Chceme nočního starostu, který v Praze zkrotí opilce, říká Třeštíková z Praha sobě

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 5. 9. 2018 15:03
Hnutí Praha sobě Jana Čižinského zahájilo ostrou část kampaně. Chce zvýšit platy učitelů, zrychlit výstavbu bytů, zavést mobilní signál v metru a vytvořit úplně novou funkci "nočního starosty", který by měl zklidnit noční život v Praze.
Praha sobě přichází s pozicí nočního starosty, který bude dohlížet na noční klid v Praze | Video: Kateřina Frouzová

Praha - Hnutí Praha sobě poslance a starosty Prahy 7 Jan Čižinského chce zkrotit noční život v hlavním městě. Oznámila to dvojka kandidátky Hana Třeštíková, když hnutí v historickém jádru města zahajovalo ostrou část kampaně před říjnovými komunálními volbami. Třeštíková chce, aby Praha zavedla úřednickou funkci "nočního starosty", který by měl problém na starosti.

"Měl by to být člověk, který žije v noci a je k dispozici občanům, promotérům akcí i městské policii," uvedla Třeštíková s tím, že novinka zpočátku nebude nákladná. Než se tým rozroste, bude tato pozice Prahu stát plat jednoho úředníka.

Hlavním úkolem nočního starosty bude zmírnit problémy, které způsobují příliš hluční návštěvníci hlavně centra. "Jde o zklidnění situace v lokalitách, kde si lidé na rušení nočního klidu stěžují. Chceme, aby se v Praze dobře žilo 24 hodin," doplnila Třeštíková.

Podle ní by měl noční starosta pracovat i na tom, aby se pověst metropole postupně proměnila a začala být turisty považovaná za kultivované a kulturní město. "Nyní je Praha považovaná spíše za místo, kam se jezdí za levným alkoholem," dodala dvojka kandidátky.

Podobnou pozici podle Třeštíkové využívá například Londýn či Amsterdam. Podobně jako v těchto metropolích i v Praze by měl tento úředník za úkol koordinovat noční život a stát se mediátorem komunikace mezi obyvateli exponovaných lokalit, promotéry a organizátory klubů a barů a třeba i zástupci městských částí.

Hnutí v programu navíc slibuje, že zkrátí stavební a územní řízení tak, aby se zrychlila výstavba bytů. Těch je nyní nedostatek, nájmy i ceny nemovitostí rostou. V první řadě však politici Praha sobě hodlají opravit asi dva tisíce bytů, které vlastní magistrát či městské části a které jsou prázdné.

S penězi by podle lídra neměl být problém. Podle jeho odhadu může magistrát ušetřit pět miliard korun na tom, že zruší nevýhodné smlouvy a začne hospodařit úsporně. Pak podle představitelů Praha sobě zbude na investice do zlepšení silnic, dostatku parkovacích míst či na servis pro seniory i platy učitelů. Těm magistrát přispívá na mzdy částkou 600 milionů ročně, Čižinský to chce zvednout na 1,5 miliardy.

"Například se musí změnit to, že ve většině metra není signál," slíbil další změnu Adam Scheinherr, který je na pátém místě kandidátky a má na starosti právě dopravu.

Během skládání případných koalic Čižinský předem vylučuje, že by se jeho hnutí spojilo ve vedení magistrátu se zástupci ANO či s ODS. "Nepůjdeme do koalice s extremisty a nechceme jít do koalice s ANO a ODS. Vnímáme politiku jako službu a oni často vnímají politiku jako byznys," dodal starosta Prahy 7. Podle něj má hnutí na to, aby v magistrátních volbách získalo podporu 28 procent voličů.

Politiku chápeme jako službu, říká Jan Čižinský: 

Politiku chápeme jako službu, nechceme koalici s extrémisty, ANO a ODS, míní Čižinský | Video: Kateřina Frouzová
 

Právě se děje

před 36 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy