Požár zničil v Praze vzácný dřevěný kostel ze 17. století, zbyly jen ohořelé trámy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 10. 2020 15:59
Hned několik hasičských jednotek se snažilo zachránit alespoň něco málo z památkově chráněného dřevěného kostela ze 17. století, který stojí v pražské zahradě Kinských. Plameny kostel zasáhly velmi vážně, takže z něj téměř nic nezůstalo. Vyšetřovatelé už na místě zjišťují, jak se mohl kostel vznítit.

Pražská zahrada Kinských patří k vyhledávaným místům už proto, že právě tady sídlí Národopisné muzeum. Kousek nad ním stojí dřevěný kostel svatého Michala. Nebo spíše - stál.

Ze zatím neznámých důvodů zachvátily tuto památku ve středu odpoledne plameny, které zasáhly spodní část stavby i věž. Podle záběrů hasičů, kteří zveřejnili první informace na Twitteru, konstrukce kostela prohořela na trámy. Kostel původně v parku nebyl, ale památkáři jej sem v minulosti přenesli už za první republiky, aby se stal součástí sbírek Národopisného muzea.

Hasiči s ohledem na počet jednotek, které u ohně zasahovaly, vyhlásili druhý stupeň poplachu. "Požárem byl kostel zasažen v plném rozsahu," napsali na Twitteru během požáru, aby pozdě přidali špatnou zprávu: "Požárem byl kostel prakticky zničen." Mluvčí pražského hasičského sboru Martin Kavka před čtvrtou odpoledne hlásil, že požár je pod kontrolou a hasiči dohašují ohořelou dřevěnou konstrukci.

Hasiči museli z kostela podle mluvčího vynést propan-butanové láhve. Nikdo při požáru nebyl zraněn. Příčinu požáru už hasiči vyšetřují. "Rozsah škod a příčinu ohně zjišťujeme," řekl na místě velitel pražských hasičů Luděk Prudil.

Zásah byl komplikovaný, na místě nebyla voda 

Zprávu o požáru hasiči dostali krátce před 15:00, na místě zasahovali s deseti auty s cisternou a jedním se žebříkem. Místo zásahu obehnali páskou, z budovy podle zpravodajky ČTK stoupal hustý kouř. Prudil uvedl, že zásah byl komplikovaný, voda se k objektu musela vést dálkově. Podíleli se na tom hasiči ze čtyř profesionálních a dvou dobrovolných jednotek.

Pravoslavný kostel svatého Michala, nazývaný někdy také karpatský, stál původně v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině. Na tehdejší Podkarpatské Rusi, která byla mezi světovými válkami součástí Československa, byl rozebrán, převezen a znovu postaven v Praze v roce 1929. Stavba krytá šindelem měla celkem tři věže.

V Česku v srpnu 2017 shořel historický dřevěný kostel v Gutech na Frýdecko-Místecku. Oheň způsobil škodu kolem 20 milionů korun. Krajský soud v Ostravě poslal za zapálení kostela tři mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka na 3,5 roku, osm a devět let do vězení.

V dubnu 2002 plameny zničily dřevěný kostel svaté Kateřiny v Ostravě-Hrabové postavený také v 16. století. Požár, který zřejmě vznikl v důsledku závady na elektroinstalaci, způsobil škodu asi za 20 milionů korun. V roce 2004 byl kostel obnoven, a to jako dobová kopie.

Z dřevěných památkově chráněných staveb shořela také chata Libušín na Pustevnách v Beskydech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy