Pražská Libuš se nestihla přihlásit do soutěže o sídliště Písnice. Počkat jsme nemohli, tvrdí ČEZ

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
2. 12. 2016 14:53
Pražské sídliště Písnice nejspíš získá soukromý developer. ČEZ totiž lhůtu podání nabídek, která vypršela v pátek odpoledne, prodloužit odmítl. Místní obyvatelé ani městská část se tak do tendru přihlásit nestihli. Podle radnice v Libuši je to důkaz toho, že s nimi ČEZ od začátku nepočítal. Energetický gigant se brání – nabídku podat mohli, ale neudělali to.
Sídliště Písnice.
Sídliště Písnice. | Foto: Matej Slávik

Praha – Panelové domy s víc než 700 byty na pražském sídlišti Písnice nejspíš získá soukromý investor. ČEZ totiž odmítl vyhovět žádosti městské části a iniciativě zdejších obyvatel, aby odložil lhůtu pro podávání nabídek do soutěže. Ta tak vypršela v pátek ve čtyři odpoledne. Radnice Libuše a Písničtí se tak do ní přihlásit nestihli.

"Bylo by právně napadnutelné, kdyby vyhlašovatel upřednostňoval jednoho zájemce oproti zájemcům, kteří se již měsíce na soutěž skutečně připravují a investují do přípravy nabídek. ČEZ nemá v tuto chvíli žádnou jistotu, že Městská část Praha-Libuš nabídku podá, a nevidí tedy žádný důvod pro prodloužení lhůty k podání nabídek, " komentoval rozhodnutí mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Podle něj měla Libuš na vstup do soutěže stejný čas jako ostatní, tedy od konce letošního června. Starosta Libuše a poslanec za TOP 09 Jiří Koubek to ale odmítá: "Původní termín pro podání nabídek byl stanoven na čtyři měsíce od vyhlášení soutěže. Na papíře jsou podmínky pro všechny stejné, fakticky jsou ale rozhodovací procesy v případě městské části výrazně složitější než u soukromého investora," vysvětluje Koubek s tím, že postup ČEZ považuje ve vztahu k městské části za diskriminační. 

Radnice pražské části Libuš v pondělí udělala první krok pro vstup do soutěže – koupila informační memorandum s detailními podmínkami tendru. K tomu, aby se o odkup sídliště ucházela, ji vyzvali pražští zastupitelé, kteří radnici na listopadovém jednání odsouhlasili neomezeně vysoký úvěr. 

O odložení termínu prakticky ze stejného důvodu jako Libuš žádalo také sdružení místních nájemníků. Ani ti se s tím, že by jejich snahy odkoupit byty skončily neúspěchem, smířit nehodlají: "Dnešní datum je předělem pouze pro ty, kdo považují soutěž ČEZ za férovou. Jsme připraveni svá práva bránit i po právní stránce," řekl Aktuálně.cz  mluvčí iniciativy Moje Písnice Ondřej Václavík.

Advokát iniciativy Petr Novotný dodává, že ČEZ  může soutěž zrušit až do chvíle, než podepíše kupní smlouvu s novým majitelem: "Pro obyvatele sídliště to znamená, že se mohou ještě bránit. Připomínám, že iniciativa již v týdnu varovala před žalobami a vyzvala účastníky soutěže, ať následují příklad společnosti CPI, která soutěž pro její netransparentnost opustila," říká Petr Novotný. CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka svou nabídku stáhla minulý týden. "Je zřejmé, že se do tématu zapojují různorodé zájmy a dochází stále více k politizaci již základních parametrů celé transakce. Nechceme být součástí těchto tahanic,“ řekl deníku E15 generální ředitel CPI Martin Němeček. 

To, aby se do tendru mohla přihlásit městská část nebo přímo magistrát, podpořil v týdnu i premiér Bohuslav Sobotka. Zároveň ale dodal, že vláda do rozhodnutí ČEZ zasahovat nemůže: "Prodej neprobíhá na základě nějakého rozhodnutí vlády, ČEZ se vlády neptal na její názor... Prodej se odehrává bez toho, aby se dopředu mohl majoritní akcionář nějak zásadně vyjádřit," řekl Sobotka. A vložit se do věci nehodlá ani pražský magistrát. "Plně respektujeme rozhodnutí ČEZ. My jsme pro to, aby byty získala městská část, udělali maximum," řekl Aktuálně.cz radní pro sociální oblast Radek Lacko (ANO).

Celkem víc než 730 bytových jednotek a 74 tisíc metrů čtverečných pozemků v Písnici chce ČEZ prodat jako celek. Odhadovaná hodnota je okolo 1,2 miliardy korun. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy