Chceme nočního starostu, který v Praze zkrotí opilce, říká Třeštíková z Praha sobě

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 5. 9. 2018 15:03
Hnutí Praha sobě Jana Čižinského zahájilo ostrou část kampaně. Chce zvýšit platy učitelů, zrychlit výstavbu bytů, zavést mobilní signál v metru a vytvořit úplně novou funkci "nočního starosty", který by měl zklidnit noční život v Praze.
Praha sobě přichází s pozicí nočního starosty, který bude dohlížet na noční klid v Praze | Video: Kateřina Frouzová

Praha - Hnutí Praha sobě poslance a starosty Prahy 7 Jan Čižinského chce zkrotit noční život v hlavním městě. Oznámila to dvojka kandidátky Hana Třeštíková, když hnutí v historickém jádru města zahajovalo ostrou část kampaně před říjnovými komunálními volbami. Třeštíková chce, aby Praha zavedla úřednickou funkci "nočního starosty", který by měl problém na starosti.

"Měl by to být člověk, který žije v noci a je k dispozici občanům, promotérům akcí i městské policii," uvedla Třeštíková s tím, že novinka zpočátku nebude nákladná. Než se tým rozroste, bude tato pozice Prahu stát plat jednoho úředníka.

Hlavním úkolem nočního starosty bude zmírnit problémy, které způsobují příliš hluční návštěvníci hlavně centra. "Jde o zklidnění situace v lokalitách, kde si lidé na rušení nočního klidu stěžují. Chceme, aby se v Praze dobře žilo 24 hodin," doplnila Třeštíková.

Podle ní by měl noční starosta pracovat i na tom, aby se pověst metropole postupně proměnila a začala být turisty považovaná za kultivované a kulturní město. "Nyní je Praha považovaná spíše za místo, kam se jezdí za levným alkoholem," dodala dvojka kandidátky.

Podobnou pozici podle Třeštíkové využívá například Londýn či Amsterdam. Podobně jako v těchto metropolích i v Praze by měl tento úředník za úkol koordinovat noční život a stát se mediátorem komunikace mezi obyvateli exponovaných lokalit, promotéry a organizátory klubů a barů a třeba i zástupci městských částí.

Hnutí v programu navíc slibuje, že zkrátí stavební a územní řízení tak, aby se zrychlila výstavba bytů. Těch je nyní nedostatek, nájmy i ceny nemovitostí rostou. V první řadě však politici Praha sobě hodlají opravit asi dva tisíce bytů, které vlastní magistrát či městské části a které jsou prázdné.

S penězi by podle lídra neměl být problém. Podle jeho odhadu může magistrát ušetřit pět miliard korun na tom, že zruší nevýhodné smlouvy a začne hospodařit úsporně. Pak podle představitelů Praha sobě zbude na investice do zlepšení silnic, dostatku parkovacích míst či na servis pro seniory i platy učitelů. Těm magistrát přispívá na mzdy částkou 600 milionů ročně, Čižinský to chce zvednout na 1,5 miliardy.

"Například se musí změnit to, že ve většině metra není signál," slíbil další změnu Adam Scheinherr, který je na pátém místě kandidátky a má na starosti právě dopravu.

Během skládání případných koalic Čižinský předem vylučuje, že by se jeho hnutí spojilo ve vedení magistrátu se zástupci ANO či s ODS. "Nepůjdeme do koalice s extremisty a nechceme jít do koalice s ANO a ODS. Vnímáme politiku jako službu a oni často vnímají politiku jako byznys," dodal starosta Prahy 7. Podle něj má hnutí na to, aby v magistrátních volbách získalo podporu 28 procent voličů.

Politiku chápeme jako službu, říká Jan Čižinský: 

Politiku chápeme jako službu, nechceme koalici s extrémisty, ANO a ODS, míní Čižinský | Video: Kateřina Frouzová
 

Právě se děje

před 32 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy