Chládek chce záruky, že se v domě na nábřeží bude učit

ČTK ČTK
14. 4. 2014 13:11
Ministr chce, aby se školy domluvily s novým vlastníkem na dlouhodobém pronájmu.
Dům v Divadelní ulici po výbuchu
Dům v Divadelní ulici po výbuchu | Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Praha - Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) chce, aby se univerzity dohodly s novým vlastníkem domu na Smetanově nábřeží ohledně dlouhodobého pronájmu.

Má k tomu vzniknout memorandum. Chládek chce také od majitele domu, společnosti Lázeňská investiční, záruky, že dům nebude využíván v rozporu s akademickým vzděláváním.

Schůzka rektorů Univerzity Karlovy, Akademie múzických umění, vlastníka budovy a ministrů školství a dopravy bude ve středu, řekl Chládek po pondělním jednání s ministrem dopravy Antonínem Prachařem (ANO).

Kvůli odkoupení budovy poničené výbuchem v Divadelní ulici vznikl spor mezi školami a státním podnikem Řízení letového provozu (ŘLP). O dům měly obě školy zájem, v blízkosti mají totiž fakulty a chtěly budovu využívat pro výuku. Nabídly za něj odhadní cenu 210 milionů korun.

ŘLP jej ale v dražbě, které se školy kvůli zákonným omezením nemohly účastnit, prodalo společnosti Lázeňská investiční za cenu o sto tisíc korun vyšší. Chládek za přehodnocení prodeje lobboval u ministra dopravy, ten ale vzkázal, že školy si mohou dům pronajmout.

"Řekneme si své představy o dlouhodobém pronájmu a akademické činnosti," uvedl Chládek ke středeční schůzce. Na schůzce by se také podle Chládka měly domluvit detaily chystaného memoranda o spolupráci.

Rektor UK Tomáš Zima už minulý týden avizoval, že pokud by školy přistoupily na pronájem, musela by být smlouva nejméně na 50 let. Školy by totiž musely investovat do rekonstrukce, tak aby v budově mohly učit.

Nový vlastník zatím konkrétní plán nemá

Noví vlastníci zatím s budovou ležící na lukrativním místě na vltavském nábřeží nedaleko Národního divadla konkrétní plány nemají. I proto jsou přístupní návrhům, se kterými vedení univerzit přijde.

"Jsme dlouhodobý investor, jakékoliv využití budovy je pro nás zajímavé. Uvidíme, co mají (univerzity) připravené. Samozřejmě budeme sledovat i ekonomickou stránku věci. Pokud nám univerzity nabídnou něco alespoň trochu srovnatelného s komerční sférou, tak se tomu bránit nebudeme," uvedl minulý týden spolumajitel Lázeňské investiční Jozef Onderka. Dům prý koupili právě kvůli jeho poloze.

Dům je od loňské exploze plynu, která zranila čtyři desítky lidí a poškodila domy v okolí a zaparkovaná vozidla, rok neopravený. Dělníci pouze zajistili jeho statiku. Řízení letového provozu v objektu nesídlilo a dlouhodobě jej pronajímalo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 59 minutami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy