Chtěli ušetřit za teplo, ale platí ještě víc. Vedení Prahy 7 žaluje své předchůdce

Marek Pokorný Marek Pokorný
2. 12. 2017 19:10
Tepelná čerpadla měla škole ušetřit výdaje. Jenže ve skutečnosti pak náklady na vytápění nejen stouply, ale radnice navíc musela zaplatit pokutu 7,5 milionu korun za nesplnění podmínek dotace. "Nesouhlasíme s tím, aby konečné účty za podvody politiků hradili občané," říká současný místostarosta Prahy 7 Pavel Vyhnánek.
Škola T. G. Masaryka na Ortenově náměstí v Praze 7.
Škola T. G. Masaryka na Ortenově náměstí v Praze 7. | Foto: www.praha7.cz

Praha - Statisíce korun na vytápění měla ušetřit tepelná čerpadla, které nechala z evropských dotací v základní škole na Ortenově náměstí vybudovat Praha 7. Jenže ve skutečnosti pak náklady na vytápění nejen stouply, ale radnice navíc musela zaplatit pokutu 7,5 milionu korun za nesplnění podmínek dotace.

Vedení Prahy 7 nyní chce uvedeno sumu proplatit po svých předchůdcích, kteří podle něj za situaci můžou.

"Nesouhlasíme s tím, aby konečné účty za podvody politiků hradili občané. Po pečlivé přípravě jsme proto jménem Prahy 7 podali žalobu na bývalého starostu Marka Ječménka, bývalého místostarostu Tomáše Kaštovského, bývalého vedoucího odboru školství Filipa Kuchaře (všichni ODS) a společnost ISPD," říká místostarosta Pavel Vyhnánek (hnutí Praha 7 sobě).

Případ podrobně popsal online deník Aktuálně.cz již letos v únoru. Radnice dostala dotaci 20 milionů korun na instalaci tepelných čerpadel, které sníží náklady na teplo nejméně o třicet procent.

"Výsledkem bylo, že tady máme věc za dvacet milionů, která způsobuje, že platíme za teplo a elektřinu víc než kdy předtím," poukázal tehdy Vyhnánek. Elektřina na pohánění tepelných čerpadel totiž stála mnohem víc, než kolik čerpadla ušetřily energie.

Projekt za 900 tisíc vznikl během jednoho dne

Celý projekt pro radnici měla na starosti firma ISPD, která vznikla jen pouhých několik týdnů před tím, než městská část vypsala výběrové řízení. A není jasné, proč ji radnice vybrala jako jednu z tří firem, které osloví.

Podivností v případu bylo víc. Hlavní je především rychlost, s níž radnice i projekční firma postupovaly. Soutěž na projektovou dokumentaci vypsala 9. února a oslovila kromě ISPD ještě další dvě firmy. Těm ponechala na podání nabídek pouhých deset dní. Všechny tři své nabídky také podaly. "A to přesto, že výzva neobsahuje žádnou další informaci, co mají projektanti projektovat a co mají nabídnout," uvedl Vyhnánek.

Jako nejvýhodnější byla vybrána firma firma ISPD s nabídkou 900 tisíc korun a místostarosta Tomáš Kaštovský s ní v pátek 27. února podepsal smlouvu. ISPD pak projektovou dokumentaci dodává hned v pondělí 2. března a radnice ji předává k vyjádření odborům a hygienikům.

Jak je možné, že firma zvládla projektovou dokumentaci vytvořit za jediný pracovní den, nedokázal nikdo z aktérů tehdejšího dění vysvětlit. Podle Vyhnánka ale vysvětlení spočívá v tom, že soutěž byla jen naoko a vše bylo domluveno dopředu. "Ty projekty vznikaly předtím, než byly vyhlášeny veřejné zakázky. Ty byly zmanipulované," tvrdí Vyhnánek.

A poukazuje například na technickou zprávu k ochraně hluku, která je datována 17. února 2009. " To bylo dva dny předtím, než byly vyhodnoceny nabídky.  Tato technická zpráva se přitom odvolává na již kompletně hotový projekt," uvádí Vyhnánek.

Firma ISDM nakonec získala i zakázku na instalací technologie a stavební úpravy v ceně 19 milionů korun. Byla totiž jediná, kdo se do soutěže o zakázku přihlásila.

Jen detailem pak je, že soutěž vyhlásila městská část dva dny před Vánoci a rozlepování obálek bylo 8. ledna 2010 u administrátorské firmy v Českých Budějovicích. ISPD se tak ocitla v trojjediné roli projektanta, autora stavební dokumentace i zhotovitele.

Spotřeba neklesla, ale stoupla

Jak místostarosta Kaštovský, tak jednatel ISDM Michael Lec pro Aktuálně.cz rozpory nedokázali vysvětlit. Odmítají však, že by zakázka byla zmanipulovaná.

To, že čerpadla neměla požadovanou účinnost bylo zřejmé již po pouhém roce od jejich instalace, když na to upozornil ředitel školy. Na to přišel dokonce i energetický auditor, který vypracoval zprávu pro magistrát - kvůli dotaci bylo totiž třeba dokládat, zda se plní podmínky dotace. Tedy že se dosáhlo aspoň třicetiprocentní úspory. "Jeho závěr byl, že spotřeba energií v dané škole po spuštění čerpadel neklesla, ale stoupla," uvedl Vyhnánek.

Magistrát proto dal Praze 7 pokutu, že nesplnil podmínky dotace. "Příjemce v době udržitelnosti nenaplnil indikátor Úspora energie celkem, ke kterému se zavázal podpisem smlouvy o financování projektu," uvedl magistrát v rozhodnutí o pokutě.

"Žalovaní členové projektového týmu (hlavní manažer projektu Ječmének, technický manažer projektu Kaštovský a hlavní koordinátor projektu Kuchař) přesto neuplatnili reklamaci a tuto skutečnost efektivně neřešili, ač jim byla nefunkčnost nových tepelných čerpadel prokazatelně známa," vysvětlil podání žaloby Vyhnánek, podle něhož by řádný hospodář vše včas vyreklamoval.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Státy EU se shodly na reformě DPH, mohou zlevnit léky či ekologické produkty

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

"Členské státy budou mít větší flexibilitu, aby jejich systémy DPH odrážely vnitrostátní politická rozhodnutí a zároveň zajistily soudržnost se společnými evropskými prioritami: zelenou a digitální transformací a samozřejmě ochranou veřejného zdraví," komentoval dnešní shodu ministrů eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Podle české ministryně financí je přínosem zejména zavedení takzvané supersnížené sazby od nuly do pěti procent. "Tuto sazbu budeme moci uplatňovat na základní potraviny, dětské plenky, léky, ženské hygienické potřeby, ochranné pomůcky, přepravu osob, dodání knih či rozvod vody, což zatím nebylo ČR dovoleno," řekla po jednání Schillerová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam Zprávy: Česko musí dle Evropské komise dořešit tři body z auditu k Babišovu střetu zájmů

Česko musí podle Evropské komise dořešit ještě tři problematické body související s auditem ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to v úterý server Seznam Zprávy, podle kterého to komise napsala v dopise zaslaném na konci listopadu do Česka. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které s EK o auditu za Česko jedná, serveru pouze potvrdilo přijetí dopisu. Jeho obsah nekomentovalo. Letos v dubnu EK, která je jedním z vrcholných orgánů Evropské unie, zveřejnila závěrečnou auditní zprávu. Podle ní je premiér Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i po vložení koncernu do svěřenských fondů a zároveň se podílí na rozhodování o rozdělování dotací EU. Babiš to popírá.

EK v souvislosti s auditem požádala české úřady o řadu preventivních a nápravných opatření, která mají zajistit dodržování zákona o střetu zájmů. V srpnu komise Česko varovala před tím, že pokud se opatření nezlepší, může zastavit evropské dotace. Z listopadového dopisu podle Seznam Zpráv vyplývá, že zůstávají nedokončené ještě tři body. Jedním je zlepšení řídících a kontrolních systémů pro rozhodování o unijních dotacích, druhým prověření splnění kritérií u několika dotací na inovace pro Agrofert a třetím prověření podpory pro firmu Lovochemie z koncernu Agrofert na inovaci technologie výroby sirných hnojiv.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos nepojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Další zprávy