Centrum Klinika: Zatím si věci nebalíme, s úřady jednáme o prodloužení smlouvy

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 3. 2016 16:17
Centrum Klinika stále jedná s úřady o prodloužení výpůjčky domu v Jeseniově ulici, smlouva přitom končí ve středu. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových odmítl centru prodloužit smlouvu a dům chce vrátit do středy. Squateři bývalou polikliniku obsadili v prosinci 2014. O budovu měla původně zájem Generální inspekce bezpečnostních sborů, od záměru později upustila. Na podporu centra o víkendu demonstrovaly stovky lidí. Svou podporu centru Klinika vyjádřila třicítka spisovatelů. Budoucnost Kliniky bude i na programu zastupitelstva Prahy 3 příští úterý.
Klinika. (Ilustrační foto)
Klinika. (Ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Autonomní sociální centrum Klinika i poslední den před vypršením platnosti smlouvy o výpůjčce jedná s úřady o jejím prodloužení. "Zatím si věci v objektu na pražském Žižkově nebalíme," informoval Arnošt Novák z kolektivu Kliniky. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) odmítl centru prodloužit smlouvu a dům chce vrátit do středy. Na podporu centra o víkendu demonstrovaly stovky lidí. Budoucnost Kliniky se bude řešit na zastupitelstvu Prahy 3 příští úterý.

Klinika má na webu program naplánovaný do dnešního večera, další pak v pondělí 7. března. "Stále jednáme a jednáme," upřesnil Novák. Rozhodnuto o vystěhování centra podle něj dosud není.

"Věříme v konstruktivní jednání zástupců Kliniky a předpokládáme, že dojde k předání objektu tak, jak zástupci Kliniky sami podepsali v uzavřené smlouvě. Další postup pak v současnosti nelze předjímat," sdělil mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Nevyhovuje kolaudačním předpisům

Státem vlastněný opuštěný objekt, který obývali bezdomovci, squatteři v roce 2014 uklidili a bez povolení v něm provozovali sociální centrum. Následně je vyvedla policie. Na podporu iniciativy se opakovaně sešly stovky lidí. ÚZSVM s povolením vlády pak budovu nabídl aktivistům k bezplatné výpůjčce, nyní ji chce zpět kvůli tomu, že je zkolaudovaná jako zdravotnický objekt, na což upozornil místní stavební úřad.

"Jakékoliv další užívání objektu povede k uložení sankcí ÚZSVM, jakožto vlastníkovi nemovitosti," vysvětlil Ležatka. Aktivisté aktuální postup stavebního úřadu považují za záminku, protože o kolaudaci se vědělo po celou dobu. Účel užívání budovy lze podle nich změnit.

"Vzhledem ke stavebnětechnickému stavu budovy bude případná budoucí žádost o změnu účelu užívání budovy obnášet zahájení správního řízení s náročným časovým i technickým procesem včetně vyjádření sousedů, hasičů, hygieny a podobně," dodal mluvčí.

Situace kolem objektu se vyostřila poté, co Klinika loni spustila sbírku oblečení pro uprchlíky. Před třemi týdny na objekt zaútočili maskovaní pachatelé kameny a světlicemi ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Útok vyšetřuje policie. Vedení městské části Praha 3 vyzvalo vládu, aby zajistila pořádek a bezpečnost občanů.

Tento týden vyjádřila podporu centru Klinika třicítka spisovatelů. Ve společném prohlášení uvedli, že nerozumějí neochotě úřadů umožnit další fungování Kliniky, která se podle nich za jediný rok dokázala stát sociálním i kulturním centrem. Podporu má Klinika i od 27 neziskových organizací nejen ze sociální oblasti, i podle jejich společného prohlášení má centrum smysl a blahodárný vliv na rozvoj občanské společnosti.

Chceme být obezřetní, útok nebereme na lehkou váhu, ale strach nemáme, říká Petr ze sociálního centra Klinika. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 34 minutami

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy