Bývalá radní Udženija se u soudu zastala kolegů v kauze Opencard. Hlasovala bych stejně, dodává

ČTK ČTK
26. 10. 2015 16:42
Bývalá radní Alexandra Udženija (ODS) se u soudu zastala někdejších kolegů, kteří před ním stojí kvůli opencard. Radní podle ní postupovali podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a je smutné, že kvůli tomu skončili na lavici obžalovaných. Kdyby nebyla na plánované dovolené, hlasovala by stejně. Současná primátorka Adriana Krnáčová (ANO) musela v pondělí u soudu jako svědkyně obhajovat rozhodnutí, proč Praha nepodepsala smlouvy s novým vlastníkem práv ke kartě.
Alexandra Udženija.
Alexandra Udženija. | Foto: DVTV

Praha - Bývalá pražská radní Alexandra Udženija (ODS) se u soudu zastala někdejších kolegů, kteří čelí obvinění kvůli projektu opencard.

Kdyby tehdy nebyla na dovolené, hlasovala by prý stejně jako oni pro uzavření dalších smluv s firmou Haguess.

Současná primátorka Adriana Krnáčová (ANO) následně musela jako svědkyně obhajovat rozhodnutí, proč Praha nepodepsala smlouvy s novým vlastníkem práv ke kartě.

Na dotaz, zda má město plán pro případ zastavení systému, neposkytla konkrétní odpověď.

Zvýhodnění firmy Haguess

Státní zástupkyně tvrdí, že deset tehdejších radních včetně současného poslance Bohuslava Svobody (ODS) a dalšího bývalého primátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) v dubnu 2012 neoprávněně zvýhodnilo firmu Haguess, když při hlasování ohledně opencard souhlasili s uzavřením dvou nových smluv.

Praze tak prý způsobili škodu nejméně 24,9 milionu korun. Radní vinu odmítají s tím, že kvůli licenčním smlouvám nemohli postupovat jinak.

Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže jim hrozí dva až osm let vězení.

Jediné řešení

"Taky bych pro to hlasovala, protože bych to viděla jako jediné řešení, aby se nepřešlo k papírovým jízdenkám a aby vložená investice nepřišla vniveč. Proč tady ostatní radní sedí, mi není jasné a mám nad tím spoustu otazníků," řekla současná šéfka zastupitelského klubu ODS a místostarostka Prahy 2 Udženija, kterou jako svědka navrhla obhajoba.

Radní podle ní postupovali podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a je smutné, že kvůli tomu skončili na lavici obžalovaných.

Udženija, která byla radní pro správu majetku a podporu podnikání, se obvinění vyhnula na základě toho, že v době hlasování čerpala zhruba dvoutýdenní dovolenou.

Zdůraznila, že její volno bylo dlouhodobě plánované a řádně nahlášené. "Politici na komunální úrovni jsou bohužel vystaveni riziku, že ať zvolí, jak zvolí, ne vždy jsou zákonem ochráněni," dodala k současné trestní kauze.

Krnáčovou povolali obhájci

Krnáčovou jako svědkyni rovněž povolali obhájci. Na základě jejich dotazů musela líčit současnou situaci kolem opencard a vysvětlovat, proč Praha se současným vlastníkem práv ke kartě, firmou eMoneyServices (EMS), neuzavřela další smlouvy na podporu systému.

Primátorka v pondělí uvedla, že podepsat s touto společností další smlouvu "neměla právo".

Pro "ochránění města" to prý byla jediná cesta. Připustila, že opakovaně došlo k výpadku systému a že k odstranění závad byla zapotřebí součinnost EMS.

"Nejsem si jist, že při rozhodování byla vzata v úvahu všechna rizika," poznamenal k tomu jeden z obviněných radních Pavel Richter (TOP 09).

Krnáčová: nedělá vůbec nic

Na otázku "co pro vás eMoneyServices dělá?" Krnáčová odpověděla: "Pokud vím, tak eMoneyServices nedělá vůbec nic, jenom problémy. Neposkytuje žádnou podporu."

Doplnila, že firma může na dálku způsobovat výpadky systému. Konkrétnější odpověď na dotaz, zda má Praha řešení pro případ, že by bylo nutné zasáhnout do zdrojového kódu opencard, neuvedla.

Na otázku, zda by podle ní město v budoucnu mělo firmě za pokračující využívání jejích licencí zaplatit, několikrát odpověděla, že o tom musí rozhodnout soud.

Jednoho z obhájců, Petra Tomana, který v jiných právních věcech zastupuje ODS, zajímalo i to, zda je Praha připravena na možný scénář, podle nějž má tuto středu opencard přestat fungovat.

"Na to vám nemůžu odpovědět, je to specifická otázka," řekla Krnáčová. Tuto informaci se prý rovněž dočetla ve sdělovacích prostředcích, avšak od odborníků o ní zatím nemá žádné zprávy.

Elektronická karta opencard pochází z éry exprimátora Pavla Béma (ODS). Původně měla mít řadu funkcí, nakonec ale slouží především jako tramvajenka. Prahu stála 1,74 miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy