Foto: Chodče, do Prahy nelez. Metropole nemá žádnou vizi pro pěší, chodit není v módě

Foto: Chodče, do Prahy nelez. Metropole nemá žádnou vizi pro pěší, chodit není v módě
Vzpomeňte si na mě /
Že jsem žil a že jsem chodil po Praze /
Že jsem se ji učil milovat jinak než se dosud milovalo /
Že jsem se ji učil milovat jako přítelkyni jako cizinku /
Že jsem se ji učil milovat svobodným srdcem svobodného muže svobodných snů a tužeb /
Že jsem se ji učil milovat jak bytost které patří budoucnost /
Že jsem se ji učil milovat jak ji dosud nikdo nemiloval /
Jak její syn a cizinec.
Pojďte se projít jako Vítězslav Nezval po Praze. Bude to procházka surrealistická.
Praha má štěstí na nádraží v centru, které nikdo nechce odstěhovat. Bezpečný přístup je k němu jen z jedné strany. Od Vinohrad musíte skočit.
Trochu bezpečnější cesta vede kolem magistrály.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
26. 4. 2016 12:09
Nejpřirozenější, nejzdravější i nejlevnější doprava je pěšky. V Praze se dělá všechno pro to, aby to tak nebylo.

O řešení problémů automobilistů v Praze slyšíme pořád: Vnější okruh, vnitřní okruh, tunel sem a miliardy do něj. V posledních letech se dokonce někdy na úkor aut prosazují i cyklisté. O chodcích se obvykle mlčí, snad občas někoho zajímají,  když překážejí v jízdě turistům na segwayích. "Chodit není v módě," říká Blanka Klimešová z hnutí Pražské matky, které se už třicet let zabývá trvale udržitelnou mobilitou v Praze.

Od předrevolučních demonstrací za informace o znečištěném ovzduší, nalepování samolepek na auta parkující na přechodech s nápisem "Řidiči di do p*či" se aktivistky v současnosti pokoušejí zajistit bezpečný svět pro svoje děti jinak. Provozují portál Chodci sobě, kam každý může napsat svůj podnět a manažerka projektu ho předá k vyřízení tomu správnému úředníkovi. Můžete pak sledovat, zda se situace řeší, nebo ne.

Ve druhém projektu Pražské matky spolupracují se školami; v něm děti samy upozorňují na nebezpečí, které zažívají každý den při cestě do školy.

Největším problémem Prahy je, že nemá žádný plán rozvoje pěší dopravy. "Už i cyklisté mají na magistrátu svého koordinátora, ale chodce nikdo nezastupuje," říká Klimešová. "Města mají sloužit lidem, ne autům." Podívejte se v galerii, jak to je doopravdy.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 5 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy