Chcete do politiky? Stačí vyplnit dotazník a mít štěstí

Pražská politická strana Domov se rozhodla sestavit kandidátku z vylosovaných zájemců.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Chcete se ucházet o křeslo primátora Prahy nebo zastupitele ve vaší městské části a nevíte jak na to? Pražská politická strana Domov přišla s netradičním nápadem, jak sestavit svoji kandidátku do komunálních voleb. Zástupce vylosuje z přihlášených zájemců.

O politické angažmá projevilo na webu strany zájem už 800 lidí. Podle předsedy strany Davida Štěpána za plánem stojí zoufalství nad současnou pražskou politickou scénou a pak také chuť vrátit se ke kořenům demokracie. Los má při sestavování kandidátky vyloučit manipulaci ze strany lobbistů a kmotrů.

"Pokud chceme opravdu nezávislou kandidátku, tak musíme do procesu pustit náhodu," řekl Aktuálně.cz Štěpán. Toho, že kandidáti nejsou ověření, se prý nebojí. Starosti mu nedělá ani to, že by se k nim stahovali různí přeběhlíci nebo šíbři.

"Recyklovaných politiků je spoustu, ale ti určitě nebudou volit tuto nejistou cestu, kdy o všem rozhodne losování. Vím to, protože s několika takovými jsem jednal a vždy chtěli vědět, zda by se nedalo nějak zařídit, aby byli na předních místech," vysvětlil Štěpán.

Strany, které chtějí kandidovat v podzimních komunálních volbách, musejí kandidátky odevzdat do úterní 16. hodiny. Domov bude kandidáty veřejně losovat až ve středu v bývalé budově Elektrických podniků. Je tedy pravděpodobné, že jména, která strana v úterý odevzdá, na listině nezůstanou. Až do 23. srpna je totiž možné podobu kandidátek měnit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýka a Modřan nevětrat. Požár zastavil auta i tramvaje

V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýku a Modřan nevětrat. Požár zastavil automobilovou i tramvajovou dopravu. Vyplývá to z vyjádření pražských hasičů na twitteru a webu pražského dopravního podniku. Pražská zdravotnická záchranná služba uvedla, že nemá informace o zraněných.

Hoří zděný objekt, z ohně stoupá hustý černý kouř, vyplývá z fotografií a videí zveřejněných hasiči. "Plameny nemáme zatím zcela pod kontrolou," uvedli hasiči kolem 06:30. Zasahují profesionální i dobrovolné jednotky hasičů. "Na místě máme i chemiky, vydali doporučení pro obyvatele Braníka, Kamýka a Modřan, aby nevětrali. Měříme koncentrace škodlivin v ovzduší," dodali.

Záchranáři k požáru preventivně vyslali také speciální vůz Atego. "Prozatím nemáme informace o zraněných a vyčkáváme," uvedla záchranná služba na twitteru.

Hasiči uvedli, že zásah blokuje dopravu a spolupracují s policií. Zhruba od 05:50 je v Modřanské ulici zastaven provoz tramvajových linek 2, 3, 17, 21, uvedl dopravní podnik na webu. Tramvaje ve směru z centra končí v zastávce Dvorce, v úseku Levského - Dvorce jezdí náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy