Centrum exšéfa ČEZ se nestaví, tisíce lidí v problémech

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
31. 1. 2013 13:33
Navzdory slibům se z obchodního centra Lužiny musel vystěhovat i supermarket
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Obchodní centrum Lužiny, do kterého investují desítky milionů bývalý šéf ČEZ Martin Roman s manželkou, se otevře až příští rok. Podle původního plánu přitom mělo být opravené na podzim tohoto roku.

Začátek  rekonstrukce centra sloužícího dvaceti tisícům obyvatel z okolních sídlišť se už podruhé odložil. Prodloužila se také očekávaná doba oprav - ještě v listopadu se počítalo zhruba s devíti měsíci a otevřením v říjnu letošního roku, nyní se doba stavby odhaduje na rok a čtvrt.

Z objektu se navíc proti očekávání musela vystěhovat prodejna Billa, o které investor tvrdil, že bude občanům k dispozici i v průběhu rekonstrukce.

"Poslední nájemci opustí budovu na konci listopadu. Jedinou výjimkou bude supermarket Billa, kterému připravíme nové prostory se vstupem přímo od metra a jeho provoz by během rekonstrukce neměl být přerušen," tvrdila ještě v říjnu jednatelka společnosti OC Lužiny Petra Jandošová.

Nyní je ale vše jinak. "Z požárně-bezpečnostního hlediska a vzhledem k technické náročnosti rekonstrukce bylo bohužel nutné provoz supermarketu přerušit," říká Jandošová s tím, že by se obchod měl vrátit do čtyř měsíců.

Původně se mělo se stavbou začít již v červenci, poté se termín posunul na konec roku. Stále se ale nic neděje. Podle Jandošové je za druhým odložením rekonstrukce právě vystěhování Billy.

"Zpoždění bylo způsobeno tím, abychom Bille umožnili vánoční a povánoční prodej a následné vyklizení pobočky, které právě teď probíhá. V příštím týdnu přebírá objekt generální dodavatel a tím bude zahájena rekonstrukce," popsala Jandošová.

Neustálé odklady se ale nelíbí občanům. Ti již během léta přišli o veřejné služby, jako jsou lékaři, pošta a knihovna, aniž by se začalo stavět. Poté, co se v červenci nezačalo opravovat, se místní lidé začali bát dalších odkladů a prodlužování situace, kdy je kdysi živé obchodní místo prakticky opuštěné.

A postup firmy je zatím v jejich postoji spíše utvrzuje. "Říká se, že nezačali stavět, protože nemají peníze. Úplně se stydím za to, jak to tady teď vypadá," stěžuje si starší muž procházející se mezi zavřenými výklady.

Ačkoli občané se shodují, že centrum opravy nutně potřebuje, nesouhlasí s postupem investora. Ten si k povolení stavby najal autorizovaného inspektora. Občanská sdružení jsou přesvědčená, že se společnost díky inspektorovi vyhnula konfrontaci s obyvateli.

Se stížností ke stavebnímu úřadu občanská sdružení sice neuspěla, proti jeho rozhodnutí se ale dále odvolala. Občanům se nelíbilo, že investor neplánoval postavit žádná parkovací místa a prakticky by tak "parazitoval" na těch stávajících. Podle Petra Kučery ze Spolku občanských sdružení Jihozápadního Města se ale podařilo s OC Lužiny vyjednat alespoň stavbu parkování.

Úspěch naopak občané neměli při jednání o průchodu skrz centrum. Ten dosud využívali 24 hodin denně, nyní ho chce investor na noc zavírat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy