Chceme nočního starostu, který v Praze zkrotí opilce, říká Třeštíková z Praha sobě

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 5. 9. 2018 15:03
Hnutí Praha sobě Jana Čižinského zahájilo ostrou část kampaně. Chce zvýšit platy učitelů, zrychlit výstavbu bytů, zavést mobilní signál v metru a vytvořit úplně novou funkci "nočního starosty", který by měl zklidnit noční život v Praze.
Praha sobě přichází s pozicí nočního starosty, který bude dohlížet na noční klid v Praze | Video: Kateřina Frouzová

Praha - Hnutí Praha sobě poslance a starosty Prahy 7 Jan Čižinského chce zkrotit noční život v hlavním městě. Oznámila to dvojka kandidátky Hana Třeštíková, když hnutí v historickém jádru města zahajovalo ostrou část kampaně před říjnovými komunálními volbami. Třeštíková chce, aby Praha zavedla úřednickou funkci "nočního starosty", který by měl problém na starosti.

"Měl by to být člověk, který žije v noci a je k dispozici občanům, promotérům akcí i městské policii," uvedla Třeštíková s tím, že novinka zpočátku nebude nákladná. Než se tým rozroste, bude tato pozice Prahu stát plat jednoho úředníka.

Hlavním úkolem nočního starosty bude zmírnit problémy, které způsobují příliš hluční návštěvníci hlavně centra. "Jde o zklidnění situace v lokalitách, kde si lidé na rušení nočního klidu stěžují. Chceme, aby se v Praze dobře žilo 24 hodin," doplnila Třeštíková.

Podle ní by měl noční starosta pracovat i na tom, aby se pověst metropole postupně proměnila a začala být turisty považovaná za kultivované a kulturní město. "Nyní je Praha považovaná spíše za místo, kam se jezdí za levným alkoholem," dodala dvojka kandidátky.

Podobnou pozici podle Třeštíkové využívá například Londýn či Amsterdam. Podobně jako v těchto metropolích i v Praze by měl tento úředník za úkol koordinovat noční život a stát se mediátorem komunikace mezi obyvateli exponovaných lokalit, promotéry a organizátory klubů a barů a třeba i zástupci městských částí.

Hnutí v programu navíc slibuje, že zkrátí stavební a územní řízení tak, aby se zrychlila výstavba bytů. Těch je nyní nedostatek, nájmy i ceny nemovitostí rostou. V první řadě však politici Praha sobě hodlají opravit asi dva tisíce bytů, které vlastní magistrát či městské části a které jsou prázdné.

S penězi by podle lídra neměl být problém. Podle jeho odhadu může magistrát ušetřit pět miliard korun na tom, že zruší nevýhodné smlouvy a začne hospodařit úsporně. Pak podle představitelů Praha sobě zbude na investice do zlepšení silnic, dostatku parkovacích míst či na servis pro seniory i platy učitelů. Těm magistrát přispívá na mzdy částkou 600 milionů ročně, Čižinský to chce zvednout na 1,5 miliardy.

"Například se musí změnit to, že ve většině metra není signál," slíbil další změnu Adam Scheinherr, který je na pátém místě kandidátky a má na starosti právě dopravu.

Během skládání případných koalic Čižinský předem vylučuje, že by se jeho hnutí spojilo ve vedení magistrátu se zástupci ANO či s ODS. "Nepůjdeme do koalice s extremisty a nechceme jít do koalice s ANO a ODS. Vnímáme politiku jako službu a oni často vnímají politiku jako byznys," dodal starosta Prahy 7. Podle něj má hnutí na to, aby v magistrátních volbách získalo podporu 28 procent voličů.

Politiku chápeme jako službu, říká Jan Čižinský: 

Politiku chápeme jako službu, nechceme koalici s extrémisty, ANO a ODS, míní Čižinský | Video: Kateřina Frouzová
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy