vyhnánek.

A poukazuje například na technickou zprávu k ochraně hluku, která je datována 17. února 2009. " To bylo dva dny předtím, než byly vyhodnoceny nabídky.  Tato technická zpráva se přitom odvolává na již kompletně hotový projekt," uvádí Vyhnánek.

Firma ISPD nakonec získala i zakázku na instalací technologie a stavební úpravy v ceně 19 milionů korun. Byla totiž jediná, kdo se do soutěže o zakázku přihlásila.

Jen detailem pak je, že soutěž vyhlásila městská část dva dny před Vánoci a rozlepování obálek bylo 8. ledna 2010 u administrátorské firmy v Českých Budějovicích. ISPD se tak ocitla v trojjediné roli projektanta, autora stavební dokumentace i zhotovitele.

Spotřeba neklesla, ale stoupla

Jak místostarosta Kaštovský, tak jednatel ISPD Michael Lec pro Aktuálně.cz rozpory nedokázali vysvětlit. Odmítají však, že by zakázka byla zmanipulovaná.

To, že čerpadla neměla požadovanou účinnost bylo zřejmé již po pouhém roce od jejich instalace, když na to upozornil ředitel školy. Na to přišel dokonce i energetický auditor, který vypracoval zprávu pro magistrát - kvůli dotaci bylo totiž třeba dokládat, zda se plní podmínky dotace. Tedy že se dosáhlo aspoň třicetiprocentní úspory. "Jeho závěr byl, že spotřeba energií v dané škole po spuštění čerpadel neklesla, ale stoupla," uvedl Vyhnánek.

Magistrát proto dal Praze 7 pokutu, že nesplnil podmínky dotace. "Příjemce v době udržitelnosti nenaplnil indikátor Úspora energie celkem, ke kterému se zavázal podpisem smlouvy o financování projektu," uvedl magistrát v rozhodnutí o pokutě.

"Žalovaní členové projektového týmu (hlavní manažer projektu Ječmének, technický manažer projektu Kaštovský a hlavní koordinátor projektu Kuchař) přesto neuplatnili reklamaci a tuto skutečnost efektivně neřešili, ač jim byla nefunkčnost nových tepelných čerpadel prokazatelně známa," vysvětlil podání žaloby Vyhnánek, podle něhož by řádný hospodář vše včas vyreklamoval.

 

Právě se děje

Další zprávy