Výpadek rozvodny v Praze: O proud přišlo 100 000 domácností

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 10. 2014 10:27
Bez elektřiny se v Praze ocitla na téměř půl hodiny i Thomayerova nemocnice.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Zhruba sto tisíc domácností ve třech městských částech Prahy postihl krátce po půlnoci výpadek proudu.

Bez elektřiny se ocitla zhruba na půl hodiny celá Praha 4 a části Prahy 2 a 10, informoval mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec. V dotčených oblastech nejezdilo ani metro a tramvaje, výpadek postihl i důležité servery, internet a telefonní linky, sdělil Jiří Dvořák z datacentra Coolhousing.

Příčinou byl výpadek rozvodny v Chodově, která patří společnosti ČEPS. Podle mluvčí ČEPS Terezy Soukupové se příčina zjišťuje.

"Dispečeři začali do postižených míst okamžitě přepojovat elektřinu z jiných zdrojů, zhruba po půl jedné byla naprostá většina území zase pod napětím a všechno svítilo," uvedl Holubec.

Rozvodna na Chodově je podle něj častým problematickým energetickým zdrojem, který má potíže každých několik měsíců. Výpadky je pak nutné řešit pomocí dieselagregátů a záložních zdrojů, aby mohly důležité servery a aplikace fungovat.

"Výpadek trval zhruba pětatřicet minut, bylo třeba udržet veškeré datové služby pro firmy v ČR v provozu, včetně náročných finančních transakcí," dodal Dvořák s tím, že například e-shopům mohl výpadek způsobit stotisícové ztráty.

Podle informací na webu Dopravního podniku Praha výpadek postihl provoz metra C mezi stanicemi Pražského povstání a Háje. Zhruba půl hodiny nejezdily ani tramvaje v centrální a jižní části města.

Bez elektřiny se podle serveru Echo24 ocitla také pražská Thomayerova nemocnice v Praze 4 - Krči.

"Ihned jsme zapínali diesely, proti výpadkům jsme chránění. Problém ale byl na odděleních, která nejsou akutní. Tam byli bez světla. Teď už je to zase nahozené, výpadek trval přes dvacet minut," řekl serveru pracovník dispečinku nemocnice.

 

Právě se děje

Další zprávy